Studenci z Architektury odwiedzili zabytki Bolesławca, Zagrodna i Żeliszowa

Data: 06.11.2017 Kategoria: aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad 30 osób wzięło udział w wyjeździe naukowym zorganizowanym przez Koło Naukowe Historii Architektury ArcHist. Jego uczestnicy zwiedzili najcenniejsze zabytki Bolesławca oraz kościoły ewangelickie w Zagrodnie i Żeliszowie.

archist_wyjazd1.jpgNaukowe wyjazdy do różnych miejsc na Dolnym Śląsku koło ArcHist organizuje od wielu lat. – Dajemy studentom szansę na zapoznanie się z zabytkami architektury, ich konstrukcją, historią i metodami konserwacji – opowiada Mateusz Rabiega, członek koła. -  W wyjazdach zawsze uczestniczą także pracownicy wydziału, którzy przekazują studentom kompleksową wiedzę dotyczącą różnych dziedzin historii i konserwacji zabytków w sposób uporządkowany i właściwie ukierunkowany.

Na trasie jesiennego wyjazdu studenckiego znalazły się m.in. kościoły ewangelickie w Zagrodnie i Żeliszowie. W tym drugim trwa właśnie remont, dzięki czemu studenci mogli dokładnie obejrzeć konstrukcję murowanych ścian i drewnianych empor. W Bolesławcu z kolei uczestnicy wyjazdu obejrzeli obiekty związane z przemysłem: Żywe Muzeum Ceramiki, zakłady włókiennicze Concordia i potężny wiadukt kolejowy nad Bobrem oraz zabytkowy zespół zabudowy staromiejskiej z okresu XIV-XX w., a zwłaszcza Rynek z ratuszem (z imponującą dekoracja sklepień) i jego kamienicami.

W najbliższym czasie koło organizuje także cykl otwartych seminariów dotyczących architektury i dziedzin pokrewnych „Architektura – dziedzictwo przyszłości”. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje referaty do 11 listopada. Szczegóły tutaj.

lucy