TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Student PWr najlepszy w regionalnym finale Odysseus Space Contest

Data: 08.06.2017 Kategoria: aktywność studencka, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Bartłomiej Ziętek z Wydziału Mechanicznego zwyciężył w regionalnej części prestiżowego europejskiego konkursu kosmicznego Odysseus Space Contest 2017, który przeprowadzono w Warszawie. W nagrodę poleci na europejski finał do Tuluzy, gdzie do wygrania będzie wyjazd do Gujany Francuskiej na start rakiety Ariane 5

Jury konkursy doceniło naszego studenta w kategorii Explorers za projekt o nazwie „Sky is no limit”, który stworzył wspólnie z Dawidem Przystupskim z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W jego ramach wysłali specjalnie wyposażony balon meteorologiczny na wysokość 30 tys. m n. p. m, gdzie dokonali różnego rodzaju badań i pomiarów. Efekty i wnioski wynikające ze swojej pracy przedstawili w Warszawie przed specjalną komisją. Prezentację przygotowali w języku angielskim. 

odyse.jpgBartłomiej Ziętek, student II roku Automatyki i Robotyki i członek koła naukowego WSAG: - Nasz balon wystartowaliśmy, dzięki pomocy Daniela Kaczmary, pod koniec marca z lotniska Chojna pod Szczecinem. Umieściliśmy w nim swoją aparaturę badawczą pod postacią kompozytu utwardzanego promieniami UV oraz wrażliwego na radiację kosmiczną, zmiany temperatury, ciśnienia oraz przeciążenia materiału biologicznego. Ja zbierałem informacje o wartości promieniowania UV, ciśnienia atmosferycznego i temperatury oraz za pomocą żyroskopu sprawdzałem jak zachowuje się w powietrzy nasza gondola.

Natomiast Dawid Przystupski z Uniwersytetu Medycznego wysłał balonem próbki materiału biologicznego (bakterie, drożdże oraz żywe komórki rakowe pochodzące z nowotworu jajnika), by sprawdzić jak one się zachowują na tak dużej wysokości i jak reagują na przeciążenia.

Opiekunem naukowym ich eksperymentu był Jędrzej Górski, doktorant Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr.

Finał konkursu zaplanowano na 3-7 licpa w Miasteczku Kosmicznym w Tuluzie. O zwycięstwo w dwóch kategoriach (Explorers i Pioneers) powalczą autorzy szesnastu projektów. Najlepsi pojadą do Gujany Francuskiej, gdzie zobaczą z bliska start rakiety Ariadne 5.

Więcej o konkursie na stronie Odysseus Space Contest.

Politechnika Wrocławska © 2018

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję