Tytuł „Osobowość roku” dla prof. Moniki Hardygóry

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. Monika Hardygóra została wybrana „Osobowością roku”  w plebiscycie Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Laureatka odebrała nagrodę w poniedziałek podczas uroczystej gali w Filharmonii Śląskiej w Katowicach

nettg_2.jpgGórniczy Sukces Roku to konkurs organizowany od dziesięciu lat przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową (GIPH). Jego celem jest promocja i popularyzacja przedsięwzięć na rzecz innowacyjności oraz rozwoju polskiego górnictwa podziemnego, osobowości o szczególnym dla niego znaczeniu oraz działań proekologicznych.

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody w trzech kategoriach: osobowość, innowacyjność i ekologia.
Prof. Monikę Hardygórę, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, doceniono za całokształt działalności o szczególnym znaczeniu dla polskiego górnictwa w obszarze dydaktyki, nauki i współpracy nauki z przemysłem.
Nagrodzono także:

• w kategorii „Innowacyjność” - Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. za Innowacyjną technologię drążenia wyrobisk chodnikowych;
  • w kategorii Ekologia - Główny Instytut Górnictwa za EKO-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa.

Wszyscy laureaci za rok 2018 otrzymali pamiątkowe statuetki podczas uroczystej gali, którą zorganizowano podczas Górniczego Koncertu Noworocznego organizowanego przez GIPH.

Po części oficjalnej odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej oraz artystów z Teatru Roma – Pauliny Janczak i Damiana Aleksandra.

Patronat nad wydarzeniem sprawował minister energii Krzysztof Tchórzewski, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Katowic Marcin Krupa.

Prof. Monika Hardygóra urodziła się w 1951 r. W 1974 r. ukończyła studia na Wydziale Górniczym Politechniki Wrocławskiej. Na tym samym wydziale obroniła pracę doktorską, uzyskując stopień doktora nauk technicznych w zakresie górnictwa i geologii inżynierskiej. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w 1989 r., a tytuł profesora w 1997 r. Jest autorką lub współautorką ponad 395 prac, w tym 92 artykułów, 142 referatów konferencyjnych, 2 książek, 6 patentów oraz ponad 200 prac badawczych, wykonanych na potrzeby przemysłu, głównie wydobywczego.

W latach 1996-2002 była dziekanem Wydziału Górniczego, a w latach 2005-2008 pełniła funkcję prorektora. W 2016 r. po raz kolejny została wybrana na dziekana Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr. W latach 2009-2016 była prezesem Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM Cuprum. Aktualnie jest także członkiem rady naukowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Pełna relacja z koncertu znajduje się na stronie