TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

By Wrocław był bardziej smart! W9 zaczyna współpracę z magistratem

Podpisanie umowy

Dr hab. inż. Piotr Szulc, prof. uczelni, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego i Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity w Urzędzie Miejskim Wrocławia (fot. Grzegorz Rejter)

Wydział Mechaniczno-Energetyczny rozpoczyna oficjalną współpracę z wrocławskim magistratem w ramach inicjatywy „Innowacyjne Miasto”. Zakładamy m.in. realizowanie wspólnych projektów związanych z nowymi technologiami w przestrzeni miejskiej i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w ramach idei SmartCity.

Umowę o współpracy podpisali w piątek dr hab. inż. Piotr Szulc, prof. uczelni, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego i Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Porozumienie zakłada wspólne działania służące podniesieniu jakości życia mieszkańców w ramach idei SmartCity. Chodzi np. o przygotowanie planów projektów do wspólnej realizacji, m.in. w zakresie rozwoju i wdrażania nowych technologii, a także prowadzenie konsultacji niezbędnych do realizacji takich projektów oraz wykonywanie ekspertyz, analiz technicznych itp.

– Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej aktywnie rozwijamy ideę SmartCity, łącząc nowoczesne technologie z troską o komfort i dobrostan nas, wrocławian – mówi prof. Piotr Szulc, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr. – Nasze kursy i projekty koncentrują się na tworzeniu miasta przyszłości – bardziej zrównoważonego, energooszczędnego i inteligentnie zarządzanego. Chcemy, by Wrocław był nie tylko nowoczesny, ale także przyjazny dla środowiska, zdrowy, wygodny i korzystający z zielonych rozwiązań.

Jak podkreśla prof. Szulc, współpraca z miastem pozwoli na podejmowanie inicjatyw wpisujących się w filary koncepcji SmartCity, jakimi są technologia, społeczeństwo i środowisko.

W ramach wspólnych działań Wydział Mechaniczno-EnergePrace warsztatowetyczny dołącza właśnie do inicjatywy „Przyjazne Miasto”, którą wrocławski magistrat do tej pory realizował z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W poprzednich czterech edycjach jej studenci na wybranych zajęciach analizowali wskazane przez miasto problemy i poszukiwali konkretnych rozwiązań – związanych np. z rowerami, zielenią miejską czy targowiskami.

W tym roku interdyscyplinarne zespoły, łączące studentów PWr i ASP, opracują propozycje zmian na kolejnych wrocławskich targowiskach – Ryneczku Jemiołowa (przy ul. Grochowej) i bazarze Komandor (przy ul. Radosnej). Będą projektować energooszczędne rozwiązania i proponować wykorzystanie nowych technologii, które mogą poprawić jakość korzystania z tych miejsc.

– Chcemy, by nasi studenci pracowali nad rzeczywistymi problemami, zamiast ograniczać się do teoretycznych projektów miejsc, których nigdy nie widzieli – opowiada dr inż. Cezary Czajkowski, badacz i dydaktyk z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. – Dzięki temu zdobywają doświadczenie, a do tego mają realny wpływ na rozwój swojego miasta. Zależy nam, żeby proponowane przez nich rozwiązania były nowoczesne, innowacyjne i możliwe do wdrożenia przez wrocławski magistrat. To mają być koncepcje o rzeczywistej wartości użytkowej, które przyczynią się do poprawy jakości życia w mieście.

Oficjalna prezentacja projektuDr inż. Andrzej Nowak, także pracownik naukowy z W9, dodaje, że studenci będą pracować w interdyscyplinarnych zespołach, łączących przyszłych architektów wnętrz i projektantów wzornictwa z ASP oraz inżynierów z PWr specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii.

–  Wspólnie zaprojektują nowoczesne, energooszczędne i estetyczne przestrzenie handlowe. Nasi studenci będą koncentrować się m.in. na uwzględnieniu ekologicznych materiałów, inteligentnych systemów zarządzania energią oraz błękitno-zielonej infrastruktury – wyjaśnia naukowiec. – Co ważne, to nie będą ćwiczenia, które trafią potem do szuflady. Każdy projekt będzie konsultowany z ekspertami z Urzędu Miasta, PWr i ASP, a najlepsze mogą stać się podstawą do dalszych działań miasta na tych targowiskach. Dla studentów to zatem wyjątkowa okazja, by spojrzeć na proces projektowania z innej perspektywy i rozmawiać z doświadczonymi ekspertami z miasta o np. możliwych ograniczeniach.

Swoje projekty interdyscyplinarne zespoły zaprezentują podczas oficjalnej prezentacji wyników prac 10 czerwca. Ich propozycje mogą stać się inspiracją dla planowanych przez miasto przekształceń tych dwóch wrocławskich targowisk.

– Koncepcje, które powstawały w poprzednich edycjach programu, są naprawdę dobrymi projektami i dlatego przechodzą później do fazy realizacyjnej. Te zmiany nie są więc tylko na papierze, ale dzieją się w głowach wielu osób i są wdrażane – mówił Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity we wrocławskim magistracie, podczas piątkowego spotkania na ASP.
– Taka współpraca to najlepszy dowód na to, że łączenie różnych perspektyw i kompetencji prowadzi do tworzenia miejsc, które są nie tylko ładne i nowoczesne, ale przede wszystkim praktyczne, funkcjonalne i dostosowane do potrzeb ludzi – dodawał Krzysztof Kubasek, koordynator projektu „Przyjazne Miasto” z Katedry Wzornictwa Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję