TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Złote zakończenie DFN we Wrocławiu

Data: 21.09.2016 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Złote medalistki w wioślarstwie Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj były gośćmi specjalnymi gali kończącej wrocławską edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Teraz festiwal zawita do różnych miast w regionie

Fularczyk-Kozłowska i Madaj zdobyły złoto w rywalizacji dwójek podwójnych wyprzedzając na mecie osady z Wielkiej Brytanii i Litwy. Był to pierwszy złoty krążek dla Polski wywalczony podczas igrzysk w Brazylii.

dfn_gala_4.jpg

Obie zawodniczki zgodnie podkreślały, że zdobycie najcenniejszego medalu na igrzyskach było niesamowitym wydarzeniem, a wrażenia, które temu towarzyszyły, są trudne do opisania. – Chociaż od wyścigu finałowego minęło już półtora miesiąca, to te wielkie emocje jeszcze nas nie opuściły. Nadal jesteśmy bardzo zadowolone i cieszymy się z tego sukcesu – mówiła Madaj.

Polki jechały do Brazylii w roli faworytek i jak przyznała Fularczyk-Kozłowska już podczas przedolimpijskich przygotowań łódka „pływała nam bardzo szybko”. – Trochę się martwiłyśmy, czy ta forma nie przyszła trochę za szybko i czy zdołamy ją utrzymać do zawodów, ale trener nas uspokoił zapewniając, że to jeszcze nie jest szczyt naszych możliwości. Jak się później okazało, miał rację – opowiadała mistrzyni olimpijska, która, jak sama przyznała, wioślarstwo zaczęła trenować przez przypadek.

Podczas szkolnych zajęć sportowych zwróciła na nią uwagę nauczycielka, która sama uprawiała wioślarstwo i zaczęła przekonywać podopieczną, by zapisała się do klubu i spróbowała swoich sił w tej właśnie dyscyplinie. – Namawiała mnie przez trzy miesiące. W końcu dla świętego spokoju poszłam, zostałam i tak to już trwa 16 lat – wspominała zawodniczka, która ma w swoim dorobku także brązowy medal z igrzysk olimpijskich w Londynie z 2012 r.

W wypadku Natalii Madaj wszystko wyglądało inaczej. Zawodniczka pochodzi bowiem ze sportowej rodziny, jej ojciec i brat uprawiali kolarstwo, a starsza siostra Agnieszka była czołową polską wioślarską w latach dziewięćdziesiątych, dlatego od samego początku swoją przyszłość wiązała właśnie ze sportem.

Sport i naukę da się połączyć

W trakcie spotkania na naszej uczelni medalistki zachęcały młodzież do ruchu podkreślając, że uprawianie sportu można bez problemu połączyć z nauką.  – My przecież też chodziłyśmy do podstawówki, gimnazjum, liceum, a później na studia cały czas przy tym trenując. To właśnie sport ukształtował nasze charaktery i wpoił wartości, które zostaną z nami już na całe życie. Tych wspólnych mianowników w sporcie i nauce jest z resztą bardzo wiele – sumienność, dyscyplina i systematyka, bo przecież uczyć się i trenować trzeba codziennie – tłumaczyła Fularczyk-Kozłowska.

dfn_gala_6.jpg

Nie zabrakło także pytań od publiczności. Młodych ludzi interesowały m.in. uczucia, które towarzyszyły zawodniczkom na mecie wyścigu finałowego. – Na ostatnich 100 metrach wiedziałyśmy już, że wygramy, bo nasze rywalki zaczęły słabnąć. Byłyśmy zmęczone, ale nałożyła się na to euforia ze zwycięstwa. W takiej chwili ból znika, już nic nie pamięta się z samego wyścigu, pozostaje tylko ogromna radość  – opowiadała Madaj.

Inne z pytań dotyczyło treningów i połącznia kariery sportowej z życiem rodzinnym. Okazało się, że przygotowując się do zawodów wioślarki mają 12-16 treningów w tygodniu, ćwicząc dziennie przez 6-8 godzin, a poza domem przebywają średnio przez 300 dni w roku.

– Rzeczywiście spędzamy więcej czasu z trenerem i kolegami niż z rodziną, ale niestety w tym wypadku sport wymaga także pewnych wyrzeczeń. Nasze rodziny to rozumieją i trochę nas rozczula, że przed zawodami obchodzą się z nami jak z jajkiem. Po zdobyciu medalu cieszyliśmy się jednak wspólnie, a teraz mamy dłuższą przerwę więc więcej czasu spędzamy w domu ­– mówiła Madaj.

Na prośbę słuchaczy zawodniczki zaprezentowały również zdobyte na igrzyskach medale. Ważą 486 gram, na awersie znajdują się bogini Nike, Akropol i Stadion Panateński, a na rewersie logo igrzysk. Na krawędzi wygrawerowana jest także nazwa dyscypliny i konkurencja, w której medale zostały zdobyte.

dfn_gala_13.jpg

Po zakończeniu spotkania wybrani uczniowie mogli wziąć udział w treningu prowadzonym przez wioślarki i zawodach, które rozegrano na ergometrach wioślarskich.

DFN – czas na spotkania w regionie

W programie tegorocznego festiwalu, który na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął się 16 września, znalazły się m.in. spotkania z twórcami gier komputerowych, konstruktorami robotów, dronów i łazika marsjańskiego. Można było zobaczyć także wynalazki wykorzystujące technologię 3D, wystawy i instalacje architektów, urbanistów i budowniczych z naszej uczelni.

– Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń odbywających się w przestrzeni szkolno-uczelnianej. Młodzi ludzie biorący w nim udział są naszą nadzieją na przyszłość i wielką nadzieją napawa fakt, że młodzi ludzie tak chętnie uczestniczą we wszystkich festiwalowych wydarzeniach. Warto podkreślić, że oprócz  prezentacji nauki, udział w imprezie jest też dobrą zabawą i za to chciałem podziękować organizatorom – mówił prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Po edycji stacjonarnej DFN zawita teraz kolejno do różnych miast w regionie: Legnicy, Lubina, Zgorzelca, Jeleniej Góry, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich i Głogowa.

– W tym roku festiwal przebiega pod hasłem „Ziarna wiedzy” i mamy nadzieję, że trochę tych ziaren rozsialiśmy rozbudzając w wielu osobach miłość do nauki. Jako organizatorzy festiwalu także korzystamy na spotkaniach z młodzieżą, bo uczymy się mówić w prosty sposób o rzeczach czasami bardzo skomplikowanych. Umiejętne dzielenie się wiedzą jest bowiem podstawowym elementem dydaktyki, a jak wiadomo bez dydaktyki nie ma nauki – podkreślił prof. Kazimierz Orzechowski, koordynator środowiskowy festiwalu.

Program wszystkich festiwalowych wydarzeń, które przez najbliższy miesiąc będą się odbywały na terenie całego Dolnego Śląska, można znaleźć na stronie głównej imprezy.

mc

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję