W czwartek zaczynamy rok akademicki

Data: 30.09.2015 Kategoria: życie uczelni

O godz. 11 w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej zainaugurujemy rok akademicki 2015/2016. Udział w uroczystości zapowiedziała m.in. prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego

W tym roku naukę na pierwszym roku studiów na naszej uczelni rozpocznie 7 645 osób.

W czasie uroczystości immatrykulacji uhonorowany Medalem Politechniki Wrocławskiej zostanie prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

W poczet honorowych profesorów naszej uczelni przyjmiemy natomiast gen. dyw. prof. Zygmunta Mierczyka, rektora Wojskowej Akademii Technicznej oraz prof. Nikołaja Rogalewa, rektora Moskiewskiego Instytutu Energetycznego. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Franciszek Ziejka, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opowie o  polskiej tradycji akademickiej dawniej i dzisiaj.

0DVRXPBwBfwctBkRo,inaugaula17_01_10_2014

Władze uczelni wręczą także Medale Komisji Edukacji Narodowej i Specjalne Nagrody Rektora Docendo Discimus.

Po oficjalnym rozpoczęciu nowego roku akademickiego  zaplanowano otwarcie Pasażu Studentów Politechniki Wrocławskiej (o godz. 14.30). Pasaż ma być miejscem spotkań, rozciągającym się od budynku Strefy Kultury Studenckiej aż do Centrum Kongresowego PWr.

– Sami studenci wybrali tę przestrzeń na swoje miejsce – mówi Piotr Barszczewski z Samorządu Studenckiego PWr. – To tu czujemy się najlepiej, spotykamy między zajęciami i dlatego właśnie tu planujemy organizację różnego rodzaju wydarzeń.
Na otwarciu będą m.in.: koncerty, pokazy kół naukowych, food trucki, wspólna nauka choreografii do bicia tanecznego rekordu oraz konkursy, w których do wygrania będą m.in. oficjalne bluzy PWr i uczelniane gadżety. Więcej informacji i szczegółowy program wydarzenia na Facebooku.

Uroczystości inauguracyjne zakończy specjalny koncert z okazji 70-lecia Politechniki Wrocławskiej. O godzinie 19 w auli gmachu głównego wystąpi Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Benjamina Shwartza, na fortepianie zagra Piotr Alexewicz.

Ma to być wyjątkowy koncert, bo jego program będzie taki sam jak program występu orkiestry Filharmonii Wrocławskiej w auli PWr w październiku 1955 r.

Andrzej Charytoniuk

Na zdjęciu: Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)