Mamy reprezentantkę w Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych!

Logo Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk PięknychProf. Katarzyna Majewska-Nowak z Wydziału Inżynierii Środowiska została przyjęta do Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych. To jedna z najbardziej prestiżowych organizacji naukowych w Europie.

Europejska Akademia Nauk i Sztuk Pięknych to międzynarodowa organizacja pozarządowa zrzeszająca ponad 2 tys. najwybitniejszych naukowców i artystów z całej Europy, wśród których jest ponad 30 laureatów Nagrody Nobla.

skm_c25823051514390.jpgOrganizacja została powołana w 1990 r. i skupia się na rozwijaniu współpracy naukowej, przygotowaniu specjalistycznych analiz w zakresie pojawiających się wyzwań społecznych czy kwestii etycznych oraz wzmocnieniu roli europejskich środowisk badawczych.

– To dla mnie bardzo duże wyróżnienie, ale też zwieńczenie kariery naukowej. Dotychczas miałam tylko pośredni kontakt z akademią związany z przygotowywaniem różnego rodzaju opinii – mówi prof. Katarzyna Majewska-Nowak. – Osobą, która wprowadziła mnie do akademii był prof. Lucjan Pawłowski z Politechniki Lubelskiej, z którym współpracowałam wcześniej przy projektach związanych z ochroną środowiska – dodaje.

Członkowie akademii są wybierani ze względu na wybitne osiągnięcia w nauce, sztuce lub zarządzaniu i cieszą się wyjątkowym uznaniem w środowisku ze względu na swoją pracę i publikacje. Wśród nich jest ok. 40 osób z Polski m.in. prof. Jerzy Buzek, były premier RP, prof. Andrzej Zoll, były Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy otolaryngolog i prof. Michał Kleiber, który w 2015 r., będąc prezesem Polskiej Akademii Nauk, piastował także funkcję wiceprezesa Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych.

– W akademii zostałam przypisana do sekcji zajmującej się naukami o ziemi i ochroną środowiska. Obecnie poproszono mnie o zadeklarowanie, ile analiz i ekspertyz będę w stanie przygotować do wydawanego przez akademię biuletynu. Będą one dotyczyć nie tylko aktualnych problemów, lecz także projektów i inicjatyw przygotowywanych przez akademię – wyjaśnia badaczka.

Prof. Katarzyna Majewska-NowakProf. Katarzyna Majewska-Nowak na co dzień pracuje w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska. Jej główne zainteresowania naukowe oscylują wokół technologii oczyszczania wody i ścieków, a zwłaszcza zastosowania w tym zakresie procesów membranowych. Zajmuje się także procesami odzyskiwania wody, odzyskiwania wartościowych składników ze ścieków przemysłowych oraz tworzeniem zamkniętych obiegów wody.

Od początku swojej kariery naukowej i dydaktycznej badaczka jest związana z Wydziałem Inżynierii Środowiska PWr, gdzie przeszła wszystkie etapy awansów zawodowych. Nominację profesorką odebrała z rąk prezydenta w 2016 r.

Jej działalność akademicka jest ściśle związana z dyscypliną naukową inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (wcześniej z dyscypliną naukową inżynieria środowiska) oraz kierunkami kształcenia inżynieria środowiska i ochrona środowiska.

Prof. Katarzyna Majewska-Nowak jest autorką lub współautorką ponad 200 prac (w tym jednego skryptu, dwóch podręczników, jednej monografii i 80 artykułów naukowych). Były one cytowane ponad 900 razy, a indeks Hirscha dla jej prac wynosi 17 (według bazy Scopus). Była recenzentem kilkunastu prac doktorskich, a także brała udział jako recenzent w trzech przewodach habilitacyjnych i dwóch postępowaniach profesorskich. Była również recenzentem trzech monografii habilitacyjnych.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

mic