TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Stypendia ministra dla dwóch młodych naukowców z PWr

badania_plaskie.jpg

W lipcu 2022 r. sześcioro młodych naukowców z PWr otrzymało za swoje badania i dorobek naukowy stypendia Ministra Edukacji i Nauki. Teraz dołączyło do nich kolejnych dwóch naszych badaczy: dr inż. Andrzej Żak (Wydział Chemiczny) oraz dr inż. Paweł Ksieniewicz (Wydział Informatyki i Telekomunikacji).

Obu naszym naukowcom stypendium ministra przyznano po pozytywnym rozpatrzeniu odwołań. Tym samym liczba młodych naukowców, którzy od roku akademickiego 2022/23 przez trzy lata będą otrzymywać od MEiN wsparcie w wysokości 5 390 zł miesięcznie, wzrosła do ośmiu.

Kandydatów do stypendiów zgłaszali rektorzy uczelni oraz dyrektorzy instytutów PAN, instytutów badawczych i instytutów międzynarodowych. Osiągnięcia kandydatów zostały ocenione przez ministerialny zespół w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. 

Najwyżej punktowano autorstwo lub współautorstwo monografii naukowej, rozdziału w monografii naukowej lub artykułu naukowego, o ile zostały wydane przez wydawnictwo albo opublikowane przez czasopismo ujęte w ministerialnym wykazie. 

Dr inż. Paweł Ksieniewicz (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)

pawel_ksieniewicz_1.pngZainteresowania naukowe dr. Pawła Ksieniewicza skupiają się na systemach rozpoznawania dedykowanych tzw. danym trudnym, tj. obciążonym istotnym zaburzeniem prawdopodobieństwa a priori klas, wielowymiarowym, czy charakteryzujących się zmiennością koncepcji w czasie.

Obecnie jest kierownikiem projektu SWAROG, w którym zajmuje się opracowaniem systemu wykrywającego źródła celowej dezinformacji w internecie. Jest członkiem Academii Iuvenum.

Dr inż. Andrzej Żak (Wydział Chemiczny)

andrzej_zak_1.pngChociaż rozprawę doktorską obronił w dyscyplinie Mechanika, to jego zainteresowania naukowe dotyczą rozwoju i zastosowania technik mikroskopii elektronowej. Najważniejsze projekty badawcze dr. Andrzeja Żaka dotyczą metod mikroskopii dynamicznej fotoreakcji w warunkach wzbudzenia światłem oraz automatyczne analizy obrazów mikroskopowych na potrzeby inżynierii materiałów. 

Laureat nie ogranicza się jednak do badań materiałowych, ale działa aktywnie także w zagadnieniu obrazowania struktur biologicznych. Jest zaangażowany w możliwie szerokie udostępnienie technik mikroskopii elektronowej zarówno środowisku PWr, jak i całego Wrocławia. Jest członkiem Academii Iuvenum.

750x96_v2.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję