TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ile chemii jest w malarstwie. Zobacz wystawę w Rynku

Zdjęcie ilustracyjne

Na wrocławskim Rynku można oglądać kolejną wystawę udowadniającą, że chemia jest wszędzie. Ekspozycję „Chemia w malarstwie” przygotowała prof. Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemicznego we współpracy ze studentem W3 Rafałem Różyckim oraz wybitnym malarzem Wojciechem Siudmakiem, pracownikami Muzeum Narodowego w Krakowie, Uniwersytetu w Pizie i artystką z Wielkiej Brytanii Agatą di Masternak.

Organizatorzy wydarzenia – przy okazji swojej wystawy – nie tylko zwracają uwagę zwiedzających na chemiczne aspekty sztuki malarskiej, ale też przypominają sylwetkę Jana Matejki. – Był on jednym z patronów 2023 roku w Polsce, obchodziliśmy bowiem 185 rocznicę jego urodzin i 130 rocznicę  śmierci. To doskonała okazja, by przybliżyć nam, zwłaszcza młodszym, jego życiorys i twórczość, również tę mniej znaną – mówi prof. Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemicznego.

Na 16 planszach można jednak przede wszystkim przeczytać m.in. o tak interesujących tematach, jak powstawanie wrażenia barwy, historia odkrywania i otrzymywania pigmentów, ich toksyczność i trwałość oraz o nowych możliwościach, jakie przed artystami otwierają zjawiska termochromii i fotochromii.

Ponadto zwiedzający mają okazję dowiedzieć się także, jaki skład mają farby wodne i olejne, poznać sposoby analizowania i konserwowania dzieł sztuki oraz przyjrzeć się reprodukcjom obrazów wybitnego polskiego artysty, mistrza realizmu fantastycznego, Wojciecha Siudmaka.

Wystawę można oglądać do 11 marca na północnej pierzei Rynku.

Partnerami ekspozycji są Wrocławska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Sekcja Historii Chemii Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję