Współpraca nauki z gospodarką i administracją dla rozwoju innowacyjności

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

O barierach utrudniających współpracę nauki z gospodarką oraz rozwiązaniach pozwalających na rozwój wymiany innowacji i przepływ wiedzy będą dyskutować 8 i 9 grudnia na Politechnice Wrocławskiej uczestnicy konferencji „Współpraca nauki z gospodarką i administracją dla rozwoju innowacyjności”. To trzecie, z planowanych dziewięciu, spotkań programowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poprzedzających zaplanowany na 2017 rok Narodowy Kongres Nauki

nkn.jpgNa przyszłorocznym kongresie, który odbędzie w Krakowie, zostanie przedstawiona i poddana debacie koncepcja nowych ram ustawowych dla szkolnictwa wyższego. W tym celu MNiSW organizuje cykl comiesięcznych konferencji programowych w różnych ośrodkach akademickich kraju, podczas których będą dyskutowane najważniejsze problemy i wyzwania, przed jakimi stoi nauka i szkolnictwo wyższe.

Spotkanie na Politechnice Wrocławskiej ma pomóc w uzyskaniu przejrzystego obrazu kondycji nauki i gospodarki w zakresie partnerstwa, kreowania innowacji, wdrażania nowych rozwiązań i komercjalizacji odkryć naukowych. Uczestnicy wydarzenia skupią się przede wszystkim na ocenie obecnego systemu wsparcia publicznego współpracy nauki z gospodarką, w tym kwestii funduszy z Unii Europejskiej.

8 i 9 grudnia w Centrum Konferencyjnym PWr (bud. D-20) oraz w Bibliotechu (bud. D-21) debatować na te tematy będą przedstawiciele środowisk akademickich, administracji krajowej i lokalnej, przedsiębiorcy, a także reprezentanci instytucji zaangażowanych w prace nad wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań naukowych w gospodarce.

Swoje wystąpienie programowe dotyczące roli innowacji w systemie nauki i szkolnictwa  wyższego wygłosi dr Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego). W gronie prelegentów znalazły się także: przedstawicielka Komisji Europejskiej dr Katarzyna Szkuta (DG Joint Research Centre) i Jaana Puukka (Innovation Engage), międzynarodowy ekspert w dziedzinie szkolnictwa wyższego, innowacji i rozwoju regionalnego.

Panele dyskusyjne i seminaria

W programie konferencji przewidziano sześć paneli tematycznych, które poprowadzą m.in. dr Piotr Dardziński (Podsekretarz Stanu w MNiSW), prof. Maciej Chorowski (dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), Krzysztof Domarecki (przewodniczący rady nadzorczej Selena FM), prof. Tadeusz Słomka (rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), czy Piotr Dytko (prezes zarządu KGHM Cuprum).

W czwartek, 8 grudnia, omawiane będą następujące tematy:

•    Panel gospodarczy pt. „Siły napędowe innowacji w gospodarce - przemysł, nauka  i administracja publiczna”.

•    Panel akademicki pt. „Uczelnia jako miejsce tworzenia innowacji dla gospodarki – zysk dla nauki czy nauka dla zysku?”.

•    Panel legislacyjny pt. „Środowisko akademickie a wyzwania komercjalizacji badań w kontekście Ustawy 2.0 Prawo o szkolnictwie wyższym”.

•    Panel wdrożeniowy pt. „Dorobek wdrożeniowy drogą do rozwoju kariery naukowej?”.

Na piątek, 9 grudnia, zaplanowano dwa spotkania:

•    Panel instytutowy pt. „Instytuty badawcze jako pole współpracy nauki i przemysłu w zakresie tworzenia i wdrażania innowacji”.

•    Panel samorządowy pt. „Trójkąt Innowacji Nauka – Samorząd – Biznes”.

Wszystkie panele dyskusyjne odbędą się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (bud. D-20) przy ul. Janiszewskiego 8.

Spotkaniu będą towarzyszyć także seminaria poświęcone wypracowaniu koncepcji i przedstawieniu propozycji rozwiązań zmian w prawie i polityce rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego.

Aby zarejestrować swój udział w konferencji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Na stronie znajduje się również program wydarzenia oraz informacje logistyczne.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie Narodowego Kongresu Nauki.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

ach