TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Światowej sławy fizycy obradują na PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dyskusje nad najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fizyki, spotkania z trzema laureatami Nagrody Nobla i debaty naukowe, to główne punkty 44. Zjazdu Fizyków Polskich, który w poniedziałek rozpoczął się na Politechnice Wrocławskiej

W spotkaniu udział weźmie ponad 1000 osób, a wśród nich znalazły się największe sławy w dziedzinie fizyki, a także doktoranci, nauczyciele, laureaci olimpiad i miłośnicy fizyki. Zjazd odbywa się co dwa lata w różnych ośrodkach naukowych w Polsce.

zjazd_fizykow_na_politechnice_wroclawskiej_2.jpg– W trakcie zjazdu będzie można posłuchać wielu znakomitych wykładowców, zarówno na poziomie noblistów, jak i badaczy z Polski, którzy zrobili karierę poza granicami kraju. Mamy wyjątkowo dużą liczbę uczestników, wszystko jest znakomicie zorganizowane i życzę, żeby ten zjazd był co najmniej tak samo udany jak poprzednie – powiedziała prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego, otwierając imprezę.

Do piątku naukowcy zajmujący się m.in. fizyką biologiczną, jądrową, medyczną, a także grawitacją, kosmologią, optyką i fotoniką czy technologiami kwantowymi będą prezentować najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach i dyskutować. 

– We Wrocławiu po raz ostatni zjazd odbywał się w 1995 r. Od tego czasu wiele się na Politechnice zmieniło. Budynek D-20, w którym obecnie jesteśmy, wtedy jeszcze nie istniał, podobnie jak sąsiadujący z nim gmach Bibliotechu, gdzie odbędzie się sesja plakatowa. Zachęcam do spaceru po naszym kampusie, który został uznany przez jeden z najpiękniejszych na świecie przez amerykański dziennik "The Huffington Post" oraz wytwórnię Disney-Pixar – mówił prof. Andrzej Kucharski, prorektor ds. współpracy z gospodarką i informatyzacji Politechniki Wrocławskiej. 

Nobliści na Politechnice Wrocławskiej

W trakcie zjazdu o swoich badaniach opowiedzą trzej laureaci Nagrody Nobla z fizyki - profesorowe: Gerard Hooft, Theodor Hänsch i Shuji Nakamura.  

Prof. Gerard Hooft z Uniwersytetu w Utrechcie otrzymał nagrodę Nobla w 1999 roku za wyjaśnienie kwantowej struktury odziaływań elektrosłabych. Z kolei prof. Theodor W. Hänsch (Uniwersytet Monachijski) został uhonorowany nagrodą Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk za rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej. W 2014 roku Nagrodę Nobla odebrał prof. Shuji Nakamura z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Doceniono go za wynalezienie wydajnej diody emitującej światło niebieskie.  Będzie to również znakomita okazja, aby posłuchać m.in. wykładu o niedawnym odkryciu fal grawitacyjnych. W sumie w programie zaplanowano 30 wykładów plenarnych i 140 referatów. 

zjazd_fizykow_na_politechnice_wroclawskiej_4.jpg– Jeśli o matematyce mówi się, że to królowa nauk, to fizyce bez wątpienia przysługują cesarskie uprawnienia. Fizyka jest bowiem najważniejszą znaną nam nauką przyrodniczą, która obejmuje wszystkie pozostałe nauki bez wyjątku. Trudno sobie wyobrazić naszą cywilizację bez fizyki, bo to dzięki niej możemy dzisiaj korzystać choćby z komputerów czy telefonów komórkowych, bez których nie wyobrażamy sobie już życia – podkreślił prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Program zjazdu został przygotowany nie tylko z myślą o naukowcach. W środę, 13 września, odbędzie otwarta sesja popularnonaukowa, połączona z pokazami eksperymentów fizycznych. W programie spotkania zaplanowano wykłady prof. Antona Zeilingera z Uniwersytetu w Wiedniu i prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. 

W środę odbędą się również pokazy doświadczeń „Magia światła” przygotowane przez doc. Annę Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej, która tego samego dnia poprowadzi też drugi pokaz – „Fizyka dla magika” - o godzinie 17.30, na który zaproszeni są wszyscy zainteresowani, bez ograniczeń wiekowych. 

Wykład inauguracyjny pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” wygłosił prof. Andrzej Kajetan Wróblewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawił on sylwetki siedmiorga polskich fizyków żyjących w XVII, XVII i XIX w., których publikacje wysoko ceniono poza granicami kraju, natomiast w ojczyźnie byli oni praktycznie nieznani. 

Nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego

W trakcie uroczystego otwarcia wręczono także nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Medalem Mariana Smoluchowskiego, czyli najwyższym odznaczeniem PTF, który jest nadawany za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk fizycznych nagrodzono prof. Jerzego Lukierskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

zjazd_fizykow_na_politechnice_wroclawskiej_5.jpgLaureatem Nagrody Naukowej im. Wojciecha Rubinowicza, która jest przyznawana za artykuł lub serię artykułów opublikowanych w okresie pięciu lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, został dr hab. Grzegorz Sęk z Politechniki Wrocławskiej. 

Nagrodę naukową za najlepszą pracę doktorską otrzymał dr Radosław Chrapkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, a wyróżnienie przyznano dr. inż. Bartoszowi Bursie z Politechniki Poznańskiej. Nagrodę za najlepszą pracę magisterską im. Arkadiusza Piekary przyznano Kajetanowi Niewczasowi z Uniwersytetu Wrocławskiego, a wyróżnienia otrzymali Jan Leśnicki z AGH oraz Katarzyna Rusiecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Nagrodę im. Krzysztofa Ernsta za popularyzację fizyki otrzymał dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, koordynator projektu „Zapytaj fizyka”, w którym badacze odpowiadają na pytania internautów, a wybitni naukowcy dają wykłady popularnonaukowe. 

Wręczono również Nagrody PTF im. Grzegorza Białkowskiego dla Nauczycieli Fizyki, które są przyznawane za wybitną działalność dydaktyczną i wychowawczą nauczycielom fizyki w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych oraz wychowawcom w placówkach oświatowo-wychowawczych i kształcenia ustawicznego. Nagrodę I stopnia otrzymała dr Anna Kaczorowska z Uniwersytetu Warszawskiego, II stopnia – Piotr Kononowicz, III stopnia – Andrzej Majewski, a wyróżnienia przyznano Dariuszowi Bosowskiemu i Agnieszce Bójko. 

Organizatorami 44. Zjazdu Fizyków Polskich są Wrocławski Oddział PTF oraz Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.  Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. 

Szczegółowy program zjazdu dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję