TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

W kole naukowym GIS powstała nowa interaktywna mapa kampusu uczelni

Data: 19.03.2019 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Internetową mapę stworzyła studentka Agata Kapusta w ramach pracy inżynierskiej. Na swojej stronie udostępnia je Koło Naukowo-Badawcze GIS. Znajdziemy tam nie tylko informacje o poszczególnych budynkach czy ważnych dla studentów miejscach, jak punkty ksero czy bankomaty, ale także plany czterech politechnicznych budynków

mapa_agata_kapusta1.jpgNad interaktywną mapą kampusu naszej uczelni członkowie koła naukowego GIS (działającego na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii) pracują już od kilku lat. Jej najnowsza, ulepszona odsłona powstała na bazie danych z poprzednich projektów studenckich, po ich aktualizacji i przekształceniu do formatu GeoJSON, czym zajęła się Agata Kapusta w ramach pracy inżynierskiej pod kierunkiem dr hab. inż. Jana Blachowskiego.

Z mapy można korzystać tutaj. Tworzy ją 15 pogrupowanych warstw tematycznych i dwie mapy bazowe, na których zlokalizujemy budynki kampusu, biblioteki, Polinkę, bankomaty czy punkty ksero. W osobnych widokach dostępne są plany czterech wybranych budynków, do których użytkownik może przejść z głównego widoku mapy kampusu za pomocą odnośników w panelu bocznym. Informacje o obiektach są wyświetlane na mapie w oknach podręcznych, otwieranych po wskazaniu na wybrany obiekt.

Studentka zadbała też m.in. o geolokalizację użytkownika, narzędzie do pomiaru odległości między dwoma punktami czy opcję wyświetlania współrzędnych kursora myszy. Plany budynków i główna mapa kampusu zapewniają możliwość wyszukiwania obiektów dostępnych w bazie danych, dzięki czemu łatwo odnaleźć konkretny budynek, siedzibę samorządu studenckiego, wybraną bibliotekę czy – w przypadku planów budynków – salę laboratoryjną.

mapa_agata_kapusta2.jpg–  Do opracowania mapy jej autorka wykorzystała technologie webowe – opowiada dr hab. Jan Blachowski. – Główną funkcjonalność zapewnia Leaflet. To biblioteka języka JavaScript, umożliwiająca połączenie serwisów WMTS dostępnych na publicznych serwerach z własnymi danymi przestrzennymi. Biblioteka jest wspierana przez liczną społeczność użytkowników, którzy udostępniają również wtyczki rozszerzające możliwości biblioteki, a ich zastosowanie wzbogaca mapę o kolejne funkcje. Dodatkowo Agata wykorzystała bibliotekę Fuse.js z jej algorytmem Fuzzy Search, co zapewniło mapie intuicyjną opcję wyszukiwania, która wybacza błędnie wpisane przez użytkownika frazy zapytania.

Mapa będzie nadal rozwijana. W planach jest m.in. udostępnienie planów kolejnych budynków (obecnie to A-1, C-13, L-1 i Geo-3EM). Koło testuje też już możliwość umieszczenia na mapie trójwymiarowych widoków wnętrz obiektów uczelni.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję