Student PWr laureatem międzynarodowego konkursu Huawei

Data: 27.07.2017 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Cyprian Lech, student na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr został laureatem IV edycji konkursu Huawei Seeds for the Future 2017. W nagrodzę pojedzie na warsztaty do ośrodka badawczo-rozwojowego chińskiej firmy w Shenzhen

Zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy, na jeden ze wskazanych przez organizatorów tematów związanych m.in. z cyberbezpieczeństwem, wykorzystaniem technologii 5G czy pracą w chmurze.

Tytuł nagrodzonej pracy naszego studenta to „Protecting from Cryptolockers” i dotyczy ona obrony przed ransomware – jednym z najgroźniejszych rodzajów szkodliwego oprogramowania i zastosowań wrogiej kryptografii. Stworzony przez Cypriana Lecha prototyp opiera się nie na wykrywaniu sygnatur wirusa, lecz na monitorowaniu aktywności procesów i wykrywaniu podejrzanie wielkiej liczby otwartych deskryptorów plików (co może być oznaką działania cryptolockera).

W sumie w IV edycji konkursu nagrodzono 12 osób, które w trakcie zaplanowanego na listopad wyjazdu do głównej siedziby firmy Huawei będą miały nie tylko możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów, lecz także zapoznania się z chińską tradycją i kulturą.

Program Seeds for the Furure prowadzony jest przez Huawei od 2008 roku (w Polsce od roku 2014) i obejmuje swoim zasięgiem 96 krajów, angażując 20 tys. studentów z ponad 280 uczelni świata.

mic