TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

W6 pokazał się od środka – zajęcia w laboratoriach, gra terenowa i… erupcja wulkanu

Data: 25.09.2017 Kategoria: popularyzacja nauki, życie uczelni

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dlaczego mimo stałego zagrożenia ludzie na całym świecie mieszkają na terenach wulkanicznych? Jak z rudy powstaje miedź? Jakich maszyn używa się do wydobywania surowców w kopalniach odkrywkowych? Tego wszystkiego dowiadywali się uczestnicy Uniwersyteckiego Dnia Surowców Naturalnych.

udsn2017_18.jpgPrzez cały poniedziałek uczniowie i studenci, którzy odwiedzili Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr, mogli wziąć udział w szeregu bezpłatnych pokazów, wykładów i warsztatów przygotowanych przez naukowców i koła naukowe. Impreza promowała branżę surowców naturalnych wśród młodych ludzi, zachęcając ich, by związali swoją przyszłość z tym sektorem. Dlatego uczestnicy mogli wysłuchać m.in. wykładu o perspektywach rozwoju w branży surowcowej i porozmawiać z przedstawicielami górniczych firm i instytucji.

Swoje stanowiska przygotowały także koła naukowe działające na wydziale – Górnik, Revimining i GIS. Na uczniów i młodszych kolegów studenci czekali ubrani w górnicze mundury, przynieśli też zdjęcia ze swoich wyjazdów i przedmioty wiążące się z ich aktywnością. Koło Revimining pokazywało np. rdzenie wiertnicze służące do badań geologicznych obszarów. 

udsn2017_9.jpg– Działamy na wielu polach. Zwiedziliśmy m.in. dolnośląskie kamieniołomy i pokazaliśmy najpiękniejsze na wystawie prezentowanej na wydziale – opowiadali Oktawia Ciapka i Sebastian Makielski z koła. – Teraz pracujemy nad kolejną wystawą, tym razem fotografii z kopalni. W planach mamy również budowę makiety kopalni odkrywkowej Wilcza Góra pod Złotoryją przed planowaną rewitalizacją i po niej. Zapraszamy też do nas szkoły podstawowe. Opowiadamy uczniom o górniczych tradycjach i historii, a potem zabieramy do wydziałowych laboratoriów na pokazy.

Najbardziej widowiskowym elementem Uniwersyteckiego Dnia Surowców Naturalnych był – nagrodzony gromkimi brawami –  pokaz erupcji wulkanu z saletry potasowej i cukru. Przygotował go dr Paweł Zagożdżon, który opowiadał także o zjawiskach towarzyszących wybuchom wulkanów i prezentował surowce, jakie zawdzięczamy działalności wulkanicznej.

udsn2017_3.jpgUczestnicy wydarzenia dowiedzieli się także, co kryje się za słowem „flotacja” i wspólnie z dr Danutą Szyszką przeprowadzili własną – oczywiście w warunkach laboratoryjnych. 

– To właśnie w ten sposób z rudy miedzi pozyskuje się właściwą miedź. Tę samą, z której powstają później różne przewody i kable, jakie macie w swoich domach – opowiadała naukowiec. – W dużym uproszczeniu nasze doświadczenie będzie polegało na zalaniu wodą rudy miedzi, rozdrobnieniu jej i wymieszaniu, dodaniu odpowiednich odczynników chemicznych i wydobyciu tego, co pozostanie na wierzchu razem z pianą. Niepotrzebne nam produkty uboczne grawitacyjnie opadną na dno naczynia. Jak więc widzicie, naszą rolą, jako naukowców, jest dobranie właściwych roztworów. To my musimy wiedzieć, jakie powinny mieć parametry, jakie ma być napowietrzenie w takim naczyniu itd. Wszystko po to, by zyskać jak najwięcej produktu końcowego.

udsn2017_15.jpgUczniowie mogli samodzielnie zebrać pianę flotacyjną, a potem obejrzeć produkty flotacji pod mikroskopem. 

W innym laboratorium pod opieką naukowców mogli natomiast sprawdzać właściwości antypoślizgowe płytek kamiennych o różnych strukturach. Czekały na nich także wykłady połączone z pokazami najróżniejszych minerałów, skał i skamieniałości oraz gra terenowa z wykorzystaniem GPS Tracker i kilka innych wykładów i warsztatów.

Wydarzenie organizowały wspólnie EIT RawMaterials i Politechnika Wrocławska. Uniwersyteckie Dni Surowców Naturalnych są kampanią informacyjną zainicjowaną przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz Innowacji w zakresie surowców naturalnych.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję