TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 27.05.2020 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki, Wydział Matematyki
Wykłady on-line o liczbach pierwszych, które są w grze Dobble, supermocach mistrzów danych czy o matematycznym napadzie na bank będzie można wysłuchać w ramach imprezy popularno-naukowej „Matematyka jest wszędzie”. Wykłady Wydziału Matematyki adresowane są do uczniów szkół średnich, zwłaszcza maturzystów.
Cztery wykłady: „Matematyczny napad na bank” prof. Jacka Małeckiego, „Liczby pierwsze, które są wszędzie, nawet w grze Dobble” prof. Tomasza Downarowicza „Matematyczne supermoce mistrzów danych” prof. Janusza Szwabińskiego, i „Kiedy trzeba przestać błądzić, aby na tym zarobić” prof. Zbigniewa Palmowskiego będą transmitowane on-line 27 i 29 maja o godz. 12.00. Link do wykładów tutaj będzie aktywny w dniu wykładów.
Każdego dnia odbędą się dwa wykłady, które potrwają nie dłużej niż 30 minut. Wcześniej zostaną nagrane, a po nich będzie można zadawać pytania. Organizatorzy zawiadomili szkoły, które – jeśli zechcą wziąć udział – w spotkaniu online z naukowcami - otrzymają linki do wykładów.
- Liczymy, że to będzie wyjątkowe spotkanie z matematyką, która przeżywa obecnie renesans. Nie sposób wyobrazić sobie bez niej współczesnego świata. Jest wszechobecna i niezwykle istotna niemal we wszystkich dziedzinach nauki, techniki i ekonomii. Stanowi podstawę nowoczesnych technologii, analizy danych, finansów, nauk informacyjnych, sztucznej inteligencji i wielu innych dziedzin. Uczy twórczego myślenia. Rozwija umysły. Wierzymy, że dzięki niej świat może być lepszy – uważa prof. Romuald Lenczewski, kierownik Katedry Matematyki. I dodaje – najwyższy czas zrozumieć, że to nauka jest naszym być albo nie być.
Wydział Matematyki jest dumny z tego, że posiada znakomitych matematyków, którzy tworzą nowe teorie, ale i szukają ich zastosowań w otaczającym świecie. Naukowcy chętnie podzielą się tą wiedzą z uczniami szkół średnich, zainspirują ich i pokażą, że matematyka jest nie tylko wszędzie, ale i może być przyjemna.
Dlatego organizują spotkanie z matematyką w wyjątkowej formule. Czterech znakomitych matematyków i wykładowców w przystępny i atrakcyjny sposób opowie o różnych aspektach tego przedmiotu. Naukowcy znani są z tego, że potrafią prowadzić wykład w wyjątkowo ciekawy sposób. Już same tytuły świadczą, o tym, że będą to spotkania jedyne w swoim rodzaju, może nawet nieco zaskakujące.
- Wykłady nie będą ani długie, ani nudne. Chcemy słuchaczy zaciekawić i zainspirować. Przekonać do matematyki. Pokazać, co współcześni matematycy potrafią robić. Zwłaszcza, że nasi słuchacze, być może przyszli studenci, w dorosłym życiu się z nią spotkają w takiej czy innej formie. Może nawet będą ją stosować i rozwijać – opowiada prof. Romuald Lenczewski.
Początkowo impreza była planowana na 14 marca, w ramach Międzynarodowego Dnia Matematyki, ogłoszonego przez UNESCO. Na wykład zapisało się ponad 1200 uczniów z całego Dolnego Śląska. Wykładowcy chcieli zaprosić uczniów do Centrum Kongresowego Politechniki Wrocławskiej. Plany pokrzyżował im pandemia.
- Ogromne zainteresowanie i towarzyszący temu nasz entuzjazm został zahamowany przez koronawirusa. Niemniej matematyka jest nadal tam, gdzie była przed epidemią, czyli…wszędzie i nadal chcemy o tym opowiedzieć. Musimy jedynie zmodyfikować formę przekazu – opowiada prof. Romuald Lenczewski.
Wykładom patronuje prof. Cezary Madryas, rektor uczelni i prof. Krzysztof Stempak, dziekan Wydziału Matematyki.
ula
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »