Minister edukacji i nauki odwiedził Politechnikę Wrocławską

Data: 17.02.2023 Kategoria: życie uczelni

Wizyta ministra Czarnka na PWr

- Jestem przekonany, że w perspektywie kilku tygodni będziemy mogli ogłosić zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej – mówił w piątek na PWr Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Szef resortu wysłuchał szczegółowej prezentacji na temat budowy Wydziału Medycznego na PWr, wręczył symboliczne czeki na wzrost wynagrodzeń na uczelni i program doktoratów wdrożeniowych oraz zwiedził kampus Politechniki.

Pierwszych studentów kierunku lekarskiego nasza uczelnia zamierza przyjąć na studia w październiku tego roku. Od wielu miesięcy na PWr trwają przygotowania do utworzenia Wydziału Medycznego, a w styczniu tego roku złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o zgodę na uruchomienie kierunku. Dokument został już rozpatrzony i po niewielkich uzupełnieniach formalnych zostanie skierowany do Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Wizyta ministra Czarnka na PWr Ten wniosek oceniamy bardzo wysoko. Dlatego jestem przekonany, że w perspektywie kilku tygodni będziemy mogli ogłosić zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej – mówił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podczas wizyty na uczelni w piątek, 17 lutego.

Minister podkreślał, że w Polsce brakuje lekarzy – według szacunków resortu od 30 do 60 tys. – i dlatego konieczne jest zwiększanie liczby miejsc na uczelniach dla studentów medycyny. Mówił także o tym, że uczelnie niemedyczne opuszczają już pierwsi absolwenci kierunków lekarskich – tak dzieje się na Uniwersytetach Zielonogórskim i Rzeszowskim – a statystyki wskazują na to, że w większości ci młodzi lekarze podejmują pracę w regionach, w których studiowali.

W czasie piątkowej wizyty na Politechnice Wrocławskiej szef resortu edukacji i nauki miał okazję wysłuchać szczegółowej prezentacji uczelni na temat stanu przygotowań do uruchomienia kształcenia na kierunku lekarskim, zasobów kadrowych i infrastrukturalnych PWr, partnerstw i współpracy z wrocławskimi szpitalami, wizji badań interdyscyplinarnych w obszarze technologii medycznej oraz długofalowej wizji rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej i społeczności studentów medycznych na PWr.

newsletter

Zwiedzanie kampusu W Europie wiodące politechniki, np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, od lat prowadzą badania medyczne związane z medycyną kliniczną i technologiami medycznymi. Do tej pory w Polsce nie mieliśmy uczelni, na której inżynierowie i lekarze funkcjonowaliby razem, a zatem lekarze pracowali i prowadzili badania wspólnie z fizykami, chemikami, biologami, informatykami i inżynieriami innych specjalności. Tworzymy zatem na Politechnice Wrocławskiej coś unikalnego – podkreślał prof. Arkadiusz Wójs. – Współpraca z sześcioma dolnośląskimi szpitalami oraz z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk, nasza własna kadra i infrastruktura – wszystko to sprawia, że mamy skompletowane kompetencje i zasoby ludzkie oraz infrastrukturalne we wszystkich kluczowych dyscyplinach, które powinny otaczać medycynę, a zatem bioinżynierii, chemii, matematyki, fizyki i informatyki. Dzięki temu będziemy tworzyć wielki ośrodek technologii medycznych – który w Polsce jest pewną nowością, a w Europie standardem.

Wizyta ministra na PWr - zdjęcieMinister Czarnek w piątek wręczył także rektorowi PWr dyplom uznania za zasługi w dziedzinie dydaktycznej i naukowej oraz w rozwijaniu i unowocześnianiu kierunków technicznych, inspirowanie studentów do zdobywania i pogłębiania wiedzy. Przekazał również na ręce rektora symboliczne czeki. 40 341 500 zł na zwiększenie wysokości subwencji z przeznaczeniem na podwyższenie wynagrodzeń pracowników uczelni oraz 2 207 509 zł na program „Doktorat wdrożeniowy” na rok akademicki 2022/2023 i 854 408, 77 zł na realizację zadania „Wzrost mocy obliczeniowej OPI PIB wraz z poprawą dostępu użytkowników do systemów teleinformatycznych prowadzonych dla MNISW”.

Podczas wizyty na Politechnice minister zwiedził także kampus uczelni, oglądając m.in. wyremontowane obiekty, w których naukę podejmą studenci przyszłego Wydziału Medycznego, a także pomieszczenia Superkomputera Bema czy komorę w Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej.

red.