TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Super siódemka - koła strategiczne PWr wybrane [LISTA]

Data: 20.12.2024 Kategoria: aktywność studencka

Siedem kół naukowych z naszej uczelni z tytułem „Koła strategicznego PWr” na rok 2025. Zwycięzcy konkursu organizacje i koła, których działalność obejmuje kluczowe obszary badawcze Politechniki Wrocławskiej.

Koła strategiczne PWr  wyłaniane są od 2017 r.  W konkursie wybierane są organizacje o szczególnych osiągnięciach i dużym potencjale rozwoju, realizujące kluczowe, innowacyjne projekty.

Tytuł „strategicznych” pozwala im na uzyskanie dodatkowych funduszy od uczelni na swoją działalność i to w dużo większej kwocie niż koło byłoby w stanie pozyskać na swoim wydziale.

Każde koło startujące w konkursie musiało wcześniej wypełnić szczegółowy wniosek z opisem m.in. swoich dotychczasowych osiągnięć i planów na kolejny rok, a następnie pomyślnie przejść ocenę formalną i merytoryczną. Na koniec czekała je prezentacja przed członkami komisji konkursowej.

Oceniając koła, komisja brała pod uwagę wiele czynników: od publikacji, badań i innowacji, nad którymi pracują koła, przez sprawność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, działalność społeczną i na rzecz studentów i studentek, organizację i udział w różnych wydarzeniach, nagrody i promocję uczelni, po staranność w przygotowaniu wniosku.

W tym roku komisja zdecydowała o przyznaniu tytułu koła strategicznego siedmiu organizacjom. Są to:

Akademicki Klub Lotniczy PWr

(Wydział Mechaniczno-Energetyczny)

Zdjęcie grupy osób pozujących ze zbudowanym przez nich dronem

AKL planuje budowę trzech bezzałogowych statków powietrznych, z którymi zamierza wystartować w zawodach SAE Aero Design 2025 w USA. Ich konstrukcje będą wzbogacone m.in. o nowe rozwiązania informatyczne, oparte na sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych.

Poza tym członkowie koła zamierzają zmodyfikować swoje drony i wziąć z nimi udział w konkursie technologicznym Droniada Challenge 2025, a także zbudować specjalny bezzałogowy płatowiec i wystartować z nim w zawodach New Flying Competition 2025 w Niemczech.

Studenci z AKL przygotowują się także do zorganizowania kolejnych dwóch edycji Akademickich Mistrzostw Polski na Celność Lądowania, rozszerzając listę uczestników o pilotów z Litwy i Łotwy.

Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road

(Wydział Mechaniczny)

Zdjęcie grupy osób trzymających flagi Polski ze zbudowanych przez nim łazikiem marsjańskim

Od lat flagowym projektem koła jest łazik marsjański Scorpio. W 2025 r. studenci i studenci z Off-Road wyjadą na zawody z serii Rover Challenge do USA, Turcji oraz wezmą udział w rywalizacji w Krakowie.

W planach mają także budowę łazika Scorpio 9, który będzie miał nowy mechanizm umożliwiający skręt kół i system masztów z włókna węglowego połączony z systemem wizyjnym i komunikacyjnym.

Członkowie koła planują także zbudować spektometr Ramana, by wziąć udział w zawodach University Rover Challenge oraz wprowadzić niezbędne modyfikacje w swojej zeszłorocznej konstrukcji, czyli łaziku Scorpio Infinity.

Koło Naukowe PWr in Space

(Wydział Mechaniczny)

Zdjęcie grupy osób na pustyni trzymających w rękach rakietę, którą zbudowali

Głównym projektem koła jest PoliWRocket, czyli zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowanie rakiet sondujących o zaawansowanych parametrach technicznych.

Z konstrukcją R7 studenci i studentki zamierzają wystartować na międzynarodowych zawodach European Rocketry Challenge (EuRoC). Kluczowym elementem rakiety będzie silnik na paliwo ciekłe, a także nowy typ ciśnieniowania. Konstrukcja będzie także wyposażona w całkowicie nowy moduł odzysku i innowacyjny mechanizm odłączania rakiety przed startem.

PWR Racing Team

(Wydział Mechaniczny)

Zdjęcie grupy osób na torze wyścigowym stojących za bolidem formuły student

Głównym projektem koła jest zaprojektowanie i budowa kolejnego bolidu. Będzie elektryczny z systemami jazdy autonomicznej RT15e.

Studenci i studentki PWR Racing Team planują wystartować z nim na zawodach Formuły Student. Bolid RT15e ma stanowić kontynuację wcześniejszych trzech tego typu pojazdów. Zespół skoncentruje się na rozwijaniu napędu elektrycznego oraz doskonaleniu systemu autonomicznego, aby sprostować wyzwaniom klasy Driverless.

Koło Naukowe Solvro

(Wydział Informatyki i Telekomunikacji)

Zdjęcie grupy osób stojących w budynku

Studenci i studentki z KN Solvro stworzyli aplikację ToPWR. To system informacyjny wspierający codzienne życie studenckie na Politechnice Wrocławskiej.

Aplikacja już teraz integruje wiele funkcji, takich jak licznik dni do sesji, interaktywną mapę kampusu, liczbę wolnych miejsc parkingowych oraz dane o dziekanatach, kołach i organizacjach studenckich.

Członkowie koła chcą w 2025 r. rozszerzyć swoją aplikację, by stała się kompleksowym centrum wiedzy. Dlatego planują dodanie kolejnego narzędzia. Graf Wiedzy ToPWr będzie bazował na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i zaawansowanych technik przetwarzania danych, z generowaniem odpowiedzi. W planach jest także stworzenie funkcjonalności chatbota, który również będzie dostępny w aplikacji od Solvro.

LEM Wrocław Motorsport

(Wydział Mechaniczny)

Zdjęcie grupy osób pozujących razem z elektrycznym motocyklem

Studenci mają w planach zaprojektowanie i budowę wyścigowego motocykla o napędzie elektrycznym z akumulatorem litowo-jonowym. Model LEM Hadron będzie już trzecim tego typu pojazdem opracowanym przez zespół z PWr.

Docelowo jego osiągi mają być zbliżone do motocykli spalinowych klasy moto3, nowy model ma być też lżejszy, szybszy i mieć wydajniejszy system chłodzenia baterii oraz silnika niż poprzednie kontrukcje.

Ze swoim motocyklem studenci planują wystartować w międzynarodowych zawodach Motostudent, które odbywają się na torze Aragon w Hiszpanii. Przed rokiem zajęli w nim szóste miejsce w klasyfikacji generalnej na 48 zespołów.

Koło Naukowe Neuroinformatyki Neuron

(Wydział Informatyki i Telekomunikacji)

Zdjęcie grupy osób pozujących na tle rzeki Odry i trzymających baner z napisem Neuron

W gronie laureatów konkursu Koło Naukowe Neuroinformatyki Neuron znalazło się po raz pierwszy. Zrzeszeni w nim studenci organizują m.in. różnego rodzaju hackatony, wykłady popularyzujące neuronauki oraz pracują nad projektami opierającymi się na wykorzystaniu interfejsu mózg-komputer.

Dotychczas opracowali m.in. aplikację „Neurofiszka” wspierającą naukę języków obcych i zrealizowali projekt naukowy „Neurocall”, w którym badali możliwość sterowania aplikacją mobilną za pomocą interfejsu BCI (Brain-Computer Interface).

W planach studenci mają m.in. realizację interdyscyplinarnego projektu NeuroGuard związanego z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa w procesie autoryzacji biometrycznej, czyli weryfikacji tożsamości na podstawie unikalnych cech fizycznych i behawioralnych. Opiera się on na wykorzystaniu wiedzy z zakresu interakcji mózg-komputer, neuroinformatyki, cyberbezpieczeństwa, algorytmiki i sztucznej inteligencji. Jego efektem ma być aplikacja demonstracyjna, która zaprezentuje możliwości całego systemu.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję