Danolodzy Stosowani najlepszą polską drużyną

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Studenci z Wydziału Informatyki i Zarządzania wygrali polską edycję konkursu inżynierskiego EBEC. Będą reprezentować Polskę na finałach we Włoszech.

Zwycięska drużyna to Mateusz Zimoch, Adam Gurgul, Piotr Zieliński, Piotr Grzybowski. Cała czwórka wybrała na studiach tę samą specjalność – danologię. Dlatego nazwa ich ekipy to Danolodzy Stosowani. – Jesteśmy dobrymi kumplami, znamy swój potencjał i możliwości. Stąd pomysł, aby razem wystartować w konkursie  – mówi Mateusz Zimoch.

danolodzy1.jpgEBEC (European BEST Engineering Competition) to międzynarodowe zawody organizowane w 30 krajach. Wydarzenie jest przygotowywane przez sześć grup lokalnych, działających na czołowych polskich uczelniach technicznych, czyli AGH Kraków, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Łódzkiej, Politechnice Śląskiej, Politechnice Śląskiej, Politechnice Warszawskiej i Politechnice Wrocławskiej.

Konkurs podzielono na cztery etapy. Pierwszym z nich był test eliminacyjny, następnie odbywały się finały lokalne, po których najlepsze drużyny spotkały się na etapie ogólnopolskim w Gliwicach. W zawodach startowały 4-osobowe ekipy w dwóch kategoriach: Team Design i Case Study. Pierwsza przeznaczona jest dla konstruktorów, a druga dla analityków.

Nasi studenci zdeklasowali pozostałe drużyny w Case Study. – Zadania w tej  kategorii polegały na opracowaniu i prezentacji rozwiązania do danego problemu. Rozwiązanie to musiało być w jak największym stopniu realne i podlegające analizie finansowej – opowiada Mateusz Zimoch. – W finale lokalnym we Wrocławiu musieliśmy zaprojektować kolonię na Marsie możliwą do wybudowania w ciągu 30 lat – dodaje. Na wykonanie zadania mieli zaledwie 4 godziny. Danolodzy Stosowani zwyciężyli zdobywając ponad dwa razy więcej punktów od rywali.

danolodzy2.jpgZ kolei w rozgrywkach ogólnopolskich konkurs został podzielony na dwa etapy. Pierwszego dnia uczestnicy analizowali dane firmy Fortum i projektowali system przewidujący zapotrzebowanie na energię cieplną w sieci ciepłowniczej. Drugiego dnia musieli zaprojektować i opisać zrównoważone, samowystarczalne miasto przyszłości. - Oba etapy kończyły się prezentacją po angielsku, którą wykonaliśmy w stylu najlepszego prezentera świata - Steve'a Jobsa – mówi student PWr. I w ten sposób pokonali pięć zespołów z uczelni w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Gliwic.

Teraz szykują się do finałów międzynarodowych, które odbędą się w Turynie (24.07-1.08). Tym razem konkurs będzie trwał tydzień. – Nie wiemy, jaki typ zadań dostaniemy, dlatego nie przygotowujemy się jakoś specjalnie. Nasz zespół jest na tyle dobry, że mamy duże szanse wygrać – uważają studenci Politechniki Wrocławskiej. Podkreślają, że start w takich zawodach to przede wszystkim świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności szybkiego myślenia, podejmowania decyzji, kreatywności, logiki i prezentacji, ale także do poznania ciekawych ludzi.

Więcej o konkursie można poczytać na stronie interentowej EBEC Poland.

ISZ