TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Bądźmy eko na Wszystkich Świętych

Każdego roku po uroczystości Wszystkich Świętych z cmentarzy wywożone są tony śmieci, które jednak nie trafiają do recyklingu. Co możemy zrobić, żeby tego dnia zminimalizować nasz wpływ na środowisko?

dr_emilia_den_boer.jpgW związku z zagrożeniem epidemiologicznym w tym roku pojawiły się apele, aby odwiedzanie cmentarzy rozłożyć w czasie, wybierać się na nie indywidualnie lub w ogóle z nich zrezygnować. Jeśli już zdecydujemy się na wyjazd na cmentarz, powinniśmy jednak pamiętać także o środowisku.

Michał Ciepielski: Czy możemy – chociaż w przybliżeniu – oszacować, ile ton odpadów pozostaje we Wrocławiu po dniu Wszystkich Świętych?

Dr inż. Emilia Den Boer z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska PWr: – Z danych z poprzednich lat wynika, że ilość odpadów przypadających na jeden grób wynosi od 3 do 9 kg. Zakładając średnią ilość 6 kg na grób, to na największych wrocławskich cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim powstanie odpowiednio ok. 730 i ok. 350 ton odpadów. Jest to ogromna ilość, których wytwarzanie możemy i powinniśmy ograniczyć.

Jaki typ odpadów dominuje? Czy są to odpady, które można poddać recyklingowi?

– Nie posiadam aktualnych danych o składzie odpadów z cmentarzy. Tego typu badania należałoby dopiero przeprowadzić. Myślę, że raczej masowo dominują odpady biodegradowalne – kwiaty doniczkowe i cięte z ziemią, której udział masowy jest znaczny, dalej odpady ceramiki i szkło oraz tworzywa sztuczne, z uwagi na niższy ciężar. Recykling tych odpadów jest trudny ze względu na częsty brak selektywnej zbiórki i trwałe zabrudzenia.

Pierwszą rzeczą, o której myślimy, robiąc zakupy przed wizytą na cmentarzu, są najczęściej znicze. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze? Czy lepiej zdecydować się na tradycyjne znicze szklane, znicze z wymiennym wkładem, a może znicze na baterie lub lampiony, w których wystarczy uzupełnić wypalony wosk?

– Wydaje mi się, że najkorzystniejsze są znicze z wymienianym wkładem, jednak nawet te wkłady znajdują się w pojemniku z tworzywa. Stąd faktycznie lampiony, w których uzupełnia się wosk wydają się lepszym rozwiązaniem. Podobne rozwiązanie można zastosować dla zniczy ceramicznych czy szklanych.

cemetery-290901_1280.jpgPodobne pytanie dotyczy kwiatów i wiązanek – czy lepiej kupić żywe kwiaty, najczęściej w doniczkach ceramicznych lub z tworzywa sztucznego, które wytrzymają jednak tylko do pierwszych przymrozków czy wiązanki z tworzywa sztucznego, które na grobie mogą stać przez cały rok?

– W tym przypadku chyba bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest zakup wiązanki z tworzywa. Jednak wiemy, że nie każdemu gustowi one odpowiadają. Być może estetyczniej wypadają kwiaty i rośliny naturalne w formie zasuszonej. Można oczywiście kupić kwiaty naturalne, jednak starajmy się nie przesadzać z ich ilością, można np. uzgodnić z pozostałymi członkami rodziny, kto co kupuje, a nie powielać te zakupy.

Naszym obowiązkiem przy porządkowaniu grobów powinna być segregacja odpadów. Gdzie np. powinniśmy wrzucać szklane znicze?

– Akurat ze szklanymi zniczami może być problem. Zgodnie z obowiązującymi zasadami selektywnej zbiórki, w pojemnikach na szkło zbieramy głównie szkło opakowaniowe, czyli butelki i słoiki. Znicze często wykonywane są ze szkła o innym składzie chemicznym, które podczas recyklingu nie może być łączone z ze szkłem opakowaniowym, nie mówiąc o ceramice czy porcelanie, które z uwagi na inną temperaturę topnienia stanowią poważne zanieczyszczenie w kierowanym do recyklingu szkle. Ponadto znicze zwykle są zanieczyszczone parafiną, którą trudno usunąć. Stąd według wytycznych Ministerstwa Ochrony Środowiska do pojemnika na szkło nie powinno się wrzucać m.in. ceramiki, doniczek, fajansu i porcelany. Z selektywnej zbiórki są również wyłączone znicze z zawartością wosku.

A co zrobić np. ze zniczami na baterię, wkładami do zniczy, które mają w środku resztki wosku czy kwiatami doniczkowymi?

– Znicze na baterie stanowią rodzaj zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dlatego nie można ich wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Nie zbiera się również selektywnie butelek i pojemników z tworzyw sztucznych z zawartością wosku. W tej postaci tworzywa nadają się wyłącznie do odzysku energii. Natomiast do pojemników na bioodpady nie powinna być wrzucana ziemia ani kamienie, o czym trzeba pamiętać, wyrzucając kwiaty doniczkowe. W związku z tym tylko niewielka część wytwarzanych tu odpadów tak naprawdę powinna być zbierana w sposób selektywny, gdyż reszta i tak nie spełnia wymagań poddania ich recyklingowi.

znicze_na_cmentarzach_1.jpgCo w sytuacji, gdy na cmentarzu nie ma pojemników do segregacji odpadów? Czy lepiej zabrać wtedy odpady ze sobą i posegregować je w domu, czy po prostu wrzucić do kontenera na odpady zmieszane?

– Nie wyobrażam sobie za bardzo, żeby te odpady faktycznie zabierać do domów. Zwłaszcza że duża ich część do recyklingu i tak się nie nadaje. Powinniśmy raczej postarać się o zminimalizowanie ilości wytworzonych przez nas odpadów, stawiając na rozwiązania trwałe i bardziej ekologiczne. Przykładem jest tutaj wykonany z materiałów biodegradowalnych znicz autorstwa Klaudii Ginter, polskiej projektantki i laureatki ogólnopolskiego konkursu Up-Cykle.

Na niektórych cmentarzach pojawiły się specjalne półki, na których możemy zostawić niepotrzebny znicz. Inna osoba może go za darmo wziąć i wykorzystać, dokupując tylko woskowy wkład. Czy należy rozwijać tego typu proekologiczne rozwiązania?

– To są przykłady ponownego użycia, czyli są zgodne z zasadami postępowania z odpadami. Myślę, że mają sens tylko wtedy, jeśli faktycznie zastępują zakup nowych zniczy przez osoby, które z nich korzystają.

newsletter-promo.png

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję