Święto Politechniki Wrocławskiej. Pamiętamy o profesorach ze Lwowa

Data: 15.11.2015 Kategoria: życie uczelni

Złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich rozpoczęły się 15 listopada obchody Święta Nauki na Politechnice Wrocławskiej. W tym dniu środowisko akademickie oddało też cześć ofiarom zamachów w Paryżu

– Akademicki Wrocław wiele zawdzięcza profesorom ze Lwowa, także i tym zamordowanym na Wzgórzach Wuleckich w 1941 roku – mówił podczas uroczystości profesor Tadeusz Więckowski, rektor PWr. – To ich koledzy i wychowankowie przenieśli polską naukę do naszego miasta.
Rektor odniósł się też do ostatnich tragicznych wydarzeń w Paryżu. - Na pomniku jest napisane: Nasz los waszą przestrogą. Dlatego w tym szczególnym dniu pamiętamy też o tych, którzy zginęli w Paryżu. Cześć ich pamięci!

Pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich na Skwerze prof. Kazimierza Idaszewskiego wiązanki złożyli przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem na czele, rektor Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej profesor Juryj Bobało, profesor Anzhela Dolzhikova - prorektor Rosyjskiego Uniwersytetu Przyjaźni Narodów, profesor Leonidas Ribickis z Uniwersytetu Technicznego w Rydze. Hołd pomordowanym oddali też przedstawiciele polskiego środowiska akademickiego - m.in. rektorzy uczelni Wrocławia i Opola, korpus dziekański Politechniki Wrocławskiej – a także delegacje, szkół, organizacji, stowarzyszeń, związków zawodowych i studentów. Cześć poległym oddała Kompania Honorowa Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji.

Obchody święta uczelni wraz z jubileuszem 70-lecia PWr potrwają dwa dni. W niedzielne popołudnie odbędzie się uroczysta gala w Operze Wrocławskiej, podczas której tytuł honorowego profesora Politechniki Wrocławskiej otrzyma prof. Lothar Kroll, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Chemnitz i szef Fraunhofer Plastic Center w Oberlausitz. Poznamy także laureatów Lwów Politechniki Wrocławskiej oraz złotych odznak z brylantem. Po raz pierwszy w historii zostanie także nadany tytuł honorowego konsula Politechniki Wrocławskiej.  W poniedziałek uroczystości rozpoczną się od odsłonięcia tablic pamiątkowych na terenie kampusu PWr.

Sponsorami obchodów 70-lecia Politechniki Wrocławskiej są Nokia, KGHM Polska Miedź, Bank Zachodni WBK i Santander Universidades, BASF Polska. Uroczystości patronatem objęły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląski Urząd Wojewódzki.
Więcej o święcie Politechniki Wrocławskiej tutaj.
ISZ