TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 05.02.2020 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, współpraca z przemysłem
Academic Box, czyli halę warsztatową dla kół naukowych działających na wrocławskich uczelniach otwarto we Wrocławskim Parku Technologicznym. Miejsce na swoje projekty będą tam mieli także studenci z PWr. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.
Pomysł na stworzenie hali przeznaczonej dla studentów narodził się dwa lata temu, kiedy obecny prezydent Wrocławia Jacek Sutryk odwiedzał stoiska kół naukowych podczas Dni Aktywności Studenckiej na PWr.
– Zobaczyłem wtedy, jak ciekawymi zagadnieniami zajmują się studenci działający w kołach naukowych. Z przeprowadzonych wówczas rozmów dowiedziałem się, że brakuje we Wrocławiu miejsca, w którym mogliby realizować swoje projekty. Po spotkaniu z szefem Wrocławskiego Parku Technologicznego wyszedłem z pomysłem, żeby na potrzeby studentów przystosować część dawnej hali Pafawagu – mówi podczas uroczystego otwarcia Jacek Sutryk.
W zmodernizowanej hali przy ul. Fabrycznej wydzielona została przestrzeń o nazwie „Academic Box”, w której studenci otrzymali do swojej dyspozycji osiem boksów, czyli zamkniętych pomieszczeń przypominających garaże o powierzchni 20 m kw. oraz przestrzeń do wypoczynku. Korzystanie z boksów jest darmowe.
– Nie przypuszczałem, że uda się ten fragment hali tak dobrze zaadaptować. Zależało nam, żeby było to miejsce sprzyjające tworzeniu nowych koncepcji, prototypów, projektów technicznych i naukowo-badawczych. Jeżeli nasz pomysł się sprawdzi, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je powiększyć o kolejne boksy – dodaje Jacek Sutryk.
Z hali będą korzystały koła naukowe, które otrzymają rekomendację rady ds. aktywności akademickiej powołanej przez zarząd Wrocławskiego Parku Technologicznego. W pierwszym, rozstrzygniętym już, konkursie wybrano organizacje z Politechniki Wrocławskiej – PWR Racing Team, KN PIRM, KN MOS, KN Robocik, Akademicki Klub Lotniczy PWr, PWr Solar Boat, KN PWr in Space, Projekt Scorpio i grupę Space is More.
– To bardzo dobry pomysł, żeby zbliżyć koła naukowe do firm działających we Wrocławskim Parku Technologicznym i okazja do wymiany doświadczeń z innymi zespołami. Przeniesienie całego naszego warsztatu będzie na początku bardzo trudne, bo korzystamy z wielu specjalistycznych urządzeń, ale na pewno dobrze zagospodarujemy nasze miejsce – mówi Julian Kasznia, lider zespołu PWR Racing Team.
Prof. Cezary Madryas, rektor PWr, podkreślił, że na uczelni działa obecnie ponad 170 organizacji studenckich. – Widzimy, jakie mają wspaniałe pomysły, i doceniamy ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Pomoc okazana tym młodym ludziom to doskonała inwestycja, która w przyszłości przyniesie bardzo pozytywne efekty. Klimat Wrocławia dla rozwoju środowiska akademickiego jest wyjątkowy i świadczy o tym choćby to miejsce – zaznacza.
W trakcie spotkania Jacek Sutryk zapowiedział także uruchomienie od 1 marca programu finansowego wsparcia kół naukowych oraz innych aktywnych grup i środowisk studenckich. W jego ramach studenci będą mogli ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów.
Na realizację programu miasto przeznaczy ok. 2 mln zł. Będzie on rozstrzygany w trybie konkursowym, w którym wnioski oceni specjalnie do tego powołana komisja.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »