TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Deszcz nagród dla W1 i W2 na gali Builder for the Future

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Pierwsze miejsce dla Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr i drugie dla Wydziału Architektury, a do tego kilka nagród i wyróżnień dla naszych studentów i absolwentów – tegoroczna gala konkursu Builder for The Future była bardzo udana dla Politechniki Wrocławskiej. Uczelnię doceniono nawet dodatkowym wyróżnieniem „Lider Top 10 for the Future”.

Builder For The Future jest programem edukacyjnym zainicjowanym w 2013 r. przez miesięcznik „Builder” wspólnie z partnerami społecznymi. Redakcja magazynu chce w ten sposób wspierać młodych architektów i inżynierów budownictwa w uzupełnianiu edukacji, poszerzaniu fachowej i praktycznej wiedzy oraz umiejętności i kompetencji.

Program obejmuje prawie 10 tys. studentów i młodych absolwentów, którzy m.in. uczestniczą w wykładach, warsztatach, ćwiczeniach praktycznych, konsultacjach i wizytach studialnych na placach budowy oraz korzystają z bogatej biblioteki „Buildera” zawierającej materiały i publikacje techniczne oraz naukowe.

Każda edycja programu kończy się Galą Builder For The Future, podczas której swój finał mają Konkurs dla Młodych Architektów i Konkurs dla Młodych Inżynierów Budownictwa.

W realizowaniu tej inicjatywy pomagają najważniejsze organizacje branżowe i studenckie oraz uczelnie publiczne i prywatne, a partnerami strategicznymi są firmy wiodące na rynku budowlanym, które wspierają program organizacyjnie i merytorycznie.

Konkurs łączący architektów i inżynierów budownictwa

builder_gala2019.jpgW tegorocznej edycji Builder for the Future po raz pierwszy ogłoszono wspólne zadanie dla młodych architektów i inżynierów budownictwa – „Rzeka, która łączy”. Zadaniem uczestników było przygotowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania nabrzeży po obu stronach rzeki w dowolnym mieście. Miał to być kompleks obiektów średniej wielkości mających zaspokajać funkcje kultury, rekreacji i drobnych usług, połączonych ze sobą wybraną formą komunikacji, np. kładką, mostem, koleją linową, promem itp. Kompleks powinien świadczyć usługi całorocznie. Koncepcja musiała składać się z części: architektonicznej i konstrukcyjnej oraz dla chętnych – realizacyjnej, a sam projekt wykonany w zespołach architektoniczno-konstruktorskich.

Konkurs zdominowali nasi reprezentanci. Pierwsze miejsce i nagrodę 12 tys. zł przyznano za projekt „Plug-in-bridge”. Przygotował go zespół studentów Politechniki Wrocławskiej w składzie: Michalina Dębska (Wydział Architektury, II rok studiów), Maria Kęsy (Wydział Architektury, II rok studiów), Jakub Biernacki (Wydział Architektury, III rok studiów), Mateusz Psiuk (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, III rok studiów) i Aleksandra Dziadosz (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, III rok studiów).

Niezwykły most z miejscami noclegowymi

boxy_pulgin1.jpgGrupa zaproponowała wybudowanie mostu w krakowskiej dzielnicy Podgórze – nie byłaby to jednak zwykła przeprawa, a obiekt z pokojami hostelowymi i kawiarnią, a nawet z centrum edukacyjno-rozrywkowym.

Studenci zwrócili uwagę na nierównomierny rozwój prawobrzeżnej części Krakowa i wskazali, że jedną przyczyn utrudnień w rozwoju badanego przez nich Podgóza są kwestie komunikacyjne. Do osiedla można dostać się przez dwa mosty o bardzo dużym natężeniu ruchu. – Które są nieprzyjazne dla pieszych – tłumaczy Jakub Biernacki, członek zwycięskiego zespołu. – Nieco dalej miasto wybudowało pieszą kładkę Ojca Bernatka, co znacznie zwiększyło zainteresowanie tą częścią Krakowa - osiedlem Zabłocie.  

Obecnie na Podgórzu powstaje sporo inwestycji mieszkaniowych i kilka kulturalnych. Młodzi projektanci i inżynierowie zwrócili uwagę na to, że ich pojawienie się wpłynie na zapotrzebowanie na miejsca noclegowe dla turystów. Dlatego zaprojektowali boxy plug-in, które miałyby służyć jako dwu- i trzyosobowe pokoje hostelu, otwierane kodem.

boxy_plugin2.jpg- Nasze rozwiązanie jest uniwersalne – podkreśla Jakub Biernacki. – Wykorzystujemy przestrzeń kratownic, typową dla wielu mostów kolejowych i samochodowych, w której umieszczamy nasze boxy. Takie obiekty stoją dziś niewykorzystywane w wielu miastach i na przestrzeniach wiejskich. Proponujemy przywrócić życie tym zdegradowanym przestrzeniom, co jednocześnie zwiększy atrakcyjność konkretnej lokalizacji i powiększy bazę noclegową takiego miejsca.

Kilkanaście pokoi studenci umieścili poniżej trasy pieszych na moście – jej częścią jest natomiast przeszklona kawiarnia, w której można napić się kawy, popracować lub wypocząć, patrząc na rzekę i ciesząc się słoneczną pogodą.

boxy_plugin3.jpgStudenci zaproponowali także wykorzystanie murów oporowych na uzbrojonej części nabrzeża po stronie Podgórza poprzez dobudowanie tam fragmentu muru i stworzenie w ten sposób dwukondygnacyjnego „Centrum Wisły”. Górne piętro byłoby open-spacem przestrzeni coworkingowej, dolne edukacyjno-rozrywkowym centrum nastawionym na promowanie ekologii i pokazywanie bioróżnorodności Wisły.

Studenci pracowali nad swoim projektem od października zeszłego roku do marca (z przerwą na sesję). Wykonywali badania i przeprowadzili pogłębiony research, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby miejsca, którym się zajęli.

– Praca w zespole architektów i inżynierów budownictwa była ciekawym doświadczeniem – opowiada Jakub. – Z pewnością nasz projekt jest lepszy dzięki interdyscyplinarności grupy.

Wszyscy członkowie zespołu na co dzień działają także w kołach naukowych. Michalina i Jakub udzielają się w Cardo, Maria jest członkinią organizacji Best, a Mateusz i Aleksandra pracują w kole Młodzi Menedżerowie Budownictwa.

Dominacja Politechniki Wrocławskiej

Drugą nagrodę ex aequo w konkursie „Rzeka, która łączy” zdobył projekt „Żmigra” opracowany przez zespół: Martyna Majer (W1, III rok studiów), Milena Szymczak (W1, III rok studiów), Magdalena Golina (W2, III rok studiów), Mateusz Otto (W2,III rok studiów) i Agnieszka Strap (W2, III rok studiów).

Nasi studenci byli też wśród wyróżnionych. Doceniono w ten sposób cztery projekty naszych studentów i absolwentów:

* „Bulwary wioślarskie we Wrocławiu”, który stworzyli Szymon Ciupiński (W1, V rok studiów), Agata Jasiołek (W1, V rok studiów), Ewa Krawczyk (absolwentka W2), Bartosz Mnich (absolwent W2) i Piotr Prokopowicz (W2, IV rok studiów),

* „Moja wyspa” autorstwa zespołu: Agata Maria Bil (absolwentka W1), Karolina Bil (absolwentka W2) i Jan Czarny (absolwent W2),

* „Odra connect” przygotowany przez grupę: Aleksandra Bernard (W1, V rok studiów), Maja Cichowlas (W1, V rok studiów), Joanna Bagrowska (absolwentka W2), Jacek Kadecki (W2, III rok studiów) i Mateusz Śmigla (W2, IV rok studiów),

* „Tuba Mill” zespołu: Weronika Dardzińska (W1, III rok studiów), Monika Tomaszewska (W1, III rok studiów), Tomasz Kapuścik (W2, III rok studiów) i Dominik Salamon (W2, III rok studiów).

Szczegółowe wyniki konkursu tutaj.

Wyróżnienia dla naszych absolwentów

W konkursie „Manifest młodego architekta” uczestnik (indywidualny lub zespół) mógł zgłosić pracę koncepcyjną na dowolny temat. Organizatorzy podkreślali, że oczekują innowacyjnego i autorskiego spojrzenia, przyszłościowego, z przemyślanym odniesieniem się do tradycji oraz z uwzględnieniem wyzwań przyszłości.

Wyróżnienie zdobył w tej kategorii zespół architektów z Politechnik Wrocławskiej i Śląskiej, którzy razem opracowali projekt „Plac zabaw dla architektów”. Grupę tworzyli: Dobrochna Lata (absolwentka W1 PWr), Agata Czechowska (absolwentka W1 PWr), Marta Lata (absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej) i Mateusz Pietryga (absolwent Wydziału Architektury, Politechniki Śląskiej).

Wśród finalistów było też dwoje absolwentów Wydziału Architektury PWr: Katarzyna Przybyła, która zakwalifikowała się z projektem „Genesis - zasiedlanie oceanów - baza naukowo-mieszkalna”, i Hubert Różewicz z pracą „Humanizacja poprzez dematerializację, zanikanie osiedli z wielkiej płyty”.

Nasi absolwenci znaleźli się też w finale „Wyzwania młodego inżyniera”. Byli to: Aleksandra Konina z projektem „Studium technologii wykonania tunelu pod rzeką Świną w Świnoujściu” i Petro Badiul z projektem „Wiadukt drogowy nad autostradą A-1 w ciągu ulicy 1 Maja w Skrzyszowie” – oboje ukończyli Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr.

Najlepsze wydziały, a PWr liderem

Po raz drugi ogłoszono także wyniki rankingu Top 10 for the Future Wydziałów Architektury i Wydziałów Budownictwa. Jest on tworzony na podstawie aktywności studentów w programie Builder For The Future oraz innych własnych działań studentów z zakresu edukacji i promocji architektury i budownictwa.

W rankingu wydziałów budownictwa najlepszym okazał się Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego naszej uczelni, a na kolejnych miejscach znalazły się wydziały Politechniki Krakowskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Z kolei w rankingu wydziałów architektury nasz W1 zdobył drugie miejsce. Pierwsze zajął wydział Politechniki Śląskiej, a trzecie Politechniki Warszawskiej.

Miesięcznik „Builder” podkreślił również niezwykłą aktywność Politechniki Wrocławskiej, przyznając po raz pierwszy dodatkowe wyróżnienie – „Lider Top 10 for the Future”.

Więcej informacji na temat programu, konkursów i ich szczegółowe wyniki na stronie magazynu „Builder”. 

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję