TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wielka digitalizacja. Projekt PWr ocali prawie 40 tys. zdjęć

Data: 31.07.2017 Kategoria: aktualności ogólne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Blisko 40 tys. klatek przedstawiających m.in. zabytki budownictwa przemysłowego, historyczne plany miast oraz zabytki techniki i przemysłu liczy zbiór negatywów, który jest obecnie digitalizowany w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr

Digitalizowany jest zbiór nie tylko klisz mało- i średnioobrazkowych, lecz także cennych i najstarszych negatywów szklanych, a także dokumentacja towarzysząca kliszom. Wszystkie materiały pochodzą z zasobów Wydziału Architektury PWr.

digitalizacja_zbiorow_wydzialu_architektury_pwr_7.jpg– Jeśli chodzi o negatywy , to w sumie kolekcja liczy ok. 39 tys. klatek, natomiast samych opisów jest ok. 35 tys. Zbiór jest efektem prowadzonych prac badawczych i praktyk studenckich nadzorowanych przez pracowników naszej uczelni – tłumaczy Piotr Pinkawa, kierownik projektu z Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów CWiNT PWr.

Sporządzana i gromadzona od lat pięćdziesiątych XX wieku dokumentacja fotograficzna przedstawia m. in. zabytki budownictwa przemysłowego, zabytki techniki i przemysłu, zabytki architektury, badania architektoniczne, historyczne plany miast, pomiary inwentaryzacyjne, reprodukcje ikonografii.

W zbiorach znalazły się obiekty z terenu Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska oraz miasta Wrocławia. Są to materiały o szczególnej wartości, ponieważ stanowią one jedyną dokumentację wielu zabytków, z których część w ciągu ostatnich czterdziestu lat została zniszczona lub wyburzona.

Zapewnione zostanie bezpieczne, długoterminowe przechowywanie i archiwizacja zasobu w postaci cyfrowej, a w kolejnym etapie – umożliwienie szerokiego dostępu do dokumentacji fotograficznej zabytków, badań oraz pomiarów inwentaryzacyjnych w Internecie.

Po zakończeniu projektu zbiory zostaną przekazane do Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej. – Planujemy także rozszerzenie projektu o digitalizację kolejnych materiałów związanymi z negatywami. Osobną inicjatywą będzie także projekt związany z udostępnieniem zbioru dla wszystkich zainteresowanych – dodaje kierownik.

logo-mnisw-pl.pngProjekt pod nazwą „Digitalizacja dokumentacji fotograficznej z zakresu historii architektury, historii sztuki, kartografii i historii techniki ze zbiorów Politechniki Wrocławskiej” ma się zakończyć w październiku 2017 r. i jest finansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach umowy 519/P-DUN/2016 przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję