Studenci PWr będą uczyć w Akademii Wynalazców Boscha

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Rozpoczęły się zapisy do kolejnej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Warsztaty z gimnazjalistami poprowadzą studenci Politechniki Wrocławskiej

Program edukacyjny dla uczniów, przygotowany przez firmę Bosch, będzie realizowany na naszej uczelni już po raz siódmy. Uczestniczy w nim młodzież z Wrocławia i okolic. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Odkrywaj i zadziwiaj!”.  – Chodzi o to, aby zainteresować uczniów naukami ścisłymi i zachęcić ich do kreatywnego myślenia – mówi dr Tadeusz Lewandowski, koordynator projektu na PWr.

warsztaty_akademii_boscha_2015.jpgAkademia Wynalazców składa się z trzech etapów. Najpierw uczniowie biorą udział w warsztatach prowadzonych przez studentów.  Na Politechnice Wrocławskiej zajęcia poprowadzą przedstawiciele pięciu kół naukowych: Automatyk, KN PIRM, HYDRO+, KoNaR, KN Robocik. - Tematyka warsztatów związana jest z tym, czym zajmujemy się w kołach – mówi Maciej Habiniak, student PWr. – Będziemy uczyć  modelowania 3D, elektroniki, automatyki i programowania robotów, ale też postaramy się wytłumaczyć, jak działa  hydraulika i pneumatyka w pojazdach – dodaje. Pierwsze zajęcia rozpoczną się pod koniec lutego.

Na bazie wiedzy zdobytej podczas tych zajęć, uczniowie sami muszą wymyśleć projekt jakiegoś wynalazku i opracować jego prototyp. Najlepsze prace wezmą udział w konkursie, którego zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali na Politechnice Wrocławskiej. W ubiegłym roku wygrał zespół z gimnazjum w Świerzawie, który opracował elektroniczny system do sprawdzania, czy drzwi zostały dobrze zamknięte.

– Chcemy nauczyć młodych ludzi twórczego podchodzenia do technicznych problemów, z którymi spotykamy się w życiu codziennym – mówi dr Tadeusz Lewandowski .  Temu między innymi służy ostatni etap programu, czyli zaprojektowanie własnego wynalazku – dodaje naukowiec.

Szkoły z Dolnego Śląska mogą zgłaszać swój udział tylko 6 lutego za pośrednictwem strony internetowej organizatora .

Akademia Wynalazców została opracowana przez firmę Bosch Polska w 2011 roku i odbywa się równolegle w Warszawie i Wrocławiu. Parterami merytorycznymi programu są dwie czołowe polskie uczelnie techniczne - Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. Warsztaty dla uczniów przygotuje także Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych oraz Wojskowa Akademia Techniczna, Wrocławski Park Technologiczny.

ISZ