Academic Box – przestrzeń dla wrocławskich kół naukowych

Academic Box, czyli halę warsztatową dla kół naukowych działających na wrocławskich uczelniach otwarto we Wrocławskim Parku Technologicznym. Miejsce na swoje projekty będą tam mieli także studenci z PWr. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

otwarcie_academic_box_8.jpgPomysł na stworzenie hali przeznaczonej dla studentów narodził się dwa lata temu, kiedy obecny prezydent Wrocławia Jacek Sutryk odwiedzał stoiska kół naukowych podczas Dni Aktywności Studenckiej na PWr.

– Zobaczyłem wtedy, jak ciekawymi zagadnieniami zajmują się studenci działający w kołach naukowych. Z przeprowadzonych wówczas rozmów dowiedziałem się, że brakuje we Wrocławiu miejsca, w którym mogliby realizować swoje projekty. Po spotkaniu z szefem Wrocławskiego Parku Technologicznego wyszedłem z pomysłem, żeby na potrzeby studentów przystosować część dawnej hali Pafawagu – mówi podczas uroczystego otwarcia Jacek Sutryk.

W zmodernizowanej hali przy ul. Fabrycznej wydzielona została przestrzeń o nazwie „Academic Box”, w której studenci otrzymali do swojej dyspozycji osiem boksów, czyli zamkniętych pomieszczeń przypominających garaże o powierzchni 20 m kw. oraz przestrzeń do wypoczynku. Korzystanie z boksów jest darmowe.

otwarcie_academic_box_11.jpg– Nie przypuszczałem, że uda się ten fragment hali tak dobrze zaadaptować. Zależało nam, żeby było to miejsce sprzyjające tworzeniu nowych koncepcji, prototypów, projektów technicznych i naukowo-badawczych. Jeżeli nasz pomysł się sprawdzi, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je powiększyć o kolejne boksy – dodaje Jacek Sutryk.

Z hali będą korzystały koła naukowe, które otrzymają rekomendację rady ds. aktywności akademickiej powołanej przez zarząd Wrocławskiego Parku Technologicznego. W pierwszym, rozstrzygniętym już, konkursie wybrano organizacje z Politechniki Wrocławskiej – PWR Racing Team, KN PIRM, KN MOS, KN Robocik, Akademicki Klub Lotniczy PWr, PWr Solar Boat, KN PWr in Space, Projekt Scorpio i grupę Space is More.

– To bardzo dobry pomysł, żeby zbliżyć koła naukowe do firm działających we Wrocławskim Parku Technologicznym i okazja do wymiany doświadczeń z innymi zespołami. Przeniesienie całego naszego warsztatu będzie na początku bardzo trudne, bo korzystamy z wielu specjalistycznych urządzeń, ale na pewno dobrze zagospodarujemy nasze miejsce – mówi Julian Kasznia, lider zespołu PWR Racing Team.

otwarcie_academic_box_2.jpgProf. Cezary Madryas, rektor PWr, podkreślił, że na uczelni działa obecnie ponad 170 organizacji studenckich. – Widzimy, jakie mają wspaniałe pomysły, i doceniamy ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Pomoc okazana tym młodym ludziom to doskonała inwestycja, która w przyszłości przyniesie bardzo pozytywne efekty. Klimat Wrocławia dla rozwoju środowiska akademickiego jest wyjątkowy i świadczy o tym choćby to miejsce – zaznacza.

W trakcie spotkania Jacek Sutryk zapowiedział także uruchomienie od 1 marca programu finansowego wsparcia kół naukowych oraz innych aktywnych grup i środowisk studenckich. W jego ramach studenci będą mogli ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów.

Na realizację programu miasto przeznaczy ok. 2 mln zł. Będzie on rozstrzygany w trybie konkursowym, w którym wnioski oceni specjalnie do tego powołana komisja.

newsletter-promo.png

mic