TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Za nami Noc Laboratoriów. Tłumy w pracowniach PWr

Data: 16.10.2017 Kategoria: popularyzacja nauki, życie uczelni

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Blisko tysiąc osób, w tym dzieci i młodzież, odwiedziło w sobotni wieczór Politechnikę Wrocławską. Uczestnicy Nocy Laboratoriów zwiedzali pracownie naszej uczelni, oglądali widowiskowe doświadczenia oraz słuchali wykładów, w których brali też aktywny udział

Akcja Noc Laboratoriów jest organizowana we Wrocławiu od 2015 roku, a naukowcy z Politechniki Wrocławskiej uczestniczyli w niej po raz pierwszy. Osoby, które zdecydowały się na zwiedzanie kampusu PWr, mogły wybierać spośród 10 wydarzeń przygotowanych przez wydziały: Chemiczny, Podstawowych Problemów Techniki i Matematyki.

Czy wiesz, co jesz?

noc_laboratoriow_5.jpgW trakcie spotkania „Czy wiemy, co jemy – kuchnia jako laboratorium”, które prowadzili dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemicznego oraz dr hab. Jacek Wojaczyński z Uniwersytetu Wrocławskiego, można się było dowiedzieć m.in. o negatywnych i pozytywnych aspektach stosowania chemii nie tylko przy produkcji żywności, lecz także kosmetyków i leków. – Trzeba pamiętać, że chemią jest wszystko wokół nas. Życie i rozwój cywilizacji nie byłyby bez niej możliwe, a przecież sam ludzki organizm jest jedną wielką fabryką chemiczną – mówiła nasza  badaczka.

Nie zabrakło również doświadczeń – naukowcy sprawdzali m.in., jaka jest zawartość skrobi w produktach. Największym zainteresowaniem cieszyło się przygotowanie produktów typowych dla gastronomii molekularnej – kawioru i spaghetti z mango.

Magiczne laboratorium

noc_laboratoriow_1.jpgO tym, w jaki sposób osoba niewidoma może korzystać z komputera, opowiadał Marek Tankielun z uczelnianego Tyflolaboratorium, któremu w pracy i poruszaniu się po mieście pomaga pies-przewodnik. Nasz pracownik pokazywał m.in., jak działa linijka braillowska i w jaki sposób osoba niewidoma może używać z komputera, korzystając jedynie ze skrótów klawiszowych.

– Nigdy nie słyszałam o tego typu pracowni, ani nawet nie spotkałam się z taką nazwą. Właśnie dlatego zapisałam się na spotkanie i absolutnie nie żałuję. Do tej pory trudno mi było sobie wyobrazić, z jakimi problemami muszą się zmierzyć np. osoby niewidome, które chcą skorzystać z komputera – mówiła Joanna, która na spotkanie przyszła z dwiema koleżankami.

Uczestnicy mogli również założyć okulary imitujące różne ubytki wzroku i samemu sprawdzić, jak widzą osoby dotknięte jaskrą lub zaćmą oraz wziąć udział w konkursie, którego celem było odczytanie pojedynczych słów napisanych językiem Braille'a.

Fizyczna i matematyczna strona muzyki

noc_laboratoriow_8.jpg

Wiele osób, w tym także dzieci, przybyło na wykład dr. Pawła Scharocha z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Naukowiec nie tylko tłumaczył co to jest częstość, natężenie czy też zjawisko rezonansu, ale też za pomocą skrzypiec, na których sam gra w zespole Quantum of Jazz, zilustrował, jak powstaje dźwięk. Na prelekcji pojawiło się także sporo młodzieży, która pilnie notowała słowa prof. Scharocha, tłumacząc, że pomoże to im w lepszym przygotowaniu się do studiów na PWr.

Pod koniec wystąpienia nasz naukowiec, wspólnie ze swoim zespołem, dał krótki pokaz swoich umiejętności muzycznych.

Naukowcy z Wydziału Matematyki zajęli się udowadnianiem, że muzyka ma wiele wspólnego z królową nauk. Na spotkaniu z dr. Pawłem Sztonykiem przedstawione zostały matematyczne aspekty tworzenia skal muzycznych. Prelekcja była ilustrowana pokazem gry na skrzypcach, w którą aktywnie włączyła się też publiczność. Natomiast dr hab. Mateusz Kwaśnicki prezentował naukową stronę obsługi programów odtwarzających dźwięk, m.in. wyjaśnił jak wygląda kompresja plików mp3. Kandydaci na studia mieli też okazję dowiedzieć się, czym są liczby zespolone.

Historia kampusu

noc_laboratoriow_10.jpg

Sporym zainteresowaniem cieszył się także wykład dr. Marka Buraka, który poprzedził pokaz archiwalnego filmu szkoleniowego z lat 30. XX w. Dyrektor naszego muzeum opowiadał m.in. o planach budowy kampusu Technische Hochschule Breslau z 1910 roku, o tym, jak rosła rola uczelni i jak stawała się ona zapleczem badawczym dla przemysłu Dolnego Śląsku. Podczas prelekcji dyrektor wspomniał także o czasach wojennych, gdy na uczelni naukowcy zajmowali się badaniami nad wykrywaniem gazów bojowych czy też tworzeniem zapalników czasowych do bomb.

Poza tym zwiedzający w sobotnią noc Politechnikę Wrocławską mieli okazję posłuchać o przełomowych doświadczeniach w historii fizyki, przekonać się, jak bardzo interdyscyplinarną nauką jest obecnie medycyna, dowiedzieć się, czym jest tajemnicza metoda Monte Carlo, używana do rozwiązywania złożonych problemów, oraz posłuchać, jak firmy przewidują zachowania klienta w sklepie internetowym.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję