Matematyka jest wszędzie i…może być interesująca

Wykłady on-line o liczbach pierwszych, które są w grze Dobble, supermocach mistrzów danych czy o matematycznym napadzie na bank będzie można wysłuchać w ramach imprezy popularno-naukowej „Matematyka jest wszędzie”. Wykłady Wydziału Matematyki adresowane są do uczniów szkół średnich, zwłaszcza maturzystów.

Cztery wykłady: „Matematyczny napad na bank” prof. Jacka Małeckiego, „Liczby pierwsze, które są wszędzie, nawet w grze Dobble” prof. Tomasza Downarowicza „Matematyczne supermoce mistrzów danych” prof. Janusza Szwabińskiego, i „Kiedy trzeba przestać błądzić, aby na tym zarobić” prof. Zbigniewa Palmowskiego będą transmitowane on-line 27 i 29 maja o godz. 12.00. Link do wykładów tutaj będzie aktywny w dniu wykładów.

navi_mat_2020_online_002.png

Każdego dnia odbędą się dwa wykłady, które potrwają nie dłużej niż 30 minut. Wcześniej zostaną nagrane, a po nich będzie można zadawać pytania. Organizatorzy zawiadomili szkoły, które – jeśli zechcą wziąć udział – w spotkaniu online z naukowcami - otrzymają linki do wykładów.

- Liczymy, że to będzie wyjątkowe spotkanie z matematyką, która przeżywa obecnie renesans. Nie sposób wyobrazić sobie bez niej współczesnego świata. Jest wszechobecna i niezwykle istotna niemal we wszystkich dziedzinach nauki, techniki i ekonomii. Stanowi podstawę nowoczesnych technologii, analizy danych, finansów, nauk informacyjnych, sztucznej inteligencji i wielu innych dziedzin. Uczy twórczego myślenia. Rozwija umysły. Wierzymy, że dzięki niej świat może być lepszy – uważa prof. Romuald Lenczewski, kierownik Katedry Matematyki. I dodaje – najwyższy czas zrozumieć, że to nauka jest naszym być albo nie być.

Wydział Matematyki jest dumny z tego, że posiada znakomitych matematyków, którzy tworzą nowe teorie, ale i szukają ich zastosowań w otaczającym świecie. Naukowcy chętnie podzielą się tą wiedzą z uczniami szkół średnich, zainspirują ich i pokażą, że matematyka jest nie tylko wszędzie, ale i może być przyjemna.

Dlatego organizują spotkanie z matematyką w wyjątkowej formule. Czterech znakomitych matematyków i wykładowców w przystępny i atrakcyjny sposób opowie o różnych aspektach tego przedmiotu. Naukowcy znani są z tego, że potrafią prowadzić wykład w wyjątkowo ciekawy sposób. Już same tytuły świadczą, o tym, że będą to spotkania jedyne w swoim rodzaju, może nawet nieco zaskakujące.

- Wykłady nie będą ani długie, ani nudne. Chcemy słuchaczy zaciekawić i zainspirować. Przekonać do matematyki. Pokazać, co współcześni matematycy potrafią robić. Zwłaszcza, że nasi słuchacze, być może przyszli studenci, w dorosłym życiu się z nią spotkają w takiej czy innej formie. Może nawet będą ją stosować i rozwijać – opowiada prof. Romuald Lenczewski.

newsletter-promo.png

Początkowo impreza była planowana na 14 marca, w ramach Międzynarodowego Dnia Matematyki, ogłoszonego przez UNESCO. Na wykład zapisało się ponad 1200 uczniów z całego Dolnego Śląska. Wykładowcy chcieli zaprosić uczniów do Centrum Kongresowego Politechniki Wrocławskiej. Plany pokrzyżował im pandemia.

- Ogromne zainteresowanie i towarzyszący temu nasz entuzjazm został zahamowany przez koronawirusa. Niemniej matematyka jest nadal tam, gdzie była przed epidemią, czyli…wszędzie i nadal chcemy o tym opowiedzieć. Musimy jedynie zmodyfikować formę przekazu – opowiada prof. Romuald Lenczewski.

Wykładom patronuje prof. Cezary Madryas, rektor uczelni i prof. Krzysztof Stempak, dziekan Wydziału Matematyki.

ula