TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Gdzie chcą pracować studenci PWr? [RAPORT]

Data: 15.07.2021 Kategoria: praca/praktyki/staże

Zarabiać (na początek) ok. 4 tysiące złotych, aktywnie się rozwijać, pracować zdalnie lub hybrydowo i najlepiej w firmie Nokia – taki obraz oczekiwań studenckich wyłania się z badania, które jak co roku przygotowało Biuro Karier. Wzięło w nim udział ponad 3,7 tys. osób.

Wyniki już 8. edycji projektu „Mój Idealny Pracodawca” zaprezentowane zostały w tym roku online. Całość zorganizowało Biuro Karier PWr oraz ośmiu wolontariuszy z Brygady Kariery.

– Chcieliśmy poznać konkretne oczekiwania studentów Politechniki Wrocławskiej wobec swojego pierwszego pracodawcy, a także dowiedzieć się, który – według nich – uchodzi obecnie za tego najbardziej przyjaznego i najlepszego na rynku – mówi Kornelia Pikiewicz z Brygady Kariery Biura Karier.

Pandemia a rynek pracy

Udział w ankiecie wzięła rekordowa liczba ponad 3,7 tys. osób. W ramach badania, które przeprowadzono w kwietniu i maju 2021 r., studenci PWr odpowiadali na 27 pytań związanych z rynkiem pracy, dotyczących m.in. oczekiwanych świadczeń pozapłacowych, formy czy stabilności zatrudnienia, ale także kwestii związanych z pandemią, i tego, czy i jak wpłynęła ona na oczekiwania studentów wobec pracodawców.

Według większości respondentów pandemia utrudniła znalezienie zatrudnienia. Zwraca także uwagę rosnąca obawa studentów o to, czy uda się znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie – wyraziło ją ponad 50 % osób.

Mimo to studenci nie zmienili swoich priorytetów przy wyborze pracodawcy i większość nie planuje się przekwalifikować. Oczekują za to większego wsparcia od pracodawcy.

Zaskakuje fakt, że aż 92% osób chciałoby – po zakończeniu pandemii – pracować zdalnie i/lub hybrydowo.

Okazuje się, że ponad ¾ spośród osób, które wzięło w badaniu, ma już za sobą doświadczenia zawodowe – ponad połowa pracowała lub pracuje przez minimum rok. Swoją przyszłość wiążą z branżą informatyczną oraz mechaniką i automatyką. Jednocześnie na początek swojej przygody zawodowej oczekują wynagrodzenia na poziomie 3-4,5 tysiąca złotych netto.

Ten wymarzony

Nokia, Capgemini i Google – tak wygląda podium najważniejszej części raportu, czyli wyboru idealnego – w oczach naszych studentów – pracodawcy. Osoby uczestniczące w badaniu przyznały, że swoją wiedzę o firmach, które wskazały, czerpią głównie z opinii innych – mówi Kornelia Pikiewicz z Brygady Kariery.

75% z nich nigdy nie miało kontaktu z firmą, którą uznali za wymarzoną. To pokazuje jak bardzo w dzisiejszym świecie liczy się wizerunek. – Cieszy nas fakt, że nasi studenci wciąż chcą się aktywnie doszkalać zawodowo. Kwestia samorozwoju w firmie jest dla nich bardzo istotna – dodaje Kornelia Pikiewicz.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję