Trwają zgłoszenia do Fresh Design 2017. Studenci zaprojektują rowery i infrastrukturę rowerową

Data: 27.03.2017 Kategoria: warsztaty/prezentacje/szkolenia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Do 31 marca studenci kierunków związanych z projektowaniem mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji międzynarodowych interdyscyplinarnych warsztatów Fresh Design. Tym razem tematem jest „Bikeability”, a zatem rowery i wszystko, co z nimi związane. Projekt organizują Fundacja Open Mind i Wydział Architektury PWr

freshdesign4.jpgFresh Design to warsztaty wyjątkowe – trwają aż 11 dni, a uczestniczą w nich studenci z kilku europejskich krajów (w tym roku z dziewięciu: Słowacji, Węgier, Czech, Niemiec, Włoch, Holandii, Portugalii, Islandii i Polski). Za udział w warsztatach i pobyt we Wrocławiu płacą jedynie 50 euro wpisowego, a pozostałe koszty pokrywają uczelnie uczestniczące w projekcie i fundusz z programu grantowego Visegrad Fund.

Projektujesz? Zgłoś się na warsztaty

Tegoroczna edycja wydarzenia jest już piątą. O ile w poprzednich uczestnicy warsztatów projektowali m.in. nowy wygląd terenów nabrzeża Odry czy terenów zabudowanych osiedlami z wielkiej płyty, o tyle w tym roku głównym tematem projektu jest rower. – Studenci podzieleni na siedmio-, maksymalnie ośmioosobowe grupy będą wspólnie pracować nad pomysłami związanymi z infrastrukturą miejską przyjazną rowerom, a także z designem funkcjonalnych produktów rowerowych i samych rowerów – opowiada Piotr Michalski, koordynator merytoryczny projektu (wspólnie z dr Anną Bać), doktorant na Wydziale Architektury PWr. – Nie narzucamy im jednak tematów. Zatem będą mogli pracować nad wszystkim, co wiąże się z rowerami, np. projektami stojaków rowerowych, gadżetów dla rowerzystów, aplikacji rowerowych czy nawet kawiarni dla cyklistów. Wymagamy jedynie, by projekty powstawały z myślą o Wrocławiu, choć oczywiście mogą być także adaptowalne do lokalnych warunków państw, z jakich pochodzą uczestnicy warsztatów.

freshdesign1.jpgStudenci zostaną tak przydzieleni do poszczególnych grup, by były one jak najbardziej zróżnicowane pod względem kraju pochodzenia uczestników i kierunków, jakie studiują. – Do udziału zapraszamy bowiem studentów z wszystkich kierunków związanych z projektowaniem, a zatem m.in. z architektury, urbanistyki, wzornictwa przemysłowego czy architektury wnętrz. W poprzednich edycjach Fresh Design byli z nami także projektanci grafiki, tkanin i szkła – opowiada Michalski. – Stawiamy na interdyscyplinarność i międzynarodowość, bo to dzisiaj podstawa. Chcemy uczyć studentów, jak współpracować w takich grupach, osiągać porozumienie na różnych polach, a także nauczyć się wychodzić poza swoje własne granice i czerpać z innych dziedzin projektowych i innych dziedzin sztuki. Same warsztaty to także okazja do puszczenia wodzy fantazji, zabawy architekturą, stworzenia projektów nieszablonych. To 11 dni oderwania się od rzeczywistości, w czasie których w pełni poświęcamy się jednemu zagadnieniu.

Atrakcje także dla mieszkańców Wrocławia

freshdesign3.jpgKażda z grup ma dwóch opiekunów – tutorów, którymi są osoby o dużym doświadczeniu w projektowaniu. W tym roku będą to m.in. naukowcy z PWr, Academy of Fine Arts and Design z Bratysławy, Escola Superior de Artes e Design z Caldas da Rainha oraz Budapest Metropolitan University, a także prawdopodobnie praktycy, czyli projektanci prowadzący swoje firmy. W czasie warsztatów zaplanowano również wykłady ekspertów, w tym m.in. przedstawicieli wrocławskich manufaktur rowerowych Loca Bikes i Hultaj (zainteresowane grupy będą też mogły razem z nimi projektować rowery).

W programie spotkania jest również wycieczka rowerowa, która pozwoli uczestnikom warsztatów zapoznać się z różnymi zakątkami Wrocławia i przeanalizować, jakie potrzeby związane z poruszaniem się na rowerze mają mieszkańcy miasta albo co ewentualnie można by poprawić w tej kwestii.

Każda „reprezentacja” studentów z uczelni uczestniczących w projekcie ma także przyjechać do Wrocławia z prezentacją na temat rowerów w swoim mieście, regionie lub kraju. Mają wskazać dobre praktyki i opowiedzieć o problemach rowerzystów w swojej okolicy.

freshdesign5.jpgWarsztaty będą miały również wydarzenia towarzyszące – tworzone z myślą o wszystkich zainteresowanych tematyką rowerową, nie tylko uczestnikach wydarzenia.  Będą to m.in. rowerowy przejazd miejski na orientację (14 maja), Bikeability, czyli rowerowy weekend z atrakcjami (20-21 maja), w ramach którego odbędzie się otwarty dzień projektowy w CRZ Krzywy Komin oraz publiczny finał warsztatów, który zaplanowano w Hali Stulecia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego. Zwieńczeniem projektu będzie bowiem prezentacja wszystkich przygotowanych projektów. Uczestnicy poszczególnych zespołów przygotują plansze z rysunkami, animacje i makiety prezentujące ich pomysły. Na koniec przewidziana jest dyskusja z mieszkańcami.

Wszystkie prace w połowie czerwca zostaną także pokazane na wystawie we Wrocławiu, a później zawędruje ona na poszczególne uczelnie uczestniczące w Fresh Design.

Jak zgłosić się na warsztaty?

W projekcie przewidziano około 60 miejsc dla uczestników. Studenci z Polski zainteresowani udziałem w warsztatach powinni zgłosić się poprzez stronę www.freshdesign.edu.pl, wypełnić formularz, załączyć krótki biogram i trzy projekty swojego autorstwa (na dowolny temat). Mają na to czas do 31 marca. Na podstawie zgłoszeń organizatorzy wybiorą uczestników projektu.

Warsztaty zaczną się 12 maja i potrwają do 22. Studenci będą pracować w pomieszczeniach Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin.

Lucyna Róg