Historyczny „ogórek” już na PWr. Idzie do remontu

Data: 09.11.2019 Kategoria: nauka/badania/innowacje

Renowacją zabytkowego autobusu Jelcz 043, zwanego „ogórkiem” zajmą się studenci Politechniki Wrocławskiej. Do uroczystego przekazania autobusu doszło w sobotę w Centrum Historii Zajezdnia.

Multimedialny "ogórek"

ogorek01.jpgW autobusie powstanie multimedialne muzeum na kółkach, którym będą mogli podróżować wrocławianie czy turyści zainteresowani najnowszą historią i powstaniem wrocławskiej Solidarności”.

26 sierpnia 1980 roku o godzinie 4.30 rano Tomasz Surowiec zablokował autobusem wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu. W ten sposób rozpoczął się strajk, który był wyrazem solidarności z robotnikami z Wybrzeża.

- To nie jest ten sam autobus, który zablokował wyjazd z zajezdni, ale przekazywany dzisiaj Politechnice „ogórek” wygląda dokładnie jak tamten. Jest biało-czerwony i ma te same numery boczne 4125 – opowiadał Jarosław Krauze z dolnośląskiej „Solidarności”. Dodał, że w tamtym z 1980 roku na przedniej szybie widniał portret Jana Pawła II, biało-czerwona wiązanka i napis „21 razy TAK”. Chodziło o 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 r. Dotyczyły one m.in. utworzenia wolnych związków zawodowych, przestrzegania konstytucji, praw i wolności obywatelskich oraz poprawy bytu społeczeństwa.

W projekt oprócz naszej uczelni zaangażowali się m.in. przedstawiciele MPK Wrocław, Centrum Historii Zajezdnia i NSZZ Solidarność Dolny Śląsk.

Liczymy na zaangażowanie naszych studentów

ogorek05.jpg- Postanowiliśmy wziąć udział w tym projekcie, bowiem angażujemy się we wszystkie tego typu działania związane z walką o wolność, demokracją. Tutaj mamy do czynienia z historycznym przedmiotem, który jest symbolem pewnej walki – mówił prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Dodał, że renowacja zabytkowego autobusu będzie z cała pewnością bardzo interesująca dla studentów i kół naukowych, zwłaszcza tych zajmujących się mechaniką, elektryką, informatyką i ektroniką.

Na współpracę z uczelnią i pomoc techniczną w odrestaurowaniu autobusu liczy Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, który zdobył autobus od zaprzyjaźnionego PKSu we Wrocławiu.

- Zdajemy sobie sprawę, że zadanie jest dość karkołomne, bowiem „ogórek” stał w jednym z PKSów i sukcesywnie pozbawiano go kolejnych części. Jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Ale to kawał naszej historii więc przywrócimy mu dawny blask – mówił Mutor, podczas gdy autobus na lawecie odjeżdżał do hangarów PWr.

ogorek02.jpgProf. Tadeusz Więckowski potwierdził, że zadanie będzie trudne, ale i bardzo interesujące. Uczelnia chce bowiem odrestaurować autobus w taki sposób, aby wciąż wyglądał jak „ogórek” z lat 80-tych. Musi on odpowiadać nowym standardom, czyli spełniać wymogi ekologiczne, być multimedialny i wygodny dla odwiedzających.

- Najpierw go rozbierzemy, dokładnie sprawdzimy,  wszystko wyczyścimy i zabezpieczymy. Liczę tu bardzo na zaangażowanie studentów. Potem będziemy go odbudowywać w oryginalnej wersji. Spodziewam się, że największe problemy będziemy mieli ze zdobyciem części – mówił prof. Więckowski.

Zadaniem PWr będzie m.in. wytypowanie elementów nowego układu napędowego, układu chłodzenia i ogrzewania.

Z duchem czasu i szacunkiem dla historii

ogorek03.jpgAutobus za dwa lata powinien trafić na wrocławskie ulice i wozić wrocławian oraz turystów. Krzysztof Balawejder, prezes MPK we Wrocławiu przyznał, że bardzo go cieszą tego typu przedsięwzięcia.

- Nie chcemy tylko wozić ludzi, ale i tworzyć tożsamość tego miasta. Ten autobus to swojego rodzaju sztafeta pokoleń. Jedziemy z duchem czasu, ale mamy szacunek dla historii – mówił prezes.

Autobus Jelcz 043, zwany potocznie „ogórkiem” z powodu swojego obłego wyglądu, był produkowany w latach 1959-1986 przez Zakłady Samochodowe w Jelczu, obecnie Jelczu-Laskowicach i był odmianę czechosłowackiego autobusu Skoda. Po Wrocławiu jeździły tego typu autobusy w biało-czerwonych kolorach i w takich też barwach będzie odrestaurowany autobus-muzeum.

newsletter-promo.png

ula