TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Czas na projekty zespołowe – wyzwań nie brakuje!

Logotyp Konferencji Projektów Zespołowych

Trwają prace nad tematami zgłoszonymi do tegorocznej edycji Konferencji Projektów Zespołowych. Studenci z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów przygotowują m.in. inteligentną laskę dla niewidomych oraz kamerę do wykrywania upadków.

Prezentacja jednego z projektów - zdjęcieKonferencja Projektów Zespołowych to inicjatywa, w ramach której przedstawiciele firm z różnych branż zgłaszają tematy, a studenci realizują je ściśle z nimi współpracując. Dla przyszłych inżynierów to także jeden z elementów zaliczenia trzeciego roku studiów.

Dotychczas konferencję prowadzono na Wydziale Elektroniki, ale po zmianach organizacyjnych na uczelni zmieniła się również formuła całego projektu. Teraz nad tematami zaproponowanymi przez firmy pracują studenci z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

– Nasza inicjatywa pozwala na łączenie firm ze studentami, żeby mogli zobaczyć, jak wygląda praca w takich przedsiębiorstwach. To także szansa dla pracowników uczelni na nawiązanie kontaktów z przemysłem, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi – mówi dr inż. Maciej Nikodem z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, organizator Konferencji Projektów Zespołowych.

15 tygodni pracy

Tematy zbierane są zawsze w semestrze zimowym, a ich realizacja trwa przez 15 tygodni semestru letniego. Nad jednym tematem – we współpracy z firmami – pracują najczęściej 4-5 osobowe grupy.

W tym roku wpłynęło blisko 100 projektów zgłoszonych przez ponad 30 firm. Wśród nich znalazły się m.in. oprogramowanie umożliwiające optyczną inspekcję urządzeń elektronicznych, NeuroBike FLOW – Wrocławski Licznik Rowerów czy opracowanie algorytmu automatycznej regulacji wysokości piany piwnej w kuflu czy aplikacja do zarządzania mobilnym domem.

– W ostatnich latach zainteresowanie ze strony przedsiębiorców utrzymuje się na wysokim poziomie. Spowodowane jest to m.in. koniunkturą na rynku pracy i dużym zapotrzebowaniem na specjalistów z branży IT, automatyki, robotyki i elektroniki. Studenci na trzecim roku studiów bardzo często już pracują albo wkrótce zaczną pracować. Firmy mają tego świadomość i traktują to także jako formę rekrutacji przyszłych pracowników – wyjaśnia dr inż. Maciej Nikodem.

Warto dodać, że studenci studiów inżynierskich muszą odbyć obowiązkową praktykę, a większość z nich robi to właśnie po trzecim roku – najczęściej w wakacje. Realizacja projektu zespołowego daje więc dużą szansę na znalezienie firmy, gdzie taką praktykę można zrealizować.

Baner do newslettera - grafika

Najważniejsza jest współpraca

Prezentacja jednego z projektów - zdjęcieZgłoszone tematy powinny być zgodne z kierunkami kształcenia na wydziałach, ale w trakcie realizacji projektu nacisk kładziony jest przede wszystkim na pracę zespołową.

– Przyszli inżynierowie muszą się nauczyć używania narzędzi do zarządzania projektami, planowania działań, dzielenia się zadaniami, ale też kompetencji miękkich. Tak obecnie wygląda praca w firmach, dlatego nie ma co ukrywać, że ważny jest nie tylko efekt końcowy, ale sam proces i sposób realizacji projektu – podkreśla dr inż. Maciej Nikodem.

Najbardziej dopracowane projekty będzie można zobaczyć 27 czerwca podczas finału Konferencji Projektów Zespołowych, który zaplanowano w budynku H-14. Studenci będą musieli m.in. przedstawić swój pomysł i zademonstrować jego działanie.

W ubiegłych latach za najlepsze uznano m.in. urządzenie monitorujące efektywność hamowania roweru górskiego, inteligentny zasobnik badawczy do bezzałogowego systemu latającego czy stację deratyzacyjną z czujnikiem IoT wykrywającym aktywność gryzoni.

– Jednym z moich ulubionych projektów był temat zlecony przez muzyka Macieja Markowskiego, który dotyczył instalacji artystycznej pomidora posadzonego do góry nogami. Realizacji podjęli się bardzo ambitni studenci, którzy w trakcie jednego semestru zbudowali odpowiednią konstrukcję z systemem nawadniania. Oczywiście wygrali cały konkurs, a pracę, po odpowiednich modyfikacjach, można było potem oglądać na biennale sztuki WRO i w Instytucie Goethego w Warszawie – dodaje dr inż. Maciej Nikodem.

Sponsorami tegorocznej edycji wydarzenia są NOKIA, PLume, Thaumatec, iteratec oraz Comarch.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję