TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

W6 z europejskimi grantami: na międzynarodowy program studiów i praktyki w kilku krajach

Zdjęcie ilustracyjne

Na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii zaczęły się prace nad międzynarodowym programem studiów z semestrami na zagranicznych uczelniach. Na razie studenci górnictwa i geologii na studiach magisterskich mogą wyjechać na kilka miesięcy na uczelnię: w Miszkolcu lub Zagrzebiu, ale wkrótce możliwe będzie także studiowanie w Szwecji. Wydział wspólnie z partnerami z całej Europy szykuje też szeroki program praktyk dla studentów i absolwentów.

Programy międzynarodowych studiów i praktyk są możliwe dzięki finansowaniu z EIT Raw Materials. To europejska wspólnota zrzeszająca ponad 300 podmiotów sektora surowców metalicznych i mineralnych. Są wśród nich wiodące przedsiębiorstwa, uniwersytety i instytuty badawczo-rozwojowe z ponad 20 europejskich krajów. W tym gronie jest także nasza uczelnia.

Pod koniec ubiegłego roku EIT Raw Materials przyznała finansowanie dla czterech międzynarodowych inicjatyw, w które zaangażowany jest Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Dwie z nich pozwolą na rozszerzenie oferty dla studentów górnictwa i geologii.

newsletter

Studia z semestrem za granicą

Zdjęcie ilustracyjneW ramach TIMREX (czyli T-Shaped Master Programme for Innovative Mineral Resource Exploration) na wydziale trwają już prace nad programem międzynarodowych studiów – we współpracy z wydziałami górnictwa i nauk o Ziemi: szwedzkiego Uniwersytetu Technicznego w Luleå, węgierskiego Uniwersytetu w Miszkolcu i chorwackiego Uniwersytetu w Zagrzebiu. Program jest kontynuacją innego projektu – Mobi-US, dlatego mimo że prace nad szczegółami trwają, już teraz studenci, którzy zrekrutują się w zimowej rekrutacji na studia magisterskie, będą mogli wyjechać na semestr za granicę. Mogą zdecydować się albo na jesienny wyjazd na Politechnikę w Zagrzebiu, by tam skupić się na kursach związanych z geologią lub geotechniką, albo na Uniwersytet w Miszkolcu, aby specjalizować się w ochronie środowiska.

W kolejnych latach studenci górnictwa i geologii będą mieli jeszcze większy wybór – kilka tzw. ścieżek mobilności, na które będą mogli zdecydować się już na etapie rekrutacji na studia magisterskie.

– I co najważniejsze, pracujemy nad programem podwójnego dyplomowania, a to oznacza, że nasi absolwenci, którzy wezmą udział w tym programie, będą mieli dyplom nie tylko Politechniki Wrocławskiej, ale także innej zagranicznej uczelni – podkreśla dr inż. Gabriela Paszkowska, prof. uczelni, prodziekan ds. ogólnych na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

pop_w6_zdjecie_ilustracyjne1.jpgTIMREX ma być studiami czterosemestralnymi z co najmniej jednym semestrem na zagranicznej uczelni (możliwa będzie większa liczba). Program ma skupiać się na górnictwie i geologii poszukiwawczej – w bardzo szerokim zakresie.

Studenci będą mieli także kursy związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, umiejętnościami społecznymi, międzykulturowymi, przedsiębiorczością i rozwijaniem zdolności menedżerskich – tak by po ukończeniu studiów mieli kompetencje pozwalające im założyć własną firmę i pracować w branży górniczej, która jest bardzo umiędzynarodowiona.

Program będzie gwarantował także około 8 tygodni zajęć praktycznych w czasie wakacji – w tym dwa tygodnie w Szwecji, dwa na Węgrzech i kolejny miesiąc w dowolnie wybranym miejscu i kraju spośród szerokiej oferty, jaką przygotują partnerzy w programie. – W tym gronie są m.in. Europejska Federacja Geologów, szwedzka firma Boliden Mineral AB,KGHM Cuprum, węgierska GeoGold Kárpátia, Służba Geologiczna Słowenii czy międzynarodowy think-tank La Palma Research Centre z siedzibą na Wyspach Kanaryjskich – dodaje dr inż. Karolina Adach-Pawelus, prodziekan ds. dydaktyki.

Praktyki w Europie

Zdjęcie ilustracyjneNa praktykach skupia się także drugi międzynarodowy program, w który zaangażowany jest W6. RIS Internship programme ma zapewnić ponad 360 studentom z kilkunastu krajów płatne praktyki i staże w około 300 firmach z Bałkanów Zachodnich – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii i Słowenii oraz Europy Środkowo-Wschodniej – Bułgarii, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji. Program ma ruszyć już w tym roku.

– Nasi studenci będą mogli aplikować na praktyki lub staż do dowolnego kraju – opowiada prof. Paszkowska. – W ramach programu zaplanowano także szkolenia dla przedstawicieli przedsiębiorstw, by byli w stanie przygotować praktyki i staże, które przyniosą studentom jak najwięcej korzyści. Jednocześnie dzięki programowi będziemy stale dostawać informację zwrotną na temat kompetencji i umiejętności młodych ludzi, którzy kończą nasze studia. Pozwoli nam to jeszcze lepiej dostosowywać programy naszych studiów pod kątem potrzeb branży górniczej.

Z szerokiej oferty praktyk będą mogli korzystać studenci górnictwa i geologii zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu studiów.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję