TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wspomnienia o studenckim marcu na PWr

Data: 15.03.2018 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach z okazji 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68 na Politechnice Wrocławskiej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. organizatorzy tamtych protestów i obecni studenci PWr. Gościem obchodów był premier RP Mateusz Morawiecki

marzec68_obchody_01.jpgSpotkanie rozpoczęło się od odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej wydarzeniom marcowym. Została ona wmurowana tuż przy wejściu auli i znalazł się na niej napis: „W Marcu 1968 roku w tym gmachu studenci Politechniki w proteście przeciwko kłamstwom komunistycznej władzy, strajkiem okupacyjnym zażądali prawdy i wolności”. 

Tablicę wspólnie odsłonili premier Mateusz Morawiecki, prof. Cezary Madryas, rektor naszej uczelni oraz Wacław Jakacki, który 50 lat temu współorganizował studenckie protesty.

– Spotykamy się dzisiaj w miejscu, gdzie dokładnie 50 lat temu studenci Politechniki Wrocławskiej podjęli decyzję o strajku okupacyjnym uczelni. Dzisiaj są z nami niektórzy uczestnicy tamtych wydarzeń. Część z nich zapłaciła bardzo wysoką cenę, ale niezależnie od represji wygrali, bo byli solidarni i mieli siłę być odważnymi i upomnieć się o podstawowe w demokracji wartości i prawa człowieka. Otworzyli furtkę, która po latach stała się naszą polską drogą do prawdy i wolności – mówił prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Biorący udział w uroczystościach premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślił, że „musimy odnaleźć prawdę o Marcu ’68 trochę na nowo, a bojownicy o wolność nie mogą odpowiadać za zbrodnicze czystki władzy komunistycznej”.

Premier podkreślił, że wydarzenia Marca'68 są powodem do wielkiej dumy, ponieważ polskie społeczeństwo nie dało się wówczas podzielić. – To władza, haniebna władza, odpowiada za tamte zbrodnicze czystki, za wypędzenia, za to, że z naszego kraju wyjechało kilkanaście tysięcy naszych żydowskich braci i sióstr – dodał – mówił Mateusz Morawiecki. 

Poniżej prezentujemy zapis debaty, którą poprowadził prof. Jerzy Jasieńko, prorektor ds. organizacji i rozwoju, a udział wzięli dr Wojciech Myślecki i Wacław Jakacki – ówcześni studenci Wydziału Elektroniki,  prof. Henryk Górecki i dr Tomasz Wójcik - wtedy studenci Wydziału Chemicznego, prof. Marian Sobierajski z Wydziału Elektrycznego oraz profesor Andrzej Wiszniewski, który w marcu 1968 roku był adiunktem na tym wydziale. 

Uroczystości zakończyło otwarcie wystawy poświęconej wydarzeniom marcowym na Politechnice Wrocławskiej, a którą można do końca marca oglądać w holu gmachu głównego.

ISZ, mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję