TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika Wrocławska zainaugurowała 71. rok swojej działalności

Data: 01.10.2015 Kategoria: życie uczelni

Osiem i pół tysiąca studentów zostało dziś przyjętych do społeczności akademickiej Politechniki Wrocławskiej. Uroczystość immatrykulacji odbyła się tradycyjnie w auli gmachu głównego.  – To wy jesteście twarzą uczelni – przypomniał młodym ludziom prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr. – Wam i nam życzę, by była to twarz studenta otwartego, myślącego, twórczego i nastawionego na rozwiązywanie problemów. Życzę wam także, byście tutaj zbudowali swoją przyszłość

- Liczę na wasze zaangażowanie i ciężką pracę już od pierwszych dni na uczelni, ale także dobre nastawienie, bo w dobrej atmosferze rodzą się sukcesy – mówił do studentów prof. Tadeusz Więckowski. Zapewnił ich także, że wybrali dobre miejsce. – Politechnika Wrocławska to uniwersytet badawczy, który da wam nie tylko wiedzę, ale także umiejętności potrzebne w pracy inżyniera. Jesteśmy najlepszą uczelnią techniczną w Polsce, a nasi absolwenci są cenieni przez pracodawców. Nie musicie martwić się o pracę po studiach – podkreślał. 

dosrodka_it11.jpg

Rektor PWr mówił także o tym, że nasza uczelnia zawsze miała szczęście do swoich studentów, którzy byli utalentowani i odważni. Przypomniał o początkach politechniki w lipcu 1945 r. – o straży politechnicznej uformowanej z pierwszych studentów, o zajęciach odbywających się w słabo wyposażonych i nieogrzewanych salach, bo na początku wszystkiego brakowało, o łączeniu nauki z pracą, bo pierwsi studenci zwykle nie mogli liczyć na dużą pomoc z domu i o pierwszych studenckich kołach naukowych, które wówczas pełniły głównie rolę organizacji pomocowych. - Dziś kształcimy 35 tys. studentów na 16 wydziałach w czterech miastach – przypomniał. – Mamy 156 kół naukowych, 30 organizacji studenckich i 23 agendy kultury. Możemy być dumni z osiągnięć naszych studentów, zdobywających nagrody i granty, startujących w międzynarodowych konkursach i zajmujących w nich miejsca na podium. 

Studenckie osiągnięcia podkreślała także prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która przyjęła zaproszenie na immatrykulację na Politechnice Wrocławskiej. – Fakt, że Politechnika Wrocławska jest uczelnią, w której bardzo duże sukcesy osiągają i naukowcy, i studenci, pokazuje, jak silna jest tutaj więź i współpraca międzypokoleniowa – mówiła. – Politechnika Wrocławska łączy historię i tradycję z nowoczesnością. Patrząc na nią, jej osiągnięcia i rozwój, jestem spokojna o przyszłość polskich uczelni.

dosrodka_i1.jpg

W czasie uroczystości do społeczności akademickiej Politechniki Wrocławskiej zostało przyjętych 8,5 tys. osób, w tym 7 645 studentów pierwszego roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia. W ich imieniu ślubowanie składało 13 przedstawicieli każdego z wrocławskich wydziałów uczelni. Przyrzekli zdobywać wytrwale wiedzę i umiejętności, kształcić umysł i charakter do twórczego i odpowiedzialnego życia, postępować godnie i uczciwie, w zgodzie z prawem, tradycją i obyczajowością akademicką, a także dbać o dobre imię Politechniki Wrocławskiej.

- Korzystajcie z możliwości, jakie daje wam Politechnika Wrocławska – zaapelował do swoich młodszych kolegów Wojciech Ruszkiewicz, przewodniczący Zarządu Parlamentu Studentów. – To choćby wymiany studenckie, możliwość działania w kołach naukowych i organizacjach studenckich, uczestniczenia w projektach naukowych. Chciejcie być częścią historii Politechniki Wrocławskiej, której doświadczacie już dzisiaj.

dosrodka2.jpg
W czasie uroczystości władze uczelni przyznały Medal Politechniki Wrocławskiej za wybitne zasługi dla rozwoju uczelni. Uhonorowano nim prof. Wojciecha Witkiewicza, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. 

dosrodka_it3.jpg
Prof. Cezary Madryas, prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. rozwoju, odczytując charakterystykę naukowca, podkreślił, że to nie tylko świetny specjalista chirurg, angiolog i transplantolog, ale także człowiek o wybitnych zdolnościach menedżerskich i znakomity lekarz o wielkim sercu, dla którego najważniejszy jest pacjent.  – To przyjaciel Politechniki Wrocławskiej w każdym aspekcie – zaznaczył prorektor i przypomniał, że profesor Witkiewicz współpracuje z naszą uczelnią m.in. w ramach dużego programu WroVasc – Zintegrowane Centrum Medycyny Sercowo-Naczyniowej.

dosrodka_it10.jpg
- Jestem wzruszony tym, że władze Politechniki Wrocławskiej zaliczyły mnie do swojej szacownej wspólnoty – mówił prof. Witkiewicz. – Dzisiaj, jak nigdy dotąd, postęp w medycynie zależy od interdyscyplinarnych działań. A tym właśnie jest nasz wspólny program WroVasc. Stworzyliśmy zespół ponad 200 badaczy z całej Polski, reprezentujących różne dziedziny nauki. Efektem naszych działań jest m.in. 21 zgłoszeń patentowych czy ponad 30 wdrożeń do praktyki lekarskiej. Przyszłość medycyny leży w naszych wspólnych działaniach, takich jak ten program.

Uroczystość immatrykulacji była okazją do przyznania statusu Profesora Honorowego Politechniki Wrocławskiej dwóm naukowcom – prof. Nikołajowi Rogalewowi, rektorowi Moskiewskiego Instytutu Energetycznego i gen. dyw. prof. Zygmuntowi Mierczykowi, rektorowi-komendantowi Wojskowej Akademii Technicznej.

Prof. Cezary Madryas podkreślał, że współpraca między Politechniką Wrocławską a Moskiewskim Instytutem Energetycznym trwa od 50 lat, a prof. Rogalew sprzyja jej, popiera i inspiruje. Honorowy profesor PWr jest cenionym naukowcem, autorem ponad 170 prac naukowych i promotorem 16 doktoratów.

- Moim zdaniem Politechnika Wrocławska to jedna z najlepszych uczelni technicznych w Europie. To dla mnie zaszczyt być jej profesorem honorowym -  mówił prof. Rogalew.

dosrodka_it4.jpg

Wielkim przyjacielem Politechniki Wrocławskiej prorektor Madryas określił także prof. Zygmunta Mierczyka. – To specjalista w zakresie systemów uzbrojenia, w tym techniki laserowej i optoelektroniki. Laureat wielu nagród, w tym aż 35 medali na światowych wystawach wynalazków. Autor ośmiu monografii, 230 publikacji naukowych, współautor 14 patentów. Jest doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej – opisywał  prof. Mierczyka. 

Naukowiec przyjmując tytuł, zaznaczył, że jego związki z Politechniką Wrocławską sięgają początków jego działalności naukowej. – Współpracujemy nie tylko w zakresie techniki zbrojeniowej, ale także w tematach medycznych i związanych z zastosowaniem laserów. Muszą państwo także wiedzieć, że Politechnika Wrocławska uczestniczy w wielu programach o charakterze strategicznym. Nasza współpraca jest więc intensywna.

dosrodka_it5.jpg

Wykład inauguracyjny w czasie uroczystości wygłosił prof. Franciszek Ziejka, historyk literatury polskiej, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mówił o tradycji akademickiej. Tłumaczył m.in., że system boloński jest współczesną mutacją systemu wypracowanego przed wiekami – licentia ubique docendi, czyli prawa nauczania gdziekolwiek, zgodnie z którym dyplom uczelni jest ważny na całym świecie bez względu na miejsce jego przyznania. Profesor przypomniał także, dlaczego władze polskich uczelni noszą togi i w jaki sposób uczelnie zaczęły przyznawać tytuły honorowe.

dosrodka_it6.jpg

W auli wręczono także 16 osobom Medale Komisji Edukacji Narodowej, a dziewięciu Specjalne Nagrody Rektora „Docendo Discimus”.

Medale Komisji Edukacji Narodowej są przyznawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Odebrali je:
- dr hab. Alina Drapella-Hermansdorfer, prof. nadzw. PWr - Wydział Architektury,
- dr hab. Włodzimierz Brząkała, prof. nadzw. PWr  - Wydział Budownictwa Lądowego i  Wodnego,
- dr hab. Stanisław Żukowski, prof. nadzw. PWr - Wydział Budownictwa Lądowego i  Wodnego,
- prof. Roman Gancarz - Wydział Chemiczny,
- dr Wojciech Skrzypiński - Wydział Chemiczny,
- dr hab. Roman Galar, prof. nadzw. PWr - Wydział Elektroniki,
- prof. Czesław Smutnicki - Wydział Elektroniki,
- prof. Marian Sobierajski- Wydział Elektryczny,
- dr Marek Sikora - Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
- prof. Marek Kozłowski - Wydział Inżynierii Środowiska,
- prof.  Sergey Anisimov - Wydział Inżynierii Środowiska,
- dr hab. Bogdan Trawiński - Wydział Informatyki i Zarządzania,
- dr Małgorzata Wiewiórowska, doc. - Wydział Mechaniczno-Energetyczny,
- prof. Tomasz Nowakowski - Wydział Mechaniczny,
- dr Grzegorz Pękalski - Wydział Mechaniczny,
-  dr Waldemar Oleszkiewicz - Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki.

dosrodka_it7.jpg

Specjalne Nagrody Rektora „Docendo Discimus” są przyznawane za szczególne osiągnięcia w nauczaniu. Odebrali je:
- dr hab. arch. Wojciech Brzezowski, prof. nadzw. PWr – Wydział Architektury,
- prof. Jolanta Grzechowiak-Milewska – Wydział Chemiczny,
- prof. Jan Iżykowski – Wydział Elektryczny,
- dr hab. Katarzyna Piekarska, prof. nadzw. PWr – Wydział Inżynierii Środowiska,
- prof. Jerzy Świątek – Wydział Informatyki i Zarządzania,
- prof. Zbigniew Mirski – Wydział Mechaniczny,
- prof. Ryszard Gonczarek – Wydział Podstawowych Problemów Techniki,
- dr Waldemar Oleszkiewicz – Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki,
- Bogusław Minikowski – Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

dosrodka_it8.jpg

dosrodka_it9.jpg

W uroczystości immatrykulacji uczestniczyły wojewódzkie władze samorządowe i administracja rządowa, dolnośląscy posłowie, przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty, służby dyplomatyczne i przedstawiciele innych uczelni i ośrodków naukowych.
Lucyna Róg

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję