Stypendium im. Leszczyńskich dla najzdolniejszej studentki z W3

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

KatarzynaSkawińska została tegoroczną laureatką stypendium im. Danuty i Jerzego Leszczyńskich. Nagroda przyznawana jest studentkom Wydziału Chemicznego, które osiągają najlepsze wyniki w nauce

k_skawinska04.jpgJej fundatorzy – państwo Leszczyńscy - są absolwentami właśnie tego wydziału na Politechnice Wrocławskiej. Profesor Danuta Leszczyńska od blisko 30 lat pracuje na uczelniach amerykańskich, m.in. na University of Florida, Jackson State University czy Lawrence Livermoore National Laboratory. Zajmuje się badaniami nad własnościami nanocząsteczek i ich interakcjami. Wraz z mężem postanowiła wspierać studentki macierzystej uczelni  i nagradzać finansowo te, które osiągają najlepszą średnią ocen na studiach. Stypendium wynosi 1000 dolarów (ok. 4 tysiące złotych).

W tym roku zwyciężyła Katarzyna Skawińska, która studiuje na trzecim roku na kierunku inżynierii materiałowej. Laureatka pochodzi z Raciborza, a chemię wybrała dlatego, że jest to dziedzina najbardziej pokrewna z jej planami zawodowymi. – Zawsze marzyłam o tym, żeby pracować w laboratorium straży pożarnej, badać i analizować przyczyny pożarów – mówi Katarzyna Skawińska.

Po pierwszym stopniu studiów planuje dokształcać się kwestii analizy biomateriałów na studiach podyplomowych w szkole pożarniczej w Warszawie. – Otrzymane stypendium przeznaczę właśnie na ten cel – zdradza studentka. Najpierw jednak musi napisać pracę inżynierską, która dotyczy wpływu mangiferyny na zmiany strukturalne i właściwości mechaniczne w kościach szczurów. – Nie jest temat związany z pożarnictwem, ale chcę się rozwijać w wielu kierunkach – dodaje.

k_skawinska_01.jpgNajbliższe tygodnie przeznaczy na praktyki studenckie i pracę jako wolontariuszka na wakacyjnych festiwalach muzycznych. – Nie wydaje mi się, że spędzam bardzo dużo czasu na nauce. Prowadzę normalne życie studentki, spotykam się ze znajomymi, chodzą do kina. Przyznam, że wiadomość o tym, że dostanę stypendium bardzo mnie zaskoczyła, bo nawet nie wiedziałam, że mam wysoką średnią  – mówi laureatka.

Uroczyste wręczenie dyplomu zdolnej studentce odbyło się podczas Rady Wydziału Chemicznego 20 czerwca.
Stypendium im. Leszczyńskich przyznawane jest od 2014 roku. Zwyciężczynię wybiera kapituła naukowców z W3 w składzie: prof. Wojciech Bartkowiak, prof. Ewa Żymańczyk-Duda, prof. Jacek Pigłowski i dr hab. Jarosław Myśliwiec. W przekazywaniu nagrody pośredniczy Fundacja Rozwoju Politechniki Wrocławskiej. – To jest wyjątkowe stypendium, bo ufundowane przez absolwentów konkretnego wydziału z myślą o tych, którzy mają szansę kontynuować ścieżkę naukową darczyńców – mówi Kamil Nawirski, prezes fundacji.

W poprzednich edycjach nagrodę od państwa Leszczyńskich dostały Ilona Góral, Angelika Piotrowiak i Iwona Herbik.