TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 27.05.2022 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia, Wydział Architektury
Aleksandra Szczębara, studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie „Blend” platformy UNI. Jury spodobała się jej koncepcja biurowca w regionie Wzgórza Müggelberge w Berlinie.
Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie takiego obiektu biurowego, który nie zdominowałby okolicy, a do tego jak najlepiej wpasował się w otoczenie, pozwolił na zachowanie istniejącej zieleni i wkomponowanie jej w budynek.
Do tego musiał gwarantować minimum 2000 m kw. zadaszonej powierzchni biurowej pod wynajem dla kilku firm jednocześnie, w tym przestrzenie coworkingowe.
Aleksandra Szczębara, studentka naszego Wydziału Architektury, swoją koncepcję przygotowała w ramach pracy inżynierskiej pod okiem promotora dr inż. arch. Marka Piróga.
Zaproponowała obiekt w układzie tarasowym na zboczu wzgórza i panoramicznymi przeszkleniami otwierającymi się na zieleń.
– To sprawia, że zaciera się granica między budynkiem a otoczeniem – tłumaczy autorka projektu. – Zjawisko to wzmacnia także wprowadzenie do wnętrza zielonych ścian i zastosowanie ich na fragmentach zewnętrznej elewacji. Dodatkowym atutem dla pracowników biurowca byłaby też możliwość spędzenia przerw w pracy w będącej jego częścią szklarni albo na terenie zielonego atrium.
Pozostałą część działki studentka przeznaczyła na łąkę kwietną i nieregulowaną zieleń niską, ze specjalnie dobranymi gatunkami roślin, tak aby nie zakłócić obecnego tam ekosystemu.
Biurowiec miałby także zielony dach, który nie byłby jednak udostępniany użytkownikom.
Budynek zostałby osadzony na słupach, co w mniejszym stopniu ingerowałoby w teren niż w przypadku użycia płyty fundamentowej.
Studentka postanowiła także nie zamykać wewnętrznego dziedzińca, dzięki czemu byłby lepiej przewietrzony i nie tworzyłby przeszkody na ewentualnych ścieżkach małych zwierząt.
Autorka zdecydowała się również na użycie naturalnych materiałów i ekologicznych rozwiązań.
Biurowiec powstałby z wykorzystaniem dwóch technologii – w części podziemnej autorka zaproponowała użycie żelbetu, a w cześć nadziemnej systemowe rozwiązania CLT.
Materiał wykończeniowy stanowiłoby przede wszystkim drewno, w tym drewno z recyklingu.
Wnętrza biura miałyby wolny plan i mogłyby być swobodnie kształtowane przez użytkowników – w zależności od bieżących potrzeb. Obiekt pomieściłby maksymalnie 400 osób.
Konkurs „Blend” zorganizowała internetowa platforma UNI, skupiająca ponad 150 tys. architektów i projektantów z całego świata. Więcej informacji na temat zadania konkursowego na stronie internetowej UNI.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »