TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Fascynująca ewolucja Wszechświata, wszystko, co wiemy o cząstkach elementarnych i najnowsze technologie służące do ich badania - to wszystko pokażemy w auli Politechniki Wrocławskiej. Od 25 października do 11 listopada gościmy u siebie unikatową wystawę Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych – CERN, który świętuje w tym roku swoje 70-lecie.
Multimedialna wystawa „Accelerating Science”, organizowana przez Konsorcjum „Polska Fizyka Cząstek”, odwiedza przez cały rok polskie miasta. W październiku zawita do Wrocławia. I to właśnie na Politechnice Wrocławskiej można ją teraz oglądać.
Zapraszamy codziennie od 25 października do 11 listopada (z wyjątkiem 1 listopada) w godzinach 9-18 do auli Politechniki Wrocławskiej (bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27).
Ekspozycja składa się z trzech rotund. Każda z nich, razem i z osobna, pozwoli zrozumieć i zobaczyć to, czym zajmują się naukowcy pracujący w CERN oraz z jak zaawansowanych technologii korzystają na co dzień.
Czekają filmy naukowe i interesujące animacje prezentujące zarówno historię Wszechświata, jak i te najmniejsze cegiełki budujące wszystko to, co nas otacza. Nie zabraknie materiałów poświęconych najważniejszym na świecie eksperymentom dotyczącym fizyki cząstek prowadzonym dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów. Dodatkowo atrakcją będzie gabinet fizyki teoretycznej i kącik naukowy dla dzieci. Wszystko po to, by uruchomić wyobraźnię u wszystkich zwiedzających.
Więcej na stronie organizatora wystawy.
Kiedy: 25 października - 11 listopada, w godzinach 9-18.
Gdzie: Aula Politechniki Wrocławskiej (bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27). UWAGA: 1 listopada wystawa nieczynna.
Wstęp wolny.
Informacja dla grup szkolnych
Zapewniamy opiekę merytoryczną przy zwiedzaniu.
W czwartek, 7 listopada, wykład popularnonaukowy „Wczesny Wszechświat w CERN-ie” wygłosi prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Początek o godz. 13 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (bud. D-20). Wstęp wolny, obowiązują zapisy (link wkrótce).
Prof. Krzysztof Meissner jest autorem ponad 80 artykułów z teoretycznej fizyki cząstek elementarnych, teorii grawitacji i kosmologii. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie, gdzie wiele lat był profesorem wizytującym. Z Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka zaproponował rozszerzenie obecnej teorii cząstek elementarnych i bada naturę ciemnej materii wynikającą z tego rozszerzenia.
Współpracuje z Rogerem Penrosem z Uniwersytetu w Oksfordzie w obserwacyjnym poszukiwaniu śladów poprzedniego wszechświata. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie. Od wielu lat należy do Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie, przez kilka lat był jej przewodniczącym.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy »
W poniedziałek, 28 października, zapraszamy na wyjątkowy spacer po wystawie „Accelerating Science”. W rolę przewodnika wcieli się prof. Maciej Chorowski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, wybitny specjalista w zakresie kriogeniki, nadprzewodnictwa stosowanego oraz energetyki.
Początek spaceru o godz. 14 w holu budynku A-1. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy (link wkrótce).
Prof. Maciej Chorowski uczestniczył m.in. w pracach badawczo-rozwojowych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, a następnie w projektowaniu Wielkiego Zderzacza Hadronów (and. LHC). Jest reprezentantem polskiego przemysłu w CERN (ang. Industrial Liaison Officer) oraz inicjatorem transferu technologii wykonywania elementów detektorów gazowych z CERN do polskiego przemysłu. Uczestniczy w pracach projektowych reaktora termonuklearnego ITER w Cadarache.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy »
W środę, 30 października, o godz. 12 w sali 263 budynku A-4 wykład wygłosi dr Daniel Ernani z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Prelekcja będzie prowadzona w języku angielskim, a jej tytuł to: „Unveiling the Invisible: Discover the Tiny Particles That Shape Our Universe”. Wstęp wolny.
Dr Maciej Lewicki z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN wygłosi 6 listopada otwarty wykład „Wielkie zderzacze, wielkie energie". Zainteresowanych zapraszamy do sali 263 w budynku A-4 od godziny 12. Wstęp wolny.
CERN (European Organization for Nuclear Research) to największe i najbardziej prestiżowe laboratorium naukowe na świecie. Powstało w 1954 r. jako element wspierający odradzającą się po wojnie światową naukę. Szybko stało się ogólnoświatowym liderem w dziedzinie badań podstawowych, odnosząc spektakularne sukcesy na polu naukowym, a także jako centrum doskonałości, kształcenia kadr naukowo-technicznych i transferu technologii. Zostało też wzorcem tego, jak prowadzić badania naukowe dla pokoju, z poszanowaniem różnorodności narodowej oraz odmienności kultur i religii. Wśród wielu przełomowych odkryć, jakie miały miejsce w CERN, znajdują się: odkrycie słynnej cząstki Higgsa w roku 2012, czy też opracowanie i nieodpłatne udostępnienie ludzkości protokołu www, bez którego nie można sobie wyobrazić istnienia dzisiejszego świata. |
Wystawie towarzyszy specjalna ekspozycja #CERN70PL, która w przystępny sposób pokazuje wkład polskich naukowców i wynalazców w rozwój laboratorium. Są oni bowiem ważną częścią CERN niemal od początku jego istnienia.
Pierwsze osoby znalazły zatrudnienie w CERN już pod koniec lat 50. W 1964 roku Polska, jako jedyny kraj bloku wschodniego, uzyskała status członka obserwatora w Radzie CERN, a w 1991 r. stała się szesnastym członkiem organizacji. Od tego czasu nasz kraj jest pełnoprawnym współgospodarzem największego na świecie laboratorium badań podstawowych w dziedzinie fizyki.
Budowane w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych – CERN akceleratory, a przede wszystkim umieszczony ponad 100 m pod ziemią, w ponad 30-kilometrowym tunelu Wielki Zderzacz Hadronów LHC, wykorzystują zaawansowane technologie nadprzewodnikowe, kriogeniczne, próżniowe oraz materiałowe.
W projektowaniu, budowie i modernizacji systemów kriogenicznych LHC uczestniczą od lat 90. XX wieku naukowcy Politechniki Wrocławskiej. Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, w grupie prof. Macieja Chorowskiego, opracowali systemy detekcji helu w razie jego wycieku do tunelu. – Przeprowadziliśmy także badania stanów awaryjnych systemu kriogenicznego LHC oraz przygotowaliśmy rekomendacje dotyczące ochrony akceleratora w razie awarii kriogeniki – wyjaśnia prof. Maciej Chorowski. – Dodatkowo nasi pracownicy uczestniczyli w przebudowie akceleratora ukierunkowanej na zwiększenie energii przyspieszanych cząstek – dodaje.
Nasza uczelnia wspiera także badawczo i projektowo firmy dostarczające podzespoły akceleratorów i detektorów do CERN. – Do tego na PWr bronione są prace doktorskie realizowane w ośrodku – dodaje prof. Chorowski. – Tematyka jednej z takich prac dotyczyła wykorzystania chłodziarek gazowych do kriostatowania nadprzewodnikowych magnesów stosowanych w akceleratorach.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »