TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Lek na koronawirusa coraz bliżej. Publikacja w Scientific Report

Dr Ewelina Węglarz-Tomczak z Wydziału Chemicznego prowadzi na Uniwersytecie w Amsterdamie badania, które mogą pomóc w opracowaniu leku na COVID-19. Pierwsze wyniki zostały właśnie opublikowane w Scientific Report.

Dr Ewelina Węglarz-TomczakSkuteczne leczenie choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 (CoV2), wciąż pozostaje wyzwaniem. Chociaż programy szczepień rozpoczęto w wielu krajach, to nadal istnieje zapotrzebowanie na skuteczny lek.  

Przebywająca na stażu podoktorskim w Holandii dr Ewelina Węglarz-Tomczak we współpracy z naukowcami z różnych dziedzin zainicjowała badania nad znalezieniem cząsteczek, które mogą służyć jako potencjalne inhibitory wirusa. Wstępne wyniki prac pokazały, że takim związkiem może być ebselen.  

– Może on hamować aktywność proteazy PLpro w sposób szybki i nieodwracalny. Jest to już skuteczne przy bardzo małej dawce, na poziomie mikromolarnym. Ebselen wykazuje znikomą toksyczność w komórkach na tych poziomach i dlatego powinien być bezpieczny w użyciu – wyjaśnia chemiczka. 

Następnie dr Węglarz-Tomczak przetestowała różne pochodne ebselenu pod kątem hamowania PLpro. Po przeanalizowaniu jedenastu takich związków, które wykazały działanie przeciwko PLpro w wirusach SARS i CoV2, zidentyfikowano cztery cząsteczki jako najsilniejsze do tej pory odkryte inhibitory przeciwko PLpro z CoV2.  

Wyniki są bardzo obiecujące w kontekście opracowania skutecznego leku na koronawirusa i właśnie zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Scientific Reports

–  To dla nas zwieńczenie pierwszego etapu badań. Nasze odkrycie może przyczynić się do rozwoju terapii przeciw COVID-19 – uważa dr Ewelina Węglarz-Tomczak. 

Badania nad ebselenem

W opublikowanych badaniach uczestniczyli: dr Jakub Tomczak, absolwent i były pracownik PWr, który obecnie pracuje na Vrije Universiteit w Amsterdamie na stanowisku assistant professor, dr Mirosław Giurg z Katedry Chemii Organicznej i Medycznej Politechniki Wrocławskiej, dr Małgorzata Burda-Grabowska absolwentka Wydziału Chemicznego PWr, Michał Talma z Katedry Chemii Bioorganicznej PWr oraz prof. Stanley Brul z Universiteit van Amsterdam.

Dr Ewelina Węglarz-Tomaczak planuje kontynuować swoją pracę w ramach grantu z organizacji Innovation Exchange Amsterdam.

ISZ

newsletter-promo.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję