Finał League of Legends: Srebro dla „Inżynierów” PWr

Data: 19.01.2020 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Drużyna „Inżynierzy” z Politechniki Wrocławskiej wywalczyła srebrny medal w piątym sezonie rozgrywek T-Mobile Ligi Akademickiej League of Legends. W niezwykle emocjonującym finale, który był rozgrywany w Strefie Kultury Studenckiej, nasi studenci przegrali z „Lwami” z Politechniki Gdańskiej.

Liga Akademicka to rozgrywki esportowe, w których szesnaście drużyn przez osiem tygodni rywalizuje tocząc boje m.in. w popularnej grze League of Legends. O zwycięstwo walczą dwa pięcioosobowe zespoły, a ich zadaniem jest dotarcie do bazy przeciwnika i zniszczenie tzw. „nexusa”, głównego budynku w grze. Mecze toczone są do dwóch zwycięstw na mapie.

„El Clasico” na Politechnice Wrocławskiej

final_5_sezonu_ligi_akademickiej_1.jpgW trakcie sezonu rozgrywki podzielone były na dwie fazy – grupową oraz play-off. Tym razem „Inżynierzy” trafili do grupy D, w której rywalizowali z drużynami z Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu w Białymstoku i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wygrywając dwa spotkania i notując jeden remis do fazy play-off zakwalifikowali się z pierwszego miejsca.

W ćwierćfinale pokonali „Magów” z Politechniki Śląskiej 2:0, a w półfinale takim samym rezultatem zwyciężyli z „Morsami” z Uniwersytetu Gdańskiego. Awansowali tym samym do wielkiego finału, w którym zmierzyli się z „Lwami”.

– W naszych rozgrywkach ligowych to już prawdziwe „El Clasico”. Obie drużyny spotykają się w finale po raz czwarty. Trzykrotnie wygrywali studenci z Politechniki Wrocławskiej, a mecze zawsze były bardzo zacięte. Tym razem też nie powinno zabraknąć emocji – mówił przed meczem Marcin Rausch, organizator zawodów.

final_5_sezonu_ligi_akademickiej_5.jpgMiał rację, bo finał, który na żywo obserwowało kilkuset kibiców, okazał się znakomitym widowiskiem. Pierwsze starcie od samego początku przebiegało pod dyktando studentów z PWr, którym dośc szybko udało się zniszczyć pierwszą wieżę. Jak na prawdziwych inżynierów przystało, dokładnie konstruowali swoje akcje, precyzyjnie wybierali miejsca potyczek i po zaledwie 32 minutach zniszczyli „nexusa”.

Sytuacja zmieniła się diametralnie w drugim pojedynku. Gdańszczanie od samego początku grali bardzo agresywnie spychając rywali do obrony, a ich przewaga na mapie była bezdyskusyjna. Mimo starań „Inżynierzy” nie zdołali odrobić strat i losy mistrzostwa rozstrzygnęły się w trzecim starciu.

Było to bardzo wyrównane widowisko, a obie drużyny grały bardzo uważnie czyhając na błędy rywali. Po kilku walkach zaczęła się jednak rysować coraz wyraźniejsza przewaga zespołu „Lwów”, której gospodarzom nie udało się już zniwelować. Ostatecznie zespół z Politechniki Gdańskiej zwyciężył odzyskując utracony przed dwoma laty tytuł mistrzowski.

final_5_sezonu_ligi_akademickiej_10.jpg– Tak obecnie wyglądają rozgrywki w League of Legends, że przewaga zdobyta na początku meczu pozwala na dużo łatwiejszą grę w późniejszym etapie. Rywale niczym nas nie zaskoczyli, choć w ostatnim starciu mieli sporą przewagę na mapie i wydaje mi się, że o wyniku zdecydowały nasze błędy. Sezon uważamy jednak za udany. Po raz kolejny awansowaliśmy do finału i zdobycie srebrnych medali, to dobry wynik. W przyszłym sezonie także celujemy w finał, wyjazd do Gdańska i wygraną – mówił po meczu Adam Howaniec, kapitan „Inżynierów”.

Wcześniej, w spotkaniu o trzecie miejsce zespół „Wataha” z Wojskowej Akademii Technicznej zwyciężył 2:1 „Morsy” z Uniwersytetu Gdańskiego.

Za zdobycie tytułu mistrzowskiego studenci z Gdańska, oprócz pucharu i medali, otrzymali czek na 5 tys. zł. „Inżynierzy” zainkasowali czek na 4 tys. zł, a za zajęcie trzeciego miejsca „Wataha” zdobyła czek na 3 tys. zł. Nagrody wręczali Marcin Rausch oraz dr inż. Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej.

final_5_sezonu_ligi_akademickiej_11.jpg– Trochę mi przykro, że dziś nie wygraliśmy, ale myślę, że będzie jeszcze okazja do rewanżu. Dziękuję wszystkim kibicom za wspaniały doping, a drużynom za znakomitą postawę. W trakcie rywalizacji pokazaliście, że przysłowie „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” jest jak najbardziej aktualne – mówił prorektor.

Poza rywalizacją w League of Legends w sobotę odbył się także finał pierwszego sezonu Coding Masters, czyli mistrzostw Polski absolwentów i studentów w programowaniu. To najmłodsza konkurencja, która odbywa się w ramach rozgrywek ligowych, a o zwycięstwo walczyło ośmiu zawodników. W kategorii student zwyciężył Grzegorz Szumigaj z Uniwersytetu Warszawskiego, a w kategorii absolwent Michał Zieliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kolejny sezon już w marcu

Obecnie w T-Mobile Lidze Akademickiej gracze rywalizują w czterech produkcjach – League of Legends, Gwint, CS: GO oraz Tom Clancy’s Rainbow Six. Organizatorzy planują, że finały wszystkich rozgrywek zakończą się w połowie lutego, a już miesiąc później ruszy kolejny sezon. Więcej informacji na stronie T-Mobile Ligi Akademickiej.

mic