TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Academia Europaea świętuje na PWr. Wśród gości laureat Nagrody Nobla

W piątek na naszej uczelni jubileusz swojej obecności w Polsce obchodzić będzie Academia Europaea Wrocław Knowledge Hub. W trakcie uroczystości wykład wygłosi prof. Erwin Neher, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Transmisję z wydarzenia można oglądać na YouTube

Akademia Europaea powstała w 1988 roku z inicjatywy m.in. brytyjskiej akademii nauk, czyli Towarzystwa Królewskiego (Royal Society). Swoją główną siedzibę ma w Londynie, a jej członkami jest ponad 5 000 wybitnych specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. W tym gronie znajduje się 83 laureatów Nagrody Nobla. 

ac_logo.pngDo tego gremium należą również naukowcy z Politechniki Wrocławskiej: prof. Arkadiusz Wójs (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), który pełni także funkcję dyrektora naukowego Wrocław Knowledge Hub, prof. Katarzyna Chojnacka i prof. Tadeusz Luty (oboje z Wydziału Chemicznego), prof. Cezary Madryas (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) oraz prof. Rafał Weron (Wydział Zarządzania)

Academia Europaea jest prestiżową organizacją europejską działającą na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji. Wspiera także interdyscyplinarne podejście do nauki. Podzielona jest na 23 sekcje w czterech grupach przedmiotowych – nauki humanistyczne, społeczne i pokrewne, ścisłe oraz biologiczne. Swoje przedstawicielstwa (tzw. Knowledge Hubs) Akademia ma w Monachium, Barcelonie, Cardiff, Bergen, Tbilisi, Budapeszcie oraz od 2011 r. we Wrocławiu. 

Intensywne dziesięciolecie 

podpisanie_umowy_pomiedzy_pwr_i_academia_europaea_6.jpgPrzez ponad dziesięć lat funkcjonowania wrocławski hub zainicjował wiele wydarzeń o charakterze naukowym. Były one skupione wokół lokalnych inicjatyw, oferując udział członków Academia Europaea w wykładach, szkołach letnich oraz konferencjach organizowanych przez wrocławskie uczelnie. Zorganizowano także cykle specjalistycznych seminariów i warsztatów o zasięgu europejskim. 

Regularnie przeprowadzano też warsztaty z pisania artykułów naukowych, prowadzone przez edytorów wiodących czasopism (np. „Nature”) czy spotkania informacyjne w zakresie pozyskiwania grantów naukowych. 

W grudniu 2021 r. prezydent Wrocławia oraz rektor prof. Arkadiusz Wójs podpisali porozumienie, na mocy którego wrocławski hub został przeniesiony na PWr. Od tego momentu to nasza uczelnia jest odpowiedzialna za działanie oddziału w Polsce. 

Bogaty program jubileuszu 

Pierwotnie jubileusz planowany był na rok 2021, ale na przeszkodzie stanęła pandemia. Stąd decyzja o przeniesieniu uroczystości na maj 2023 r. 

prof_erwin_neher.jpgW piątek, 19 maja, w budynku H-14 zaplanowano specjalną sesję jubileuszową podsumowującą dotychczasowy okres działalności hubu. Wezmą w niej udział wybitni naukowcy z całej Europy. Gości przywitają: prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr i zarazem dyrektor naukowy Wrocław Knowledge Hub i prof. Marja Makarow, prezydent Academia Europaea. 

Po godz. 12 odbędą się dwie prelekcje. Pierwszą wygłosi prof. Erwin Neher MAE, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Naukowiec, który jest członkiem kilku instytucji naukowych, m.in. National Academy of Sciences (USA) i Royal Society w Londynie, najbardziej prestiżową nagrodę naukową na świecie dostał wspólnie z Bertem Sakmannem z Niemiec w 1991 r. Obu badaczy doceniono za odkrycie funkcji pojedynczych kanałów jonowych w komórkach. Na PWr zaprezentuje wykład „Ion Channels: Their Discovery, their Function and their Role in Biomedicine and Pharmacology”.  

Drugą prelekcję „An Empathic Engineering Journey and The Future Under Our Skin” wygłosi stypendysta Young Academy of Europe, prof. Fernandez Rivas.   

Oba wykłady, jak i całe wydarzenie, można będzie oglądać na żywo na kanale Academia Europaea na YouTube. Początek o godz. 10. 

Na koniec odbędzie się panel dyskusyjny dla młodych naukowców pod hasłem „Challenge of change”. Wezmą w nim udział reprezentanci politechnicznej Academii Iuvenum, wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów oraz Young Academy of Europe. Całości przewodniczyć będzie były rektor naszej uczelni prof. Tadeusz Luty z Wydziału Chemicznego. 

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję