TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 15.11.2018 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane, życie uczelni
Nadanie tytułów konsula honorowego, wręczenie nagród i medalu za wybitne zasługi na rzecz rozwoju uczelni to najważniejsze momenty czwartkowych obchodów Święta Politechniki Wrocławskiej
15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił w Politechnice Wrocławskiej pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia. Na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzimy we Wrocławiu Święto Nauki, a od 1984 roku także Święto Politechniki Wrocławskiej.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej i odsłonięcia tablicy nadającej kościołowi pw. Najświętszego Serca Jezusowego status akademicki. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich znajdujący się na Skwerze prof. Idaszewskiego.
Kwiaty złożyli pod nim wrocławscy posłowie, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem na czele, przedstawiciele Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, rektor Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej profesor Jurij Bobało, rektorzy wrocławskich uczelni oraz korpus dziekański Politechniki Wrocławskiej. Hołd pomordowanym oddały także delegacje szkół, związków zawodowych, organizacji i stowarzyszeń, a także studentów. Uroczystości pod pomnikiem odbywały się w asyście orkiestry i Kompanii Honorowej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
– Wrocław jest miastem szczególnym, miastem nauki, innowacji, w którym uczelnie wyższe wspaniale ze sobą współpracują przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Wrocław jest jeden, nauka jest jedna i być może kiedyś będzie we Wrocławiu jedna uczelnia. Dzisiejsza uroczystość doskonale wpisuje się także w obchody 100-lecia niepodległości Polski – powiedział prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przewodniczący Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola.
Następnie na znajdującej się w Alei Profesorów tablicy z nazwiskami wszystkich profesorów naszej uczelni od 1945 r. odsłonięto kolejne pięć nazwisk naukowców z nominacjami profesorskimi otrzymanymi z rąk prezydenta RP. – Dla Politechniki Wrocławskiej, ale chyba też dla każdej uczelni wyższej, to moment szczególny. Wręczenie nominacji profesorskich gwarantuje bowiem zachowanie ciągłości naukowo-badawczej w przyszłości – mówił prof. Cezary Madryas, rektor PWr.
Na tablicy pojawiły się następujące nazwiska:
Uroczystości związane ze Świętem Politechniki Wrocławskiej kontynuowano w auli gmachu głównego uczelni. W swoim wystąpieniu rektor PWr przedstawił najważniejsze sukcesy naszych naukowców w ubiegłym roku akademickim, podkreślając, że większość z nich to osiągnięcia młodych osób, związane z badaniami prowadzonymi w kierunku rozwiązań innowacyjnych, przygotowanych do procesu ich wdrażania.
– Sukcesy naszych badaczy pokazują, że Politechnika Wrocławska ma mocną pozycję na naukowej mapie Polski. Potwierdziła to również ostatnia ocena jednostek naukowych: Wydział Chemiczny otrzymał najwyższą kategorię A+, pozostałe, z dwoma wyjątkami, znalazły się w kategorii A, przy czym w przypadku jednego z kategorią B trwa procedura odwoławcza. Ale żeby dotrzymać kroku najlepszym i zgodnie z zapisami nowej ustawy uzyskać status uczelni badawczej, musimy inwestować w pracowników naukowych, w nowe laboratoria, powoływać konsorcja, wykorzystywać każdą sposobność do nawiązywania współpracy międzynarodowej – dodał rektor.
Prof. Cezary Madryas wspomniał także o trwających i planowanych inwestycjach związanych z rozbudową kampusu Politechniki Wrocławskiej. Praktycznie gotowy jest już budynek GEO-3EM przy ul. Na Grobli. Będzie on służył prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, skoncentrowanych na obszarach strategicznych z punktu widzenia Dolnego Śląska, takich jak: mobilność przestrzenna, wykorzystanie surowców naturalnych i wtórnych czy produkcja maszyn i urządzeń. 13 listopada uczelnia otrzymała już pozwolenie na użytkowanie obiektu.
Przy ul. Na Grobli powstanie także laboratorium nanofotoniki, które uczelnia chce zrealizować wspólnie z Uniwersytetem w Würzburgu, na co wyraził już zgodę Senat PWr. W planach jest także stworzenie centrum współpracy międzynarodowej, którego pracownicy zajmą się kompleksową obsługą studentów i gości z zagranicy, gdyż liczba osób spoza kraju studiujących na naszej uczelni od ostatnich dwóch lat znacząco wzrasta.
– Strategiczne dla Politechniki Wrocławskiej są badania interdyscyplinarne, w międzynarodowych zespołach, ukierunkowane na rzecz gospodarki i wykonywane we współpracy z podmiotami tej gospodarki oraz wrocławskim środowiskiem naukowym. Staramy się sukcesywnie pozyskiwać partnerów i środki na ich realizację. Jednocześnie prowadzimy działania w związku z koniecznością dostosowania uczelni do wymogów nowej ustawy 2.0. Jest to program trudny i wymagający stałej, efektywnej pracy, ale jest realizowalny, szczególnie wobec wielu znaczących sukcesów naszych pracowników i ich zaangażowania. Za co bardzo dziękuję – zaznaczył rektor.
Najważniejszym akcentem uroczystości było wręczenie Medalu Politechniki Wrocławskiej prof. Aleksandrowi Weronowi z Wydziału Matematyki za wybitne zasługi na rzecz rozwoju uczelni.
Prof. Weron ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, ale od 1968 r. związany jest z Politechniką Wrocławską. W 1983 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1990 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1986-1990 był dziekanem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Jest laureatem Nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla młodych matematyków (1974), Nagrody im. Stefana Mazurkiewicza (1978) oraz Nagrody im. Hugona Steinhausa (1996).
Obecnie prof. Weron jest dyrektorem Centrum im. Hugona Steinhausa, które rozwija badania i edukację w zakresie metod stochastycznych stosowanych w nauce i technologii.
Laudację na cześć laureta wygłosił prof. Krzysztof Stempak, dziekana Wydziału Matematyki.
W trakcie obchodów Święta Politechniki Wrocławskiej wręczono stypendia rektora PWr, które przyznano wyróżniającym się pracownikom w kategorii naukowej i komercjalizacji. Nagrodę za wybitne osiągnięcia w kategorii naukowej otrzymali dr Mariusz Hasiak z Wydziału Mechanicznego i dr inż. Marcin Habrych z Wydziału Elektrycznego, natomiast za wybitne osiągnięcia w kategorii komercjalizacji otrzymał dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.
Wręczono również Nagrodę Naukową Rektora im. Dionizego Smoleńskiego za wybitne osiągnięcia naukowe, które są przyznawane pracownikom będącym młodymi naukowcami. W tym roku za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk technicznych uhonorowano dr. inż. Lecha Sznitkę z Wydziału Chemicznego. Za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk interdyscyplinarnych nagrodę otrzymała dr inż. Anna Musiał z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Specjalną Nagrodę Naukową Rektora PWr prof. Cezary Madryas przyznał prof. Tomaszowi Downarowiczowi z Wydziału Matematyki (Nagroda Naukowa im. Hugo Steinhausa).
W konkursie na „Najlepszy dyplom roku” organizowanym przez Urząd Marszałkowski laureatką spośród absolwentów studiów pierwszego stopnia została Hanna Orlikowska z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, a wśród absolwentów studiów drugiego stopnia – Hubert Stokowski również z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Od 2011 r. obecny i byli rektorzy Politechniki Wrocławskiej wręczają Lwy Politechniki Wrocławskiej. To wyraz szczególnego wyróżnienia dla pracowników uczelni, niezależnie od zajmowanych przez nich stanowisk, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i pomysłami rozsławiają imię Politechniki Wrocławskiej i podnosząc prestiż w środowisku akademickim. Statuetka nawiązuje do symbolu Lwowa i podkreśla intelektualne korzenie PWr. Do tej pory otrzymały ją 24 osoby.
Do tego grona 15 listopada 2018 r. dołączyły trzy kolejne:
Ogłoszono także nazwiska pięciu nowych Konsulów Honorowych Politechniki Wrocławskiej. Senat przyznaje ten tytuł osobom spoza uczelni, które wybitnie przyczyniają się do jej rozwoju oraz jej promocji poza granicami kraju.
Dyplomy i pamiątkowe pióra odebrali dr inż. Tu Duc Hoa, prezes i dyrektor generalny Thikeco, prof. Hussam Jouhara z Brunel University London, prof. Imre J. Rudas z Obuda University w Budapeszcie, Andrzej Zabłocki, prezes Zjednoczenia Polskiego im. Ignacego Domeyki w Chile, Wiceprezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej oraz prof. Jerzy Leszczyński z Jackson State University (USA).
Dr inż. Tu Duc Hoa pochodzi z Wietnamu, a PWr studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego. Po obronie pracy magisterskiej wrócił do ojczyzny, gdzie pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego firmy projektowo-budowlanej Thikeco. Od lat jest bardzo zaangażowany w działania na rzecz rozwoju przyjaźni wietnamsko-polskiej oraz kontaktów pomiędzy Politechniką Wrocławską i wietnamskimi uczelniami.
Prof. Hussam Jouhara jest specjalistą w zakresie wymienników ciepła, ma także ogromne doświadczenie w pracach badawczych związanych z energią. Jest mocno zaangażowany we współpracę z Politechniką, a w 2016 r. podpisał oficjalną umowę o współpracy pomiędzy naszą uczelnią i Brunel University London.
Prof. Imre J. Rudas jest wybitnym specjalistą w dziedzinie nauk komputerowych i cybernetyki, aktywnym członkiem Institute of Electrical and Elecytonics Engineers. Od wielu lat aktywnie współpracuje z Wydziałem Elektroniki PWr, współorganizując wspólne konferencje oraz wspierając wymianę studentów i pracowników w ramach programu Erasmus. W uznaniu zasług dla naszej uczelni w 2013 r. otrzymał godność profesora honorowego Politechniki Wrocławskiej.
Natomiast Andrzej Zabłocki jest absolwentem Wydziału Górniczego PWr. W 1982 r. wyjechał do Chile, gdzie podjął działalność w instytucjach górniczych. Od początku swojej pracy zawodowej zyskał duże uznanie i jest cenionym specjalistą w zakresie górnictwa. Od lat pełni funkcję prezesa Zjednoczenia Polskiego im. Ignacego Domeyki w Chile aktywnie organizując życie tamtejszej Polonii. Jest również wiceprezesem Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej. Utrzymuje stały kontakt z Politechniką Wrocławską, macierzystym wydziałem i jego pracownikami, służąc wsparciem i pomocą.
Prof. Jerzy Leszczyński, doktor honoris causa naszej uczelni, jest wybitnym specjalistą w dziedzinie strukturalnej chemii obliczeniowej. Ukończył studia w 1972 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, gdzie w 1975 roku uzyskał stopień doktora nauk chemicznych i do 1986 r. pracował w Instytucie Chemii Nieorganicznej i Metalurgii Pierwiastków Rzadkich. Od 1990 roku pracuje w Jackson State University (JSU) w Stanach Zjednoczonych na stanowisku Profesor of Chemistry and President’s Distinguished Fellow. W 1998 r. stworzył od podstaw Computational Center for Molecular Structure and Interactions, a następnie, po zakończeniu finansowania centrum przez NSF, założył nowe – Interdisciplinary Center for Nanotoxicity (ICN), którym obecnie kieruje.
Za osiągnięcia na rzecz rozwoju Wrocławia prezydent miasta Rafał Dutkiewicz wręczył Odznakę Honorową Wrocławia „Wrocław z wdzięcznością – Wratislavia grato animo” prof. Janowi Biliszczukowi z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.
Prof. Biliszczuk to wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w dziedzinie mostownictwa. Z naszą uczelnią związany jest od 1972 roku, obecnie pracuje w Katedrze Mostów i Kolei. Ma na swoim koncie ponad 50 znaczących projektów mostów i kładek dla pieszych. Jest głównym projektantem najdłuższego żelbetowego mostu podwieszonego w Polsce – wybudowanego w 2011 r. Mostu Rędzińskiego we Wrocławiu. W jego dorobku znajdują się obiekty nowatorskie w skali światowej.
Profesor jest autorem lub współautorem ponad 300 publikacji, w tym cenionych podręczników dla studentów. Jest także współwłaścicielem biura projektowego Zespół Badawczo-Projektowy Mosty-Wrocław.
Z kolei Cecylia Biegańska na wniosek prof. Marka Ziętka, przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola oraz Wrocławskiej Międzyuczelnianej Fundacji Pro Homine otrzymała z rąk Rafała Dutkiewicza pamiątkowy medal „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”.
W latach 80. działała w NSZZ „Solidarność” tworząc komórkę związku w Instytucie Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. W stanie wojennym prowadziła podziemną działalność, organizując pomoc rodzinom represjonowanym, uczestniczyła w manifestacjach, szkoleniach, spotkaniach. Od 1985 r. była członkiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy w dzielnicy robotniczej Wrocławia. Po przejściu na emeryturę zainicjowała powołanie Fundacji Pro Homine.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »