TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dwa koła naukowe z PWr wśród laureatów konkursu StRuNa

Data: 21.11.2022 Kategoria: aktywność studencka, projekty kosmiczne

Podczas uroczystej gali ogłoszono zwycięzców konkursu StRuNa 2022. W gronie zwycięzców znalazły się dwie ekipy studenckie z PWr: Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych oraz PWR in Space.

StRuNa to program promocji osiągnięć naukowych studentów i doktorantów, realizowany przez Fundację „Fundusz Pomocy Studentom” pod patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższego. W konkursie nagradzana jest aktywność naukowa kół i innych organizacji studenckich w trakcie minionego roku akademickiego.

W tegorocznej edycji nagrody i wyróżnienia przyznano w dwunastu kategoriach, a reprezentanci Politechniki Wrocławskiej triumfowali w dwóch z nich. Zespół PIRM zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Eko”, a PWR in Space wygrał w kategorii „Tech”. Ponadto w kategorii „Media” wyróżniono studentów z PWR Racing Team.

struna_pirm_plaskie.jpg

Ciągle na topie

KN PIRM rok temu wybrano najlepszym kołem naukowym w Polsce, teraz zwyciężyło w kategorii, w której doceniane są rozwiązania ekologiczne.

Pasjonaci motoryzacji zrzeszeni w PIRM od lat specjalizują się w projektowaniu i konstrukcji lekkich elektrycznych motocykli. W ramach projektu LEM Wrocław zbudowali m.in. skutery do rozwożenia żywności, rowery elektryczne, pojazdy policyjne, motocykle terenowe typu motocross. W 2021 stworzyli pierwszy w Polsce elektryczny motocykl szosowy, z którym osiągnęli dobre wyniki podczas zawodów w Hiszpanii i Włoszech.

W 2022 r. wystartowali z projektem pierwszego w Polsce elektrycznego buggy’ego. Premiera pojazdu o nazwie LEM SSV odbyła się w lipcu. Nad jego budową pracowało 60 członków koła, wspieranych przez opiekunkę Monikę Magdziak-Tokłowicz i innych naukowców z Wydziału Mechanicznego i Wydziału Elektrycznego PWr.

struna_in_space_plaskie.jpg

Kosmiczne sukcesy

PWr in Space to koło naukowe, które zrzesza miłośników rakiet, technologii kosmicznych oraz eksploracji kosmosu. Ich osiągnięcia doceniono w kategorii „Tech” przyznając studentom PWr pierwsze miejsce.

Do koła naukowego PWr in Space należy ponad 80 osób z kilku Wydziałów: Mechanicznego, Mechaniczno-Energetycznego, Zarządzania, Elektrycznego, Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz Chemicznego. Do tej pory udało im się już zaprojektować i zbudować kilka rakiet: R1 Micro, R2 Setka, R3 Dziewięćdziesiątka Dziewiątka oraz R4 „LYNX”. roku jeszcze wzięliśmy 2 miejsce w Spaceport America Cup

W tym roku zespół PWR in Space, razem ze swoją nową rakietą „Pink Panther”, wystartował na międzynarodowych zawodach European Rocketry Challange (EuRoC) w Portugalii. Ostatecznie zajął tam czwarte miejsce w kategorii „New Space Award”,  w której nagradzano ekipy, który najlepiej zaprezentowały siebie i swój projekt pod kątem komercyjnego użytku w przemyśle kosmicznym. Studenci mogą pochwalić się m.in. trzecim miejscem na zawodach European Rocketry Challange (EuRoC) w Portugalii w 2021, a także drugim (2022 r.), trzecim (2019 r. - wirtualna edycja) oraz czwartym (2019 r.) miejscem na Spaceport America Cup.

Oprócz rakiet zespół pracuje nad kilkoma projektami takimi jak: Poliplane i Polifloater, które wykorzystują nowoczesne technologie w zakresie oprogramowania, materiałów kompozytowych, druku 3D oraz spiekania materiałów.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję