Trzy KOKOS-y dla naszych studentów

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Niezależne Zrzeszenie Studentów ogłosiło wyniki Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS 2017. Reprezentanci PWr okazali się najlepsi w aż trzech z siedmiu kategorii

lem_bullet_zdjecie_z_zawodow.jpgPodwójny sukces odniósł Lekki Motocykl Elektryczny LEM Bullet. Pojazd skonstruowany przez studentów z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych triumfował  w kategorii „Zielona Konstrukcja” i otrzymał nagrodę internautów. „Hitem konstrukcyjnym” został wybrany projekt składanego roweru „Rakso Bike”, dzieło studenta Wydziału Elektrycznego Oskara Szwana.

LEM Bullet to lekki elektryczny motocykl zbudowany z myślą o służbach mundurowych, a szczególnie o policji. Ma wyposażenie niezbędne funkcjonariuszom w pracy i spełnia wszystkie wymagania stawiane pojazdom policyjnym. Pojazd jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 6 kW, osiąga prędkość maksymalną 110 km/h, a jego zasięg to 100 km. LEM Bullet jest przyjazną środowisku alternatywą dla tradycyjnych motocykli spalinowych używanych przez policję w czasie miejskich patroli.

Studenci z PiRM-u zbudowali motocykl na ubiegłoroczne zawody Smart Moto Challenge w Barcelonie, gdzie ostatecznie uplasowali się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej.

Drugi z nagrodzonych projektów powstałych na Politechnice rakso_bike.jpgWrocławskiej to Rakso Bike, czyli pełnowymiarowy składany rower typu „ostre koło”. Prototyp, który bezproblemu można złożyć i z nim podróżować, w całości został zrobiony z tworzywa sztucznego.  Jego konstruktor, Oskar Szwan, student II roku Automatyki i Robotyki, zapowiada, że w przyszłości planuje jednak użyć do produkcji roweru aluminium. Jednoślad został wyróżniony w kategorii „Hit konstrukcyjny”, w której oceniano m.in. powszechność zastosowania produktu, niskie koszty jego wytworzenia oraz szansę na zainteresowanie inwestorów.

Konkurs Konstrukcji Studenckich (KOKOS) od kilku lat organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Organizacja wyłania najlepszych konstruktorów spośród polskich studentów, którzy podczas gali KOKOS-a mają szansę przekonać się, że swoimi pomysłami mogą podbijać świat. Powinni więc opatentować swoje projekty i pomyśleć o ich sprzedaży.

Więcej na temat konkursu tutaj.

Wyniki Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS 2017:

- nagroda internautów: LEM Bullet (Politechnika Wrocławska), wyróżnienie: PUT Solar Dynamic (Politechnika Poznańska),

- Młody Konstruktor: Steca TriForce (Politechnika Poznańska),

- Koło Naukowe: Bolid AGH RT 3.5 (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie),

- Pomocna konstrukcja: Bioniczna proteza ręki (Politechnika Białostocka),

- Zielona Konstrukcja: LEM Bullet (Politechnika Wrocławska),

- Hit komercyjny: Rakso Bike (Politechnika Wrocławska).