TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

AMO online. Jak widzą zwierzęta?

Akademia Młodych Odkrywców nie przerywa swojej działalności – właśnie zadebiutowała w świecie wirtualnym. Pierwszy interaktywny wykład online w ramach AMO wygłosiła dr inż. Małgorzata Kostyszak z Katedry Inżynierii Biomedycznej PWr. 

amo_online4.jpgSłuchacze – uczniowie starszych klas szkół podstawowych – mieli okazję dowiedzieć się, jak na świat patrzą zwierzęta. Dr Małgorzata Kostyszak w przystępny sposób wyjaśniała młodym słuchaczom wiele ciekawych zagadnień związanych z postrzeganiem i narządem. Tłumaczyła m.in. jak jest zbudowane ludzkie oko i czy rośliny też „widzą”. Opowiadała o tym, skąd się bierze kolor tęczówki i dlaczego poszczególne gatunki zwierząt mają różny kształt oczu.

Studenci AMO dowiedzieli się też między innymi, że nie ma sensu kupować psu czerwonej piłki, bo nasz czworonóg nie rozróżnia tej barwy, a z kolei największe pole widzenia ma kameleon i rekin młot. Młodzi odkrywcy poznali także takie pojęcia, jak  termowizja, detektor światła czy promieniowanie ultrafioletowe.

Wykład odbył się w piątkowe popołudnie, czyli wtedy kiedy zazwyczaj trwają prelekcje Akademii Młodych Odkrywców.

amo_online2.jpgAMO działa na Politechnice Wrocławskiej od 12 lat. Jest to cykl wykładów i warsztatów popularnonaukowych przeznaczonych dla uczniów ze szkół podstawowych. Podczas spotkań, które odbywają się raz w miesiącu w różnych grupach wiekowych, dzieci poznają rozmaite zagadnienia związane z fizyką, matematyką, techniką i inżynierią. Każde spotkanie ilustrowane jest obrazkami, zdjęciami lub krótkimi filmami dydaktycznymi, a podczas wykładów prowadzący przeprowadzają różnego rodzaju eksperymenty. Inicjatorką i dyrektorką AMO jest doc. Anna Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Zajęcia w Akademii Młodych Odkrywców są darmowe, jej działalność finansuje Politechnika Wrocławska.

– To był nasz debiut w takiej formie. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli spotkać się w tradycyjny sposób na Politechnice Wrocławskiej – mówiła do grupy uczestników wirtualnego wykładu doc. Anna Hajdusianek.

newsletter-promo.png

Nauka w AMO rozpoczęła się na początku roku akademickiego. Słuchacze uczestniczyli już w zajęciach o swobodnym spadku ciał, układzie kostnym człowieka, ropie naftowej i pierwiastkach chemicznych, a także wzięli udział w pokazie doświadczeń fizycznych.

Więcej informacji o dalszej działalności AMO na profilu facebookowym i na stronie internetowej.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję