TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Żeglowność Odry coraz bliżej - seminarium na PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Przedstawiciele rządu, uczelni, firm oraz instytucji związanych z gospodarką wodną spotkali się we wtorek na Politechnice Wrocławskiej, by omówić stopień zaawansowania prac nad rozwojem Odrzańskiej Drogi Wodnej

odra_2019_2.jpg

Wstępne warianty modernizacji Odry do międzynarodowej klasy żeglowności oraz sposoby zagospodarowania terenów po raz pierwszy zostały przedstawione na naszej uczelni w listopadzie 2017 r. Od tamtego czasu wykonanych zostało szereg prac i właśnie o postępach w ich realizacji dyskutowano we wtorek w bud. H-14 Politechniki Wrocławskiej.

- Umożliwienie swobodnej żeglugi po Odrze to strategiczny projekt dla całego naszego kraju, a nie tylko dla Wrocławia, czy Dolnego Śląska - mówił podczas seminarium gospodarz spotkania prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Dlatego zapraszam, byśmy z uwagą wysłuchali wszystkich dzisiejszych prelegentów.

Dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Monika Niemiec-Butryn zaprezentowała stan prac nad programami dot. żeglowności dwóch największych rzek w Polsce. Jednocześnie na przyszły rok zapowiedziała powstanie oficjalnego dokumentu pod nazwą „Programy rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej i Drogi Wodnej Rzeki Wisły”. Zaprosiła także do dalszej współpracy w ramach konsultacji prowadzonych z jednostkami samorządu terytorialnego.

odra_2019_4b.jpg

O badaniach nad modernizacją skanalizowanego już odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej do klasy żeglowności Va opowiadał prof. Stanisław Kostecki z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr. Przedstawił on m.in. stan prowadzonych prac nad użeglowieniem Odry oraz wskazał miejsca, w których występuje deficyt głębokości. Zaprezentował także koncepcję przebudowy szlaku Krapkowice-Rogów, która wymaga korekty łuków i wykonania dużego przekopu przez rzekę.

Postępy w trwających przedsięwzięciach oraz perspektywy ich zakończenia omówili także: Dorota Dybkowska-Stefek z Zarządu Portów Morskich Szczecin-Świnioujście, prof. Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego (omówienie projektu Zielonej Doliny), Bartłomiej Pietruszewski z PGW Wody Polskie, Damian Mucha z ETP SA (realizacja stopnia wodnego Malczyce) oraz Aleksander Matkowski, PGW Wody Polskie (strefa cofki stopnia Malczyce).

Na zakończenie seminarium zaplanowano rejs statkiem między stopniami wodnymi Brzeg Dolny-Malczyce.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję