TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dr Anna Miśniakiewicz finalistką Nagród Naukowych „Polityki”

Tygodnik „Polityka” ogłosił listę finalistów 22. edycji swoich nagród naukowych. Wśród piętnaściorga badaczy wyróżnionych przez redakcję jest dr inż. arch. Anna Miśniakiewicz z Wydziału Architektury PWr.

Anna MiśniakiewiczFundacja Tygodnika „Polityka” od 2001 r. prowadzi program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!” – od 2011 r. pod nazwą Nagrody Naukowe. Chce w ten sposób promować wartościowy wzór kariery i osiągnięcia naukowe młodych ludzi nauki w Polsce.

Każdego roku redakcja poszukuje badaczy, którzy w ciągu ostatniego roku-dwóch minęły ważny kamień milowy w życiu zawodowym – może to być praca doktorska, habilitacyjna, książka, ważny artykuł naukowy, zakończenie badań albo ich rozpoczęcie, zbudowanie zespołu czy objęcie istotnej funkcji w instytucji naukowej. Konkurs przeznaczony jest dla młodych naukowców, czyli osób do około 35. roku życia

Spośród setek kandydatur kapituła konkursu wyłania 15 finalistów w pięciu dziedzinach nauki: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, o życiu i techniczne. W tej edycji piątka najlepszych otrzyma Nagrody Naukowe – stypendia w wysokości 15 tys. zł oraz wywiad w tygodniku „Polityka”. Pozostała dziesiątka finalistów zyska nagrody finałowe w wysokości 5 tys. zł.

newsletter

Wśród finalistów w kategorii nauki techniczne znalazła się dr inż. arch. Anna Miśniakiewicz z Politechniki Wrocławskiej.

To architektka i nauczycielka akademicka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Absolwentka architektury na PWr oraz studiów podyplomowych Projektowanie Usług SWPS i School of Form w Poznaniu.

Zajmuje się zrównoważonym rozwojem współczesnych miast, architekturą pro-społeczną, projektowaniem zorientowanym na użytkowników (human centered design) i w zgodzie z naturą. Skupia się zwłaszcza na problematyce starzenia się społeczeństwa i kwestii architektoniczno-społecznych z tym związanych.

Jak tłumaczy:  - Studiowanie zachowań osób starszych w przestrzeniach publicznych jest niezbędne dla zrównoważonego rozwoju architektury, zważywszy na szacunki wskazujące, że do roku 2050 osoby w wieku 65 lat i więcej życia będą stanowiły prawie 1/3 populacji Polski. Od jakości przestrzeni miejskich zależy bezpieczeństwo, spokój, komfort, kreatywność jego użytkowników, poczucie ładu przestrzennego, efektywność społeczna i ekonomiczna mieszkańców miast. Prowadzenie badań nad tzw. wrażliwymi grupami użytkowników, do jakiej należą seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami, przyczynia się do lepszego zrozumienia relacji pomiędzy jakością miejsca zamieszkania a poczuciem ogólnie rozumianego dobrostanu wszystkich mieszkańców. Ponadto wytyczne projektowania dla wrażliwych użytkowników pomagają tworzyć lepsze produkty, usługi, przestrzenie i architekturę dla wszystkich jej użytkowników, kreować miasta niewykluczające, dostępne i przyjazne dla ludzi. Nie bez znaczenia jest aspekt lokalności, który sprawia, że badania nad ludźmi i ich zachowaniami nie mogą być bezpośrednio aplikowane z innych regionów świata. Zachowania ludzkie w dużej mierze zależne są od uwarunkowań kulturowych i społecznych, dlatego też swoje badania prowadziłam we Wrocławiu.

Zawodowo dr Miśniakiewicz działa na pograniczu architektury i projektowania usług. Jest członkinią zespołu audytujacego i wydającego certyfikaty dostępności, który działa w Centrum Innowacji i Biznesu PWr. Współtwórczyni Laboratorium Projektowania Uniwersalnego na WA PWr, zajmuje się wykonywaniem audytów dostępności architektonicznej, prowadzi szkolenia z zakresu dostępności architektonicznej.

Koordynatorka projektu Laboratorium Popowice realizowanego w ramach międzynarodowego konsorcjum projektowego CoSIE, w ramach którego poszukiwano sposobów współtworzenia usług publicznych. Polski zespół zajmował się nowymi formami współzamieszkiwania seniorów na wrocławskich Popowicach. Wnioski z projektu posłużą Komisji Europejskiej w tworzeniu nowych wytycznych dla usług publicznych.

Badaczka jest autorką wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Odbywała praktyki zawodowe m.in. w IAAC w Barcelonie i SLPU Menis na Teneryfie, gdzie miała okazję zapoznać się z architekturą Wysp Kararyjskich.

Doświadczenie projektowe zdobywała w licznych pracowniach projektowych w Polsce i zagranicą (Szwajcaria, Hiszpania). W 2016 r. uzyskała uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, od tego czasu jest członkinią Izby Architektów RP, od 2018 r. prowadzi własną działalność projektową z zakresu architektury. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu projektów architektonicznych, w tym wykonywanych w ramach wygranych konkursów.

Za swoją pracę doktorską „Rola przestrzeni miejskiej w społecznej aktywizacji środowiska senioralnego” zdobyła w tym roku Nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii (rozprawę napisała pod opieką promotor prof. Barbary Gronostajskiej).

Zwycięzców poznamy 16 października podczas gali wręczenia nagród w redakcji „Polityki”.

Czytaj także:

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję