TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 18.02.2021 Kategoria: aktualności ogólne, covid-19, książki/publikacje, nauka/badania/innowacje, projekty międzyuczelniane, Wydział Chemiczny
Dr Ewelina Węglarz-Tomczak z Wydziału Chemicznego prowadzi na Uniwersytecie w Amsterdamie badania, które mogą pomóc w opracowaniu leku na COVID-19. Pierwsze wyniki zostały właśnie opublikowane w Scientific Report.
Skuteczne leczenie choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 (CoV2), wciąż pozostaje wyzwaniem. Chociaż programy szczepień rozpoczęto w wielu krajach, to nadal istnieje zapotrzebowanie na skuteczny lek.
Przebywająca na stażu podoktorskim w Holandii dr Ewelina Węglarz-Tomczak we współpracy z naukowcami z różnych dziedzin zainicjowała badania nad znalezieniem cząsteczek, które mogą służyć jako potencjalne inhibitory wirusa. Wstępne wyniki prac pokazały, że takim związkiem może być ebselen.
– Może on hamować aktywność proteazy PLpro w sposób szybki i nieodwracalny. Jest to już skuteczne przy bardzo małej dawce, na poziomie mikromolarnym. Ebselen wykazuje znikomą toksyczność w komórkach na tych poziomach i dlatego powinien być bezpieczny w użyciu – wyjaśnia chemiczka.
Następnie dr Węglarz-Tomczak przetestowała różne pochodne ebselenu pod kątem hamowania PLpro. Po przeanalizowaniu jedenastu takich związków, które wykazały działanie przeciwko PLpro w wirusach SARS i CoV2, zidentyfikowano cztery cząsteczki jako najsilniejsze do tej pory odkryte inhibitory przeciwko PLpro z CoV2.
Wyniki są bardzo obiecujące w kontekście opracowania skutecznego leku na koronawirusa i właśnie zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Scientific Reports.
– To dla nas zwieńczenie pierwszego etapu badań. Nasze odkrycie może przyczynić się do rozwoju terapii przeciw COVID-19 – uważa dr Ewelina Węglarz-Tomczak.
W opublikowanych badaniach uczestniczyli: dr Jakub Tomczak, absolwent i były pracownik PWr, który obecnie pracuje na Vrije Universiteit w Amsterdamie na stanowisku assistant professor, dr Mirosław Giurg z Katedry Chemii Organicznej i Medycznej Politechniki Wrocławskiej, dr Małgorzata Burda-Grabowska absolwentka Wydziału Chemicznego PWr, Michał Talma z Katedry Chemii Bioorganicznej PWr oraz prof. Stanley Brul z Universiteit van Amsterdam.
Dr Ewelina Węglarz-Tomaczak planuje kontynuować swoją pracę w ramach grantu z organizacji Innovation Exchange Amsterdam.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »