TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 04.09.2013 Kategoria: historia
Koncerty, Bieg Solidarności, wystawa, dyskusja panelowa, uroczystości kościelne i kwiaty na grobach zasłużonych osób. Tak obchodziliśmy 33 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych
26 sierpnia 1980 r. w zajezdni wrocławskiego MPK rozpoczął się strajk solidarnościowy ze stoczniowcami w Gdańsku. Tegoroczne uroczystości zaczęły się więc 26 sierpnia od nadania skwerowi, przy zbiegu ulic Sienkiewicza i Nowowiejskiej, imienia Anny Walentynowicz. – Bez Ani nie byłoby ani Solidarności, ani wolnej Polski. Dlatego tak nam zależało, aby uczcić jej pamięć właśnie w ten sposób – tłumaczy przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk Kazimierz Kimso.
Kilka dni później, 31 sierpnia, w Klubie Muzyki i Literatury na dyskusji panelowej spotkało się grono osób, które w latach 80. drukowały i rozpowszechniały wydawnictwa drugoobiegowe. Wypowiadali się: były kolporter niecenzurowanych publikacji Janusz Wolniak, wydawca i nauczyciel Janusz Laska, radny profesor Bohdan Aniszczyk, przedsiębiorca Wojciech Hann, właściciel firmy konsultingowej Piotr Medoń (SW) oraz twórca wydawnictwa "Profil" Antoni Wójtowicz. Do 12 września w klubie prezentowana jest wystawa „Książki poza cenzurą. Wybrane wydawnictwa wrocławskie z lat 1979-1989 ze zbiorów Janusza Wolniaka”. Oglądać ją można od poniedziałku do piątku w godz. 10 do 18, w soboty od 12 do 18, wstęp wolny.
Również 31 sierpnia w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie narodziła się wrocławska Solidarność, odbył się festiwal "wROCK for Freedom 2013". Wystąpił Goran Bregovic z Weselno-Pogrzebową Orkiestrą, zespół Zakopower i DePress, a także formacja Forteca. Koncert zebrał bardzo dobre opinie, a roztańczona publiczność była zachwycona repertuarem.
Dzień później, w niedzielę 1 września, podczas uroczystej mszy w kościele przy Alei Pracy, ks. abp. Józef Kupny poświęcił izbę pamięci „Solidarności” w jednym z parafialnych pomieszczeń. Złożono kwiaty na grobach Piotra Bednarza i Kazimierza Michalczyka i przed tablicą przy zajezdni. Politechnikę Wrocławską reprezentowali prorektor profesor Jerzy Walendziewski i były rektor profesor Andrzej Wiszniewski, a Komisję Zakładową NSZZ „S” p.o. przew. Jadwiga Szymonik, wiceprzewodniczący Marek Muszyński, byli przewodniczący: Tomasz Wójcik, Witold Jabłoński i Stanisław Kwaśniowski, a także członek Prezydium KZ Czesław Czuryło.
Finałem obchodów 33 rocznicy Sierpnia’80 będzie XXIII Bieg Solidarności, 7 września.
Maria Kisza
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »