TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

CERN na PWr – wystawa, którą trzeba zobaczyć!

grafika ilustracyjna / wystawa CERN

Fascynująca ewolucja Wszechświata, wszystko, co wiemy o cząstkach elementarnych i najnowsze technologie służące do ich badania - to wszystko pokażemy w auli Politechniki Wrocławskiej. Od 25 października do 11 listopada gościmy u siebie unikatową wystawę Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych – CERN, który świętuje w tym roku swoje 70-lecie.

Multimedialna wystawa „Accelerating Science”, organizowana przez Konsorcjum „Polska Fizyka Cząstek”, odwiedza przez cały rok polskie miasta. W październiku zawita do Wrocławia. I to właśnie na Politechnice Wrocławskiej można ją teraz oglądać.

Zapraszamy codziennie od 25 października do 11 listopada (z wyjątkiem 1 listopada) w godzinach 9-18 do auli Politechniki Wrocławskiej (bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27).

Uruchom wyobraźnię

Ekspozycja składa się z trzech rotund. Każda z nich, razem i z osobna, pozwoli zrozumieć i zobaczyć to, czym zajmują się naukowcy pracujący w CERN oraz z jak zaawansowanych technologii korzystają na co dzień.  

Czekają filmy naukowe i interesujące animacje prezentujące zarówno historię Wszechświata, jak i te najmniejsze cegiełki budujące wszystko to, co nas otacza. Nie zabraknie materiałów poświęconych najważniejszym na świecie eksperymentom dotyczącym fizyki cząstek prowadzonym dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów. Dodatkowo atrakcją będzie gabinet fizyki teoretycznej i kącik naukowy dla dzieci. Wszystko po to, by uruchomić wyobraźnię u wszystkich zwiedzających.

Więcej na stronie organizatora wystawy.


zdjecie_cern_krakow7.jpgWystawa „Accelerating Science” na Politechnice Wrocławskiej

Kiedy: 25 października - 11 listopada, w godzinach 9-18.
Gdzie: Aula Politechniki Wrocławskiej (bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27). UWAGA: 1 listopada wystawa nieczynna.

Wstęp wolny.

Informacja dla grup szkolnych

  • Zwiedzanie od 28 października w godzinach 9-12.
  • Rezerwacja terminu pod adresem e-mail: accelerating.science@pwr.edu.pl lub numerem telefonu: 794 527 903.

Zapewniamy opiekę merytoryczną przy zwiedzaniu.

Wydarzenia towarzyszące

„Wczesny Wszechświat w CERN-ie” - otwarty wykład prof. Krzysztofa Meissnera

Krzysztof MeissnerW czwartek, 7 listopada, wykład popularnonaukowy „Wczesny Wszechświat w CERN-ie” wygłosi prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Początek o godz. 13 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (bud. D-20). Wstęp wolny, obowiązują zapisy (link wkrótce).

Prof. Krzysztof Meissner jest autorem ponad 80 artykułów z teoretycznej fizyki cząstek elementarnych, teorii grawitacji i kosmologii.  Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie, gdzie wiele lat był profesorem wizytującym. Z Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka zaproponował rozszerzenie obecnej teorii cząstek elementarnych i bada naturę ciemnej materii wynikającą z tego rozszerzenia.

Współpracuje z Rogerem Penrosem z Uniwersytetu w Oksfordzie w obserwacyjnym poszukiwaniu śladów poprzedniego wszechświata. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie. Od wielu lat należy do Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie, przez kilka lat był jej przewodniczącym.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy »

Spacer po wystawie „Accelerating Science” z prof. Maciejem Chorowskim

Maciej ChorowskiW poniedziałek, 28 października, zapraszamy na wyjątkowy spacer po wystawie „Accelerating Science”. W rolę przewodnika wcieli się prof. Maciej Chorowski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, wybitny specjalista w zakresie kriogeniki, nadprzewodnictwa stosowanego oraz energetyki.

Początek spaceru o godz. 14 w holu budynku A-1. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy (link wkrótce).

Prof. Maciej Chorowski uczestniczył m.in. w pracach badawczo-rozwojowych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, a następnie w projektowaniu Wielkiego Zderzacza Hadronów (and. LHC). Jest reprezentantem polskiego przemysłu w CERN (ang. Industrial Liaison Officer) oraz inicjatorem transferu technologii wykonywania elementów detektorów gazowych z CERN do polskiego przemysłu. Uczestniczy w pracach projektowych reaktora termonuklearnego ITER w Cadarache.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy »

Prelekcja dr. Daniela Ernaniego

W środę, 30 października, o godz. 12 w sali 263 budynku A-4 wykład wygłosi dr Daniel Ernani z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Prelekcja będzie prowadzona w języku angielskim, a jej tytuł to: „Unveiling the Invisible: Discover the Tiny Particles That Shape Our Universe”. Wstęp wolny.

Wykład „Wielkie zderzacze, wielkie energie"

Dr Maciej Lewicki z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN wygłosi 6 listopada otwarty wykład „Wielkie zderzacze, wielkie energie". Zainteresowanych zapraszamy do sali 263 w budynku A-4 od godziny 12. Wstęp wolny.


CERN (European Organization for Nuclear Research) to największe i najbardziej prestiżowe laboratorium naukowe na świecie. Powstało w 1954 r. jako element wspierający odradzającą się po wojnie światową naukę. Szybko stało się ogólnoświatowym liderem w dziedzinie badań podstawowych, odnosząc spektakularne sukcesy na polu naukowym, a także jako centrum doskonałości, kształcenia kadr naukowo-technicznych i transferu technologii. Zostało też wzorcem tego, jak prowadzić badania naukowe dla pokoju, z poszanowaniem różnorodności narodowej oraz odmienności kultur i religii.  

Wśród wielu przełomowych odkryć, jakie miały miejsce w CERN, znajdują się: odkrycie słynnej cząstki Higgsa w roku 2012, czy też opracowanie i nieodpłatne udostępnienie ludzkości protokołu www, bez którego nie można sobie wyobrazić istnienia dzisiejszego świata.

Mamy swój udział

Wystawie towarzyszy specjalna ekspozycja #CERN70PL, która w przystępny sposób pokazuje wkład polskich naukowców i wynalazców w rozwój laboratorium. Są oni bowiem ważną częścią CERN niemal od początku jego istnienia.

Pierwsze osoby znalazły zatrudnienie w CERN już pod koniec lat 50. W 1964 roku Polska, jako jedyny kraj bloku wschodniego, uzyskała status członka obserwatora w Radzie CERN, a w 1991 r. stała się szesnastym członkiem organizacji. Od tego czasu nasz kraj jest pełnoprawnym współgospodarzem największego na świecie laboratorium badań podstawowych w dziedzinie fizyki.

Budowane w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych – CERN akceleratory, a przede wszystkim umieszczony ponad 100 m pod ziemią, w ponad 30-kilometrowym tunelu Wielki Zderzacz Hadronów LHC, wykorzystują zaawansowane technologie nadprzewodnikowe, kriogeniczne, próżniowe oraz materiałowe.

W projektowaniu, budowie i modernizacji systemów kriogenicznych LHC uczestniczą od lat 90. XX wieku naukowcy Politechniki Wrocławskiej. Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, w grupie prof. Macieja Chorowskiego, opracowali systemy detekcji helu w razie jego wycieku do tunelu. – Przeprowadziliśmy także badania stanów awaryjnych systemu kriogenicznego LHC oraz przygotowaliśmy rekomendacje dotyczące ochrony akceleratora w razie awarii kriogeniki – wyjaśnia prof. Maciej Chorowski. – Dodatkowo nasi pracownicy uczestniczyli w przebudowie akceleratora ukierunkowanej na zwiększenie energii przyspieszanych cząstek – dodaje.

Nasza uczelnia wspiera także badawczo i projektowo firmy dostarczające podzespoły akceleratorów i detektorów do CERN. – Do tego na PWr bronione są prace doktorskie realizowane w ośrodku – dodaje prof. Chorowski. – Tematyka jednej z takich prac dotyczyła wykorzystania chłodziarek gazowych do kriostatowania nadprzewodnikowych magnesów stosowanych w akceleratorach.

Partnerzy wystawy

logotypy / wystawa CERN

Uroczyste otwarcie wystawy „Accelerating Science” na Politechnice Wrocławskiej

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję