Kształcimy specjalistów cyfrowej gospodarki

Opracowanie systemu kształcenia specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i uczenia maszynowego, to główny cel projektu „AI Tech” realizowanego przez pięć polskich uczelni, w tym Politechnikę Wrocławską.

– Rozwój tych obszarów jest kluczowy z punktu widzenia nowoczesnej gospodarki oraz różnorodnych zastosowań technologii cyfrowych. Projekt AI Tech to jednocześnie kolejny krok w realizacji działań mających na celu wsparcie rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych i przygotowanie kadr cyfrowej gospodarki – mówi dr hab. inż. Kamil Staniec, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki.

Liderem projektu jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a jego partnerami zostało pięć uczelni:

• Politechnika Gdańska,
  • Politechnika Poznańska,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Uniwersytet Warszawski.

ai_pwr_nowe_kierunki1.jpgWśród najważniejszych inicjatyw realizowanych w ramach przedsięwzięcia jest uruchomienie studiów II stopnia w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz cyberbezpieczeństwa, rozwój współpracy krajowej i międzynarodowej w tym zakresie oraz  realizacja projektów informatycznych.

Efektem będzie stworzenie modelu systemowego kształcenia wysokiej klasy specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i cyberbezpieczeństwa, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój polskiej nauki oraz konkurencyjność gospodarki.

Wypracowane rozwiązanie będzie wdrożone na szeroką skalę w latach 2021-27 przez różne ośrodki akademickie, również te mające mniejsze doświadczenie w zakresie dydaktyki w tych obszarach. Efektem realizacji projektu będzie także zdobycie przez studentów zaawansowane umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i cyberbezpieczeństwa.

newsletter-promo.png

Sztuczna inteligencja na dwóch kierunkach

W ramach programu na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono już dwa nowe kierunki magisterskie – Sztuczna inteligencja na Wydziale Informatyki i Zarządzania oraz Zaufane systemy sztucznej inteligencji na Wydziale Elektroniki, na których kształcimy analityków danych, ekspertów od uczenia maszynowego i danologów. Obydwa kierunki mają wspólną markę AI@PWr.

ai_pwr.jpgProgram studiów obejmuje łącznie ponad 1000 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia podzielone będą na przedmioty obowiązkowe i wybieralne.

Na Wydziale Elektroniki studenci będą uczyć się takich zagadnień jak: projektowanie bezpiecznej architektury ICT (Information and Communication Technology), także z uwzględnieniem infrastruktury krytycznej oraz detekcji anomalii w systemach ICT, projektowania i stosowania zaawansowanych metod uczenia maszynowego, w tym uczenia głębokiego, także przy użyciu systemów obliczeniowe wysokiej wydajności i systemów superkomputerowych (klastry, GPU), przygotowania do pracy i tworzenia systemów inspekcji wizualnej oraz analizy sygnałów wielowymiarowych.

Z kolei na Wydziale Informatyki i Zarządzania będzie położony nacisk na uczenie głębokie, przetwarzanie języka naturalnego,  metaheurystyki oraz zastosowania sztucznej inteligencji w biznesie, informatyki afektywnej czy wizualizacji danych i komunikowania rezultatów pracy nad danymi.

Już podczas studiów przyszli absolwenci będą mogli wybrać jedną z trzech ścieżek dalszego rozwoju, czyli podjęcia dalszej pracy naukowo-badawczej na doktoracie, pracy w najlepszych centrach badawczo-rozwojowych na świecie (np. Google, Facebook, Microsoft, Samsung) oraz zakładania własnych startupów związanych z rozwojem i zastosowaniem sztucznej inteligencji. W programie kształcenia studenci realizować będą także projekt badawczo-wdrożeniowy.

Projekt „Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech)” finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 (działanie 3.2: Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej, III oś priorytetowa: cyfrowe kompetencje społeczeństwa).

Wartość projektu to ponad 51 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi blisko 44 mln zł.

prawidlowe_zestawienie_znakow.png

mic