Wybuch wulkanu, gra terenowa i dziesiątki innych atrakcji. W6 zaprasza na Uniwersytecki Dzień Surowców Naturalnych

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Licealiści i studenci studiów pierwszego stopnia 25 września mogą przekonać się, że warto związać swoją karierę z pracą w sektorze surowców naturalnych. Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii przygotowuje dla nich szereg wykładów i warsztatów, a także pokazy, grę terenową i zajęcia laboratoryjne.

- Na Uniwersytecki Dzień Surowców Naturalnych zapraszamy wszystkie młode osoby, które stoją przed wyborem kierunku studiów – zachęca Wioletta Kozłowska-Pęciak z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr, koordynatorka wydarzenia. – Odwiedzając nas 25 września, dowiedzą się, jak wiele perspektyw  rozwoju daje branża surowcowa. To nie tylko praca przy wydobyciu, ale także m.in. projektowanie maszyn górniczych, praca w laboratorium czy przy poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż.

Trwają zapisy. Warto się pospieszyć!

pokaz_wulkan.jpgZainteresowani udziałem w Uniwersyteckim Dniu Surowców Naturalnych (RawMaterials Univeristy Day 2017) do 18 września powinni zarejestrować się na poszczególne punkty jego programu przez formularz na stronie internetowej. Warto się pospieszyć, bo w każdym ze spotkań i innych atrakcji wydarzenia może wziąć udział ograniczona liczba uczestników. Kończą się już np. miejsca dla uczestników gry terenowej Geocatching. Obecnie trwają zapisy do ostatniej z pięciu grup.

– Zapraszamy na „łowy”  – śmieje się dr Wojciech Milczarek, który organizuje grę wspólnie z kołem naukowym GIS. - Uczestnicy zabawy dostaną od nas wskazówkę i odbiorniki GPS, a gdy odgadną właściwą odpowiedź, przekażemy im współrzędne GPS. Z pomocą odbiorników będą poszukiwali lokalizacji pojemników, w których ukryjemy współrzędne kolejnych punktów do odnalezienia. Skrzyneczki będą poukrywane w najróżniejszych miejscach w pobliżu budynku naszego wydziału, pod ławkami, w krzakach i innych zakamarkach. W ostatniej z nich na „odkrywców” będą czekały drobne upominki, m.in. gadżety naszej uczelni.

Wybuchnie wulkan

gornictwo_udsn1.jpgJednym z najbardziej widowiskowych punktów Uniwersyteckiego Dnia Surowców Naturalnych będzie z pewnością doświadczalna erupcja wulkanu, którą szykuje dr Paweł Zagożdżon. Ma to być „prawdziwy” gorący wybuch wulkanu z wyrzutem popiołów i wylewem lawy.  – Użyję do tego saletry potasowej i cukru – opowiada naukowiec. – Powinien się pojawić i ogień, i dym. Ale poza walorami wizualnymi będzie też spora dawka ciekawych informacji o tym, co zawdzięczamy wulkanom. Opowiem o surowcach mineralnych takich jak bazalt, porfiry i siarka, a także o rudach miedzi i diamentach.

Dla uczestników Uniwersyteckiego Dnia Surowców Naturalnych przygotowywane są także warsztaty i zajęcia laboratoryjne - m.in. o ziemskim polu magnetycznym i magnetometrii (na których będzie można przyjrzeć się magnetometrowi protonowemu), „kolosach” w górnictwie odkrywkowym – czyli olbrzymich maszynach wykorzystywanych przy wydobyciu bogactw naturalnych czy o „wyłuskiwaniu” zasobów naturalnych. Na tym ostatnim uczniowie i studenci będą mogli wykonać niektóre doświadczenia pokazujące proces wydobycia rud miedzi i jej przeróbki przemysłowej.

Na posilenie – wojskowa grochówka

gornictwo_udsn3.jpgCiekawie zapowiadają się także prelekcje połączone z wystawą minerałów, rzadkich skał i skamieniałości ze złóż Polski. Poprowadzą je dr Paweł Zagożdżon i Katarzyna Zagożdżon, pokazując m.in. różne odmiany kwarcu, fluoryty, ametysty i pegmatyty oraz ciekawe przykłady struktur tektonicznych – jak np. brekcja tektoniczna, która powstaje w wyniku kruszenia skał podczas ruchów tektonicznych i ponownego ich „sklejenia” przez spoiwo krzemionkowe, wapienne lub inne. Naukowcy zapowiadają także, że będzie można obejrzeć (a niektóre nawet dotknąć) meteoryty, które są badane na W6.

Swoje stanowiska szykują także najaktywniejsi studenci wydziału, działający w kołach naukowych Górnik, Revimining i GIS oraz instytucje partnerskie i firmy z branży surowcowej współpracujące z wydziałem.

Warto będzie również wybrać się na wykłady – o innowacjach i edukacji w sektorze surowców opowie Krzysztof Kubacki z EIT Raw Materials, a o perspektywach rozwoju zawodowego w sektorze surowcowym dr hab. Herbert Wirth, prof. PWr, były prezes KGHM Polska Miedź.

Uczestnicy wydarzenia mogą za darmo skorzystać z przejazdów Polinką. Będzie na nich także czekała grochówka z wojskowego kotła.

Szczegółowy program Uniwersyteckiego Dnia Surowców Naturalnych (RawMaterials University Day) tutaj. Wydarzenie zacznie się o godz. 9 i potrwa do 16. Organizują je wspólnie EIT RawMaterials i Politechnika Wrocławska.

Uniwersyteckie Dni Surowców Naturalnych są kampanią informacyjną zainicjowaną przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz Innowacji w zakresie surowców naturalnych.

lucy

Politechnika Wrocławska © 2017