TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wspólna troska o bezpieczeństwo w sieci – PWr powołuje nowy klaster

Data: 06.12.2017 Kategoria: aktualności ogólne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ochrona i zabezpieczenie najważniejszych zasobów informatycznych oraz projektowanie i rozwój bezpiecznego oprogramowania to tylko niektóre obszary działalności Dolnośląskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa, który ma powstać z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej

i_spotkanie_ws_powolania_dolnoslaskiego_klastra_cyberbezpieczenstwa_4.jpgWe wtorek na naszej uczelni spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, policji, wrocławskich szkół wyższych, a także firm z regionu Dolnego Śląska. Omawiali oni m.in. kwestie związane nie tylko z koniecznością powołania klastra, lecz także z bezpieczeństwem w sieci i skutkami ataków cyberprzestępców.

– Wraz z gwałtownym rozwojem cyfryzacji i Internetu pojawił się problem bezpieczeństwa wielu sieciowych systemów gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie społeczeństw i gospodarki. Z przestępczością w sieci mamy już właściwie do czynienia na każdym kroku i jak pokazują ostatnie dane, zagrożenia te systematycznie się nasilają i są coraz bardziej wyrafinowane. Dlatego właśnie tak wielkiego znaczenie nabiera pojęcie cyberbezpieczeństwa – mówił prof. Tadeusz Więckowski, pomysłodawca utworzenia grupy, były rektor PWr, a obecnie kierownik Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki na Wydziale Elektroniki PWr.

W trakcie spotkania przedstawione zostały najważniejsze obszary, którymi zajmowałby się klaster. Są to:

  • Cyberochrona – ochrona i zabezpieczenie najważniejszych zasobów informatycznych instytucji, systemów biznesowych i sterownia w przemyśle.
  • Zarządzanie, prawo i audyt – kierowanie zespołem ds. bezpieczeństwa i technikami analizy ryzyka oraz prowadzenie audytu technicznego najważniejszych systemów informatycznych w świetle obowiązujących przepisów prawa.
  • Informatyka śledcza – nabywanie i analiza dowodów z systemów cyfrowych w celu znalezienia śladów i uzyskania dowodów istotnych dla bezpieczeństwa informacji i systemów informatycznych. 
  • Bezpieczeństwo elektromagnetyczne -  wymogi prawne i praktyczne kwestie bezpieczeństwa związane z polem elektromagnetycznym.
  • Bezpieczeństwo aplikacji – projektowanie, rozwój i obrona bezpiecznego oprogramowania w systemach informatycznych.
  • Badania penetracyjne – identyfikacja i ocena potencjalnych ataków i słabych punktów w systemach informatycznych, a także we wdrożonych systemach obronnych.

i_spotkanie_ws_powolania_dolnoslaskiego_klastra_cyberbezpieczenstwa_1.jpgPlany powołania klastra wpisują się także w ogólnoeuropejską tendencję rozwoju systemów obronnych. W 2013 r. ustanowiona została bowiem europejska strategia cyberbezpieczeństwa, a w 2015 r. Parlament Europejski i rada Europy osiągnęły porozumienie w sprawie środków dotyczących bezpieczeństwa sieci i systemów informacyjnych oraz reformy systemu ochrony danych.

– Klaster będzie dla Dolnego Śląska ogromną szansą, bowiem pozwoli na kształcenie specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa, umożliwi współpracę nie tylko przy projektach badawczych i rozwojowych, lecz także komercyjnych, wzmocni też integrację środowiska – podkreślił prof. Tadeusz Więckowski.

Dodatkowo członkowie klastra będą tworzyć radę programową kierunku Cyberbezpieczeństwo, który w tym roku został uruchomiony na Politechnice Wrocławskiej. – To jedyny tego typu kierunek w Polsce, a tworząc go nasza uczelnia wyszła naprzeciw wyzwaniom w tym zakresie. Bez współpracy z firmami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, bez określenia ich potrzeb wykształcenie specjalistów nie będzie jednak łatwe – zaznaczył prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Dlatego właśnie projekt zakłada, że zasiadający w radzie programowej członkowie klastra będą mieli wpływ na program studiów dostosowywany bezpośrednio do zmieniających się potrzeb w zakresie cyberbezpieczeństwa. Docelowo na tym kierunku uruchomione zostaną także studia magisterskie, podyplomowe, a w przyszłym roku również w języku angielskim.

Zdaniem prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego tego typu inicjatywa jest bardzo potrzebna z punktu widzenia samorządów. – Każdy system jest narażony na atak, a w sieci trwa nieustanny wyścig pomiędzy tymi, którzy chcą się włamać i tymi, którzy bronią dostępu. Współpraca w tym zakresie może uchronić może przynieść dużo dobrego choćby w kwestii opracowania odpowiednich standardów w wypadku ataku – mówił prezydent.

Podpisanie porozumienia powołującego klaster zaplanowano na drugą połowę stycznia 2018 r.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję