TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 08.10.2015 Kategoria: życie uczelni
Już wkrótce w Legnicy pojawią się specjaliści od odnawialnych źródeł energii. Wszystko dzięki Politechnice Wrocławskiej, która właśnie w tym mieście uruchomiła swój Wydział Techniczno-Przyrodniczy (W-16) kształcący fachowców w tej dziedzinie
Nowa placówka naukowa powstała w wyniku przekształcenia dotychczas funkcjonującego w Legnicy Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego. I właśnie przyjęła 40 studentów, którzy będą się kształcić na zupełnie nowym na naszej uczelni kierunku: inżynierii odnawialnych źródeł energii.
Przyjęta 8 kwietnia przez Radę Ministrów ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) w dużej mierze nakłada na przedsiębiorców obowiązek pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Zatem specjaliści znający te zagadnienia będą już wkrótce niezbędni. Dodatkowo po czterech semestrach nauki studenci będą mogli zdecydować się na jedną z dwóch dostępnych specjalizacji (do wyboru jest konstrukcja lub technologia instalacji odnawialnych źródeł energii).
Obecnie wydział zatrudnia 14 pracowników: ośmiu nauczycieli akademickich - w tym pięciu profesorów tytularnych, dwóch doktorów habilitowanych i jednego adiunkta - oraz sześciu pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Na 14 października zaplanowano wybory dziekana.
Oczywiście w placówce nadal będzie prowadzona nauka na dotychczasowych kierunkach: budownictwie, elektrotechnice, górnictwie i geologii oraz mechanice i budowie maszyn. A w planach władz jest rozszerzenie oferty kształcenia o nowe kierunki w ciągu najbliższych dwóch lat. W sumie w Legnicy na Politechnice Wrocławskiej kształci się 550 studentów.
Kampus wydziału składa się z pięciu budynków. Studenci mają do dyspozycji 14 sal wykładowych, trzy komputerowe oraz 16 laboratoriów (m.in. geodezji, geologii, konstrukcji metalowych, wytrzymałości materiałów, elektrotechniki, miernictwa elektrycznego i podstaw elektroniki). Poza tym mogą korzystać ze specjalnej pracowni komputerowej, wydziałowego Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej, sali gimnastycznej oraz siłowni. W miejscowym domu studenckim czeka na nich 39 miejsc.
Logotyp legnickiego wydziału przedstawia drzewo wpisane w koło zębate. Nawiązuje on do interdyscyplinarnego charakteru jednostki, która w swej nazwie zawiera pierwiastek nauk technicznych oraz przyrodniczych.
Inaugurację roku akademickiego 2015/2016 na Politechnice Wrocławskiej w Legnicy zaplanowano na wtorek 20 października o godz. 11 w centrum konferencyjnym KGHM LETIA (Legnica, ul. Rycerska 24). Podczas uroczystości wykład „Inteligentne pojazdy niekonwencjonalne” wygłosi prof. Piotr Dudziński.
Andrzej Charytoniuk
Na zdjęciu: Wydział Techniczno-Przyrodniczy w Legnicy (fot. DM)
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »