TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badania w najlepszych ośrodkach naukowych. Nasi doktoranci wyjadą na zagraniczne staże

Data: 05.07.2023 Kategoria: współpraca międzynarodowa

ilustracyjne_lab_plaskie.jpg

Sześcioro doktorantów ze Szkoły Doktorskiej PWr wyjedzie wkrótce na staże do renomowanych uczelni całego świata. Dzięki udziałowi w projekcie InterDocSchool będą współpracować z zespołami badawczymi z USA, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Niemiec.

To piąta grupa młodych badaczy z PWr, która wyjedzie na zagraniczny staż dzięki projektowi InterDocSchool. Projekt finansowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach konkursu „Ster – Umiędzynarodowienie szkół doktorskich”.

Z szansy na zagraniczny staż skorzystało w sumie 30 osób. Organizowane przez Szkołę Doktorską PWr wyjazdy trwają jeden lub trzy miesiące.

Laureaci piątego naboru InterDocSchool to:

Fachrizal Aksan

Fachrizal AksanDoktorant zajmuje się przewidywaniem kluczowych zmiennych związanych z prognozowaniem w systemach elektroenergetycznych – takich jak zapotrzebowanie na energię elektryczną, wytwarzanie energii odnawialnej i ceny rynkowe. Swoją pracę doktorską przygotowuje pod opieką dr. hab. inż. Przemysława Janika z Wydziału Elektrycznego.

- Doskonaląc techniki prognozowania dostarczamy operatorom systemów elektroenergetycznych aktualnych i rzetelnych informacji, umożliwiających im podejmowanie świadomych decyzji i optymalizację działania sieci energetycznej – podkreśla.

Jego wyjazd na staż na Brandenburski Uniwersytet Techniczny (BTU) to kontynuacja współpracy z naukowcem z tamtejszego Wydziału Dystrybucji Energii i Inżynierii Wysokich Napięć, która zaowocowała wspólnym artykułem naukowym na temat badań przewidywania przepływu mocy w regionalnym klastrze sieciowym przy wykorzystaniu modeli uczenia głębokiego (z ang. deep learning)

Podczas stażu będzie prowadził badania razem z dr. inż. Klausem Pfeifferem.

- Zamierzam pozyskać dane pomiarowe z obiektów BTU, dokonać oceny technik prognozowania zapotrzebowania na moc i wytwarzania energii odnawialnej oraz opracować praktyczny algorytm dla operatorów systemów elektroenergetycznych, by mogli zoptymalizować swoje działania oraz poprawić niezawodność i odporność systemu zasilania – tłumaczy.

Patryk Fałat

Patryk FalatW swojej pracy badawczej skupia się przede wszystkim na optymalizacji metod syntezy nano- i mikrokryształów domieszkowanych jonami lantanowców, które wykazują interesujące właściwości luminescencyjne dla zastosowań w połączonej terapii i diagnostyce – tzw. teranostyce.

Rozprawę doktorską przygotowuje w Instytucie Materiałów Zaawansowanych (na Wydziale Chemicznym) pod kierunkiem dr hab. inż. Dominiki Wawrzyńczyk, prof. uczelni.

– Dążę do otrzymania materiałów, które w wyniku wzbudzenia optycznego mogą emitować światło w dwóch niezwykle istotnych biologicznie zakresach długości fal: pomiędzy 200 nm a 280 nm (promieniowanie ultrafioletowe) oraz pomiędzy 900 nm a 1700 nm (promieniowanie podczerwone) – opowiada.

Podczas trzymiesięcznego stażu w grupie prof. Andriesa Meijerinka, światowej sławy fizyka zajmującego się spektroskopią optyczną nanomateriałów luminescencyjnych, będzie przeprowadzał badania dotyczące wzmocnienia promieniowania emitowanego przez nano- i mikrocząstki.

–  Szczególny nacisk położę na wpływ funkcjonalizacji powierzchni wcześniej otrzymanych przeze mnie materiałów  cząsteczkami wybranych barwników organicznych na emisję promieniowania ultrafioletowego powstającego na drodze konwersji energii fotonów w górę (tzw. up-konwersji) –tłumaczy.

Natalia Szemiot

natalia_szemiot.pngW swojej pracy doktorskiej zajmuje się oceną skuteczności poziomej izolacji przeciwwilgociowej w murach ceglanych. Realizuje ją na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego pod opieką dr inż. hab. Łukasza Sadowskiego, prof. uczelni i dr inż. arch. Anny Hoły.

– Degradacja budynków spowodowana nadmiernym zawilgoceniem murów ceglanych jest często spotykanym problemem w budownictwie – tłumaczy. – W przypadku, kiedy w wodzie penetrującej mur zawarte są sole, na jego powierzchni pojawiają się widoczne wysolenia.  Na miejsce swojego stażu wybrałam Massachusetts Institute of Technology (MIT), gdzie będę miała możliwość przeprowadzenia badań w nowoczesnych laboratoriach z zaawansowanym sprzętem oraz narzędziami służącymi m.in. do analizy chemicznej oraz do określenia składu pierwiastkowego i układu krystalograficznego cegieł.

Podczas pobytu na MIT doktorantka będzie prowadziła badania sprawdzające, czy między solami zawartymi w cegłach a chemicznym materiałem iniekcyjnym zachodzą reakcje chemiczne. Zamierza określić, jaki wpływ na skuteczność poziomej izolacji przeciwwilgociowej mają sole zawarte w gruncie. Podsumowaniem stażu będzie seminarium, które wygłosi na MIT.

Monika Mikulicz

monika_mikulicz.pngBada właściwości nanostruktur półprzewodnikowych projektowanych na zakres średniej podczerwieni. W swojej pracy doktorskiej charakteryzuje głównie zwierciadła Bragga i podfalowe siatki dyfrakcyjnie, w tym również wytrawione w rdzeniu lasera kaskadowego. Główną motywacją jej badań jest optyczna detekcja gazów. Doktorat przygotowuje pod opieką dr. hab. inż. Marcina Motyki z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

Podczas stażu zajmie się laserami półprzewodnikowymi o emisji powierzchniowej z pionową wnęką rezonansową wykorzystującymi podfalowe siatki dyfrakcyjne oraz mikrosystemy elektromechaniczne. Będzie uczestniczyła w wytwarzaniu tych struktur oraz przeprowadzała ich późniejszą charakteryzację.

- Duński Uniwersytet Techniczny wybrałam m.in. ze względu na doskonale wyposażoną infrastrukturę do wytwarzania najbardziej złożonych struktur półprzewodnikowych, w tym pomieszczenia clean room zatrudniające ponad 100 wysoko wykwalifikowanych pracowników – opowiada. – Ponadto opiekun mojego stażu, prof. Kresten Yvind, jest uznanym ekspertem o ugruntowanej pozycji w dziedzinie laserów i wzrostu struktur fotonicznych.

Karolina Stefańska

karolina_stefanska.pngDoktorantka zajmuje się badaniem zjawisk nieliniowych w światłowodach. Może to pomóc w zwiększeniu przepustowości internetu, a także w rozwoju źródeł światła o niedostępnych dotychczas długościach fali. Badania realizuje w ramach międzynarodowego doktoratu między PWr a Université Bourgogne-Franche-Comté, który jest jednym z wiodących ośrodków w dziedzinie światłowodowej optyki nieliniowej. Jej promotorami są dr hab. inż. Karol Tarnowski, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki na PWr i dr Bertrand Kibler z Laboratoire Interdisciplinaire Carnot de Bourgogne na UBFC.

- W ramach poprzedniego pobytu na UBFC wykazałam eksperymentalnie, że w światłowodach wielomodowych można zaobserwować tzw. dyskretną emisję stożkową. Fala stożkowa jest zjawiskiem spotykanym w innych dziedzinach fizyki (hydrodynamice, akustyce), a w optyce była dotychczas badana jedynie w szkłach i gazach. Ma podobne właściwości do stożka Macha, który jest falą uderzeniową powstającą gdy samolot myśliwski porusza się z prędkością ponaddźwiękową – tłumaczy.

I dodaje, że w światłowodzie światło może rozchodzić się tylko po bardzo określonej ścieżce (zwanej modem). Światłowód jednomodowy jest tak mały, że światło może poruszać się tylko w jeden sposób – prosto przed siebie. W światłowodzie wielomodowym światło może rozchodzić się różnymi drogami, tak jakby mogło wielokrotnie „odbijać się” od ścian płaszcza. Wykorzystując fakt, że w światłowodzie kolory (czyli różne długości fali) składające się na ultrakrótkie impulsy nie przemieszczają się z tą samą prędkością (zjawisko zwane dyspersją), a różne możliwe ścieżki we włóknie wielomodowym są dłuższe lub krótsze, możliwe jest wytworzenie impulsów laserowych, które zupełnie nie „rozjadą się” podczas propagacji. Wyemitowana w światłowodzie wielomodowym dyskretna fala stożkowa będzie bardzo przydatna w kształtowaniu wiązek laserowych i złożonych pól świetlnych, które zachowają swoją strukturę czasoprzestrzenną przy przemieszczaniu się w światłowodzie.

- W ramach projektu InterDoc będę kontynuować prace związane z tym tematem – opowiada doktorantka. – Nasi francuscy współpracownicy pokazali ostatnio, że łącząc koncept dyskretnej fali stożkowej i wiązki spiralnej, w światłowodach może zostać wyemitowany pakiet falowy, który wiruje w trakcie propagacji, i - tak samo jak w przypadku powyżej - nie będzie się „rozjeżdżał”. Moim zadaniem w trakcie miesięcznego pobytu będzie zbudowanie układu, w którym będę mogła zaobserwować i scharakteryzować to zjawisko w światłowodzie wielomodowym.

Daniel Szopa

W swojej pracy doktorskiej pod opieką prof. Anny Witek-Krowiak z Wydziału Chemicznego realizuje badania z zakresu zagospodarowywania odpadów wysokobiałkowych.

– Obszar moich badań jest wielowymiarowy, ze względu na chęć połącznia procesu tworzenia nawozów, w tym przypadku za pomocą hydrolizy chemicznej z  metodami aplikacji nawozów w formie hydrożeli – opowiada. – Takie połącznie pozwala na kompleksowe podejście do problemów nawozowych i odpadowych dzisiejszego świata.

Podczas stażu na Politechnice w Walencji pod opieką prof. José Vicente García Pérez zamierza realizować badania z zakresu zastosowania ultradźwięków do wspomagania procesu hydrolizy chemicznej, co ma przełożyć się na zwiększenie stopnia ekstrakcji aminokwasów z materiałów wysokobiałkowych, a tym samym zwiększenie ich przyswajalności dla roślin.

– Profesor jest specjalistą w kwestii stosowania ultradźwięków i posiada specjalistyczny sprzęt do ich stosowania w dowolnych warunkach, co umożliwi określenie wpływu poszczególnych parametrów na wydajność proponowanego rozwiązania – dodaje doktorant.

Nauka wymaga mobilności

InterDocSchool, na który nasza uczelnia otrzymała wsparcie w wysokości prawie 2 mln zł od NAWA, obejmuje – oprócz staży zagranicznych – także stypendia dla najlepszych doktorantów, którzy realizują swój doktorat we współpracy międzynarodowej, organizację szkół letnich i zimowych, wykłady zagranicznych naukowców oraz organizację nowych kursów.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100.jpg

Projekt ten jest kolejnym działaniem mającym wspierać mobilność akademicką młodych badaczy na PWr. Ich pobyt w zespołach renomowanych naukowców ma też zaowocować długotrwałą współpracą z tymi często wiodącymi jednostkami badawczymi w dziedzinach i tematach komplementarnych do tych, jakimi nasi badacze zajmują się na PWr.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję